[021] 22657984
[021] 22657975

دانستنی هایی درباره جراحی تغییر جنسیت

عمل جراحی تغییر جنسیت مرد به زن

قصد داریم درباره افراد ترانس که ام تو اف هستند یا به بیان دیگر قصد دارند که برای جراحی های زنانه شدن یا تغییر جنسیت مرد به زن اقدام می کنند. وقتی که به جراح مراجعه می کنند تحت درمان با هورمون های زنانه هستند. این هورمون ها توسط متخصص غدد یا متخصص داخلی تجویز می شود. توصیه ای که به این افراد می کنیم این است که یک ماه قبل از عمل جراحی داروهای هورمونی قطع شود.

عمل تغییر جنسیت چگونه انجام می‌شود؟

عمل تغییر جنسیت چگونه انجام می‌شود؟

زیرا این داروهای هورمونی حاوی استروژن هستند و استروژن باعث لخته شدن در اندام های وریدی در زمان عمل می شود. برای لیزر موهای زائد خود بیمار اقدام می کند. ولی معمولاً پیشنهاد می شود که لیزر موهای زائد برای کیسه بیضه انجام شود. جراحی کیسه بیضه در آینده نقش واژن را ایفا می کند بنابراین تا جای ممکن باید عاری از مو باشد. زیرا وقتی پوست به داخل بازگردانده می شود، امکان لیزر برای از بین بردن موها وجود ندارد. کار دیگری که برای افراد ام تو اف انجام می شود این است که اگر هورمون ها تاثیر کافی برای بزرگ شدن سینه ها را نداشته باشد، برای این افراد می توان پروتز سینه گذاشت. در نهایت عمل اصلی برای افراد ترانس مرد به زن عمل ناحیه تناسلی است. همچنین عمل دیگری که انجام می شود، عمل جراحی اصلاح چهره است و حالت مردانه را به حالت زنانه تبدیل می کنیم.

اصطلاحات میل جنسی

در قسمت قبلی راجع به واژه های هویت جنسی توضیحاتی ارائه دادیم، در این قسمت اصطلاحات مربوط به تمایلات جنسی را توضیح می دهیم. واژه استریت در واقع به کسی اطلاق می شود که تمایلات جنسی به طرف مخالف است که اکثریت مردم به این صورت هستند و تغییر جنسیت مرد به زن و زن به مرد تمایل دارد. واژه دیگر هتروسکچوال یا هترورومانتیک است. هتروسکچوال راجع به روابط جنسی است و هترورومانتیک روابط عاشقانه است.

در مقابل کلمه ای است به معنای هموسکشوال وجود دارد که به معنای همجنسگرا است که در این افراد تمایل جنسی به جنس مخالف نیست و به جنس موافق است. مرد با مرد و زن با زن می خواهد ارتباط داشته باشد. به مردانی که تمایل به برقراری ارتباط جنسی با مرد دارند “گی” گفته می شود. زنانی که به زنان تمایل دارند “لزبین” گفته می شود که هر دو جزو موارد هوسوسکچوال یا همجنسگرایی است.

بعد از عمل فالوپلاستی

بعد از اینکه عمل فالوپلاستی انجام شد و بیمار بهبود پیدا کرد، بعد از سه ماه تا شش ماه برای مرحله دوم جراحی اقدام می شود که شامل بازسازی کلاهک و کیسه بیضه است. البته کلاهک را حتی می توان در فاصله 10 روز بعد از فالوپلاستی انجام داد اما چون نمی خواهیم این فاصله زیاد شود، این مورد را موکول به جراحی برای بازسازی کیسه بیضه می کنیم.

برای انجام بازسازی کلاهک معمولاً مجبور هستیم مقداری از پوست از ناحیه ران برداشته می شود تا برای بازسازی استفاده شود. برای بازسازی کیسه بیضه از همان بافت ناحیه استفاده می شود و کیسه بیضه ساخته می شود. معمولاً از پروتزهای بیضه استفاده نمی شود و در مرحله سوم جراحی برای تعبیه ایمپلنت اقدام می شود.

