دکتر محمدرضا آخوندی نسب / جوانسازی صورت / تزریق بوتاکس و اثرات آن در جوانسازی صورت
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

تزریق بوتاکس و اثرات آن در جوانسازی صورت

اولین نشانه بالا رفتن سن، ظاهر شدن چین وچروک و خطوط اطراف چشم ها، روی پیشانی، گونه ها و کناره لب ها می باشد. این خطوط جزء روند طبیعی بالا رفتن سن هستند، اما در بسیاری از موارد باعث می شوند چهره خسته و پیرتر به نظر برسد.

به منظور کاهش چین و چروک های پوستی، تزریق بوتاکس می تواند گزینه غیر جراحی موثری باشد. این تزریق باعث آزاد و شل شدن عضلات و ماهیچه های موجود در صورت می شود و برخی از خطوط به مرور محو و ناپدید خواهند شد.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس و مکانسیم اثر آن

بوتاکس سم یک نوع باکتری بنام بوتولینوم است در حقیقت استفاده از این سم به اندازه اندک اثرات درمانی داشته و می تواند تاثیرات شگرفی را در جلوگیری از چین و چروک پوستی اعمال نماید.

مکانیسم اثر تزریق بوتاکس بدین صورت است که روی گیرنده های عضلات مخططه می نشیند و منجر به از کار افتادن یا فلج شدن آن ها به مدت چهار تا شش ماه می شود.

انواع بوتاکس

بوتاکس ها از لحاظ برند دارای انواع و اقسام مختلفی می باشند. بوتاکس محصول شرکت آلرگان (Allergan) است و انواع دیگری از بوتاکس وجود دارند بنام دیسپورت، نورونوکس و مسپورت که هر کدام برای کشورهای مختلفی می باشند. از لحاظ تاثیرگذاری تقریبا مشابه هستند و تفاوت آنچنانی بین محصولات خارجی و ایرانی وجود ندارد.

اما از لحاظ درد حین تزریق هر کدام از بوتاکس ها با یکدیگر متفاوت می باشند، به طور مثال تزریق بوتاکس دیسپورت یا انواع اصلی بوتاکس در زمان تزریق درد بسیار کمی دارند.

انواع چین و چروک های پوستی

دو نوع دسته بندی برای چین و چروک های پوستی در نظر گرفته می شود:

 • نوع اول

توسط عضلات صورت و در پی حرکات این عضلات هنگام خندیدن و یا اخم کردن ایجاد می شوند. این قبیل خطوط عمدتا اطراف لب ها، بر روی پیشانی و یا ما بین ابروها مشاهده خواهند شد. این نوع خطوط، با عنوان چین های دینامیک شناخته می شوند و هر فردی از بدو تولد، این خطوط را خواهد داشت.

هر چه سن بالاتر می رود، این خطوط عمقی تر شده و به خوبی مشاهده می شوند. تزریق بوتاکس می تواند به رفع این قبیل خطوط و یا وضوح کمتر آن ها کمک کند.

 • نوع دوم

خطوطی که زمانی که کلاژن موجود در پوست نازک می شود، ظاهر می گردند. کلاژن، پروتئینی است که زیر لایه های عمقی پوست تشکیل می شود و عواملی مانند بالا رفتن سن و یا تماس با نور خورشید، باعث نازک شدن کلاژن و کشیدگی پوست صورت خواهند شد.

بیشتر بخوانید
جوانسازی صورت بدون جراحی

تزریق بوتاکس نمی تواند به رفع کامل این خطوط کمک کند، اما از میزان وضوح این خطوط و چین ها کاسته خواهد شد.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

سم بوتولینوم، توسط یک نوع باکتری خاص تولید می شود. اما دوز بالای این سم می تواند خطرناک باشد. با این حال، دوز پایین تزریق این ماده می تواند به کاهش چین و چروک های پوستی و جوانسازی صورت کمک کند.

زمانی که بوتاکس تزریق می شود، سیگنال های عصبی که باعث انقباض عضلانی می شوند، مسدود خواهند شد. عضله رها و آزاد می شود و به مرور شاهد کم شدن چین ها و خطوط خواهیم بود.

اثر تزریق در حدود سه تا شش ماه دوام و ماندگاری خواهد داشت. بعد از آن، عضله مجدد حرکت می کند و چین ها باز خواهند گشت.

ممکن است هنگام تزریق بوتاکس، ناحیه مورد نظر با کرم بی حس شود. سپس، دارو به عضله و ماهیچه مورد نظر تزریق خواهد شد. تزریق تنها در حدود چند دقیقه به طول می انجامد و از بیمار خواسته می شود بعد از تزریق، از انجام فعالیت های شدید بدنی مانند ورزش خودداری کند.

بعد از گذشت تقریبا یک هفته، متوجه شل شدن عضلات و کمتر شدن چین ها و خطوط خواهید شد. این اثر سه تا شش ماه، ماندگاری خواهد داشت.

در بسیاری از موارد، تزریق بوتاکس به برطرف شدن چین ها و خطوط پوستی کمک می کند. اما در برخی افراد، خطوط همانند قبل باقی می مانند. به همین خاطر توصیه می شود قبل از تزریق، در خصوص نتایج و انتظارات صحبت شود. ممکن است دیگر گزینه های تزریق، اثربخشی بیشتری داشته باشند.