راه های ارتباطی با دکتر محمدرضا اخوندی نسب فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی: شماره های تماس 22657975-22657984 و آدرس اینستاگرام دکتر محمدرضا اخوندی نسب 

جراحی های تغییر جنسیت

جراحی های تغییر جنسیت زن به مرد

یکی از اعمال جراحی اصلی تغییر جنسیت در افراد اف تو ام یا افرادی که می خواهند مرد شوند، تخلیه سینه ها است. تخلیه سینه دو روش اصلی دارد. یک روش از دور هاله است و روش دیگر از برش زیر انجام می شود. اینکه ما برای چه افرادی از چه روشی استفاده کنیم بستگی به سایز و کیفیت پوست سینه دارد. اگر سینه کوچک باشد یا مقداری بزرگ باشد ولی کیفیت پوست مناسب باشد، می توانیم از روش نوک سینه هم استفاده کنیم. به این ترتیب جای برشی باقی نمی ماند. ممکن است تا مدتی اطراف هاله سینه چین و چروک های پوستی وجود داشته باشد که معمولاً بعد از یک سال از بین خواهد رفت.

در سینه هایی که بزرگ و آویزان باشند یا کیفیت پوست خوبی نداشته باشد و یا ترک های پوستی وجود داشته باشد یا انعطاف پوست مناسب نباشد، روش برش از خط زیر سینه مناسب تر است زیرا در این روش کل بافت سینه خارج می شود و نوک سینه در جای مناسبی تعبیه می شود. نوک سینه به صورت گرافت تعبیه می شود.

به صورتی که از بافت اصلی جدا می شود و به صورت پیوند، در جای مناسب قرار داده می شود. به همین دلیل حس نوک سینه حس جنسی نخواهد داشت و فقط حس لامسه دارد. در این موارد معمولاً به فرد توصیه می کنیم به مدت سه هفته از جلیکو مخصوص استفاده کند تا مایع در زیر نوک سینه جمع نشود. ممکن است که نیاز به لیزر محل بخیه ها باشد. عمل دیگری که برای این افراد انجام می شود تخلیه رحم و تخمدان ها است.

جراحی های تغییر جنسیت مرد به زن

جراحی تناسلی که در افراد ام تو اف یا افرادی که می خواهند خانم شوند، در اکثر موارد جراحی به صورت پوستی انجام می شود. در هنگام عمل از عناصری که در آلت تناسلی مرد هست، به عنوان بازسازی آلت تناسلی زن استفاده می کنیم. در این موارد بیضه ها خارج می شود. پوست کیسه بیضه را به عنوان بازسازی واژن استفاده می کنیم. قسمتی از ناحیه سر آلت یا کلاهک پنیس را به عنوان بازسازی کلیتوریس استفاده می کنیم تا فرد بتواند حس جنسی خوبی داشته باشد. و از پوست های اضافه ناحیه برای بازسازی ولو یا ظاهر آلت تناسلی استفاده می کنیم.

برخی می پرسند که ایا حس جنسی کافی است؟ در اکثر موارد حس جنسی کافی است. زیرا کلاهک آلت تناسلی مرد که حس جنسی خوبی دارد به کلیتوریس تبدیل می شود، حس جنسی مناسب است. عمق واژن در این روش بین هشت تا ده سانتی متر است ولی بعد از عمل با استفاده از وسایل گشاد کننده باید از تنگ شدن ناحیه پیشگیری کنند. معمولاً عمقی که با این روش به دست می آید در اکثر موارد کافی است. البته این مورد بستگی به پارتنر فرد دارد که طول آلت تناسلی چقدر باشد.

 

در مواردی دیده شده است که در بار اول، جراحی با شکست روبرو می شود، واژن تنگ می شود یا چسبندگی ایجاد می شود یا کلا از بین می رود، در بار دوم از روش روده ای استفاده می شود. البته در برخی روش ها از همان بار اول از روش روده ای استفاده می شود. برای بازسازی واژن قسمتی از روده بزرگ را جدا می کنند و انتهای روده حالت بسته پیدا می کند و کور می شود و قسمت دیگر آن وصل به جایی می شود که باید واژن قرار داشته باشد.

در این روش عمق مناسبی برای واژن وجود دارد. این عمق بین 15 تا 20 سانتی متر عمق دارد و مزیت آن عدم نیاز به استفاده از لوبریکیشن و ژل است. زیرا خود روده ترشحاتی دارد. اشکال اساسی در این روش این است که باید شکم باز شود و این عمل یک جراحی اساسی محسوب می شود و اشکال دیگری که دارد این است که در برخی افراد این ترشحات می تواند بو داشته باشد و این بو می تواند موجب اذیت آن ها شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح پلاستیک در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

ده + 5 =

Call Now Button