 

چه افرادی می توانند تزریق بوتاکس را انجام دهند؟

افرادی که خواهان تزریق بوتاکس هستند باید سالم باشند و حداقل هجده سال سن داشته باشند.

چه افرادی نمی توانند تزریق بوتاکس انجام دهند؟

به طور معمول افرادی که در دوران شیردهی و بارداری قرار دارند به هیچ عنوان نمی توانند تزریق بوتاکس انجام دهند و بایستی تا اتمام دوره بارداری و شیردهی تزریق بوتاکس را به تعویق اندازند.

افرادی که سابقه حساسیت دارند کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نخواهند بود.

در برخی از ارفراد به دلیل تکرار زیاد تزریق بوتاکس در فواصل زمانی کوتاه مدت احتمال دارد حساسیت های مقاومتی نسبه به بوتاکس ایجاد شود و در چنین شرایطی تزریق بوتاکس تاثیر بسزایی نداشته باشد که بهتر است برای این افراد با وجود چنین شرایطی از تزریق بوتاکس زئومین (Xeomin) استفاده نمود.

برخی افراد نباید به هیچ عنوان تزریق بوتاکس را انجام دهند، از جمله:

 • افراد مبتلا به بیماری عصبی عضلانی
 • خانم های باردار و شیرده
 • افرادی که عضلات صورت شان ضعیف است.
 • افرادی که دچار پتوز (افتادگی پلک) و یا اسکارهای عمقی بر روی صورت هستند، تزریق بوتاکس در برخی موارد با توجه به میزان افتادگی پلک می تواند جایگزین مناسبی برای پیشگیری از جراحی زیبایی پلک باشد.
 • افرادی که در اطراف ناحیه تزریق، مشکلات پوستی دارند.

کابرد تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس کاربرد های بسیاری دارد که در ادامه به نمونه های از آن اشاره می نماییم و در تصویر تمامی نقاط را مشخص خواهیم نمود.

بیشتر بخوانید
تزریق چربی به صورت

نمونه کاربردهای بوتاکس

 • تزریق بوتاکس اطراف چشم ها
 • فرم دهی به ابروها
 • تزریق بوتاکس جهت افتادگس پوست گردن
 • تزریق بوتاکس به خطوط پیشانی
 • و …

کاربرد تزریق بوتاکس

آیا امکان دارد تعداد دفعات تزریق کاهش یابد؟

در صورت آنکه تزریق بوتاکس را به صورت منظم بدین صورت که سالی سه مرتبه تکرار نمایید، به طور معمول پس از ده مرتبه تزریق یا پس از سه سال به دلیل آنکه عضلات تحلیل می روند زمان نیاز به تزریق بوتاکس افزایش پیدا می کند، بدین صورت که سالی یک مرتبه کفایت می کند. البته این روند در افراد مختلف متفاوت می باشد.

زمان مناسب تزریق بوتاکس

نتایج تزریق بوتاکس با توجه به فرد و هدف از انجام این روش متفاوت است. گاها افرادی وجود دارند که تزریق بوتاکس را تنها برای فرم دهی ابروها انجام می دهند و برخی دیگر تنها برای از بین بردن چین و چروک های صورت خود استفاده می نمایند.

در چنین شرایطی بایستی بدانید زمان مناسب تزریق بوتاکس قبل از دائمی شدن چین و چروک ها می باشد. در صورت آنکه خطوط ایجاد شده روی صورت عمقی و دائمی شده است تزریق بوتاکس تنها به جلوگیری از پیشرفت چین و چروک ها کمک می نماید و تاثیر در رفع آن ها نخواهد داشت.

لذا بهتر است از تزریق بوتاکس علاوه بر فرم دهی برای چین و چروک ها نیز به صورت همزمان استفاده شود تا از دائمی شدن آن ها پیشگیری نمود.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس نیاز به اقدامات قبلی خاصی نخواهد داشت و تنها لازم است که فرد قبل از تزریق ناحیه مورد نظر را از وجود هر گونه لوازم آرایشی تمیز نماید.

همچنین جهت تسکین درد می توان از کمپرس سرد و پمادهای بی حسی استفاده نمود. لازم به ذکر است که کمپرس سرد به نسبت پمادهای موضعی بهتر خواهد بود زیرا استفاده از پماد تنها به بی حس کردن ناحیه ورود سوزن های بوتاکس کمک می نماید در صورتی که کمپرس سرد می تواند درد ناشی از سم بوتولینوم را کاهش دهد.

شایان ذکر است که، قبل از انجام تزریق بوتاکس سوابق پزشکی بیمار و هم چنین هر گونه داروی مصرفی، ویتامین ها و مکمل ها مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین مصرف مشروبات الکلی، بیست و چهار ساعت قبل از تزریق، احتمال بروز قرمزی و کبودی را افزایش می دهد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

از لحاظ علمی هیچ کدام از این توصیه ها پایه و اساس علمی ندارند اما بهتر است به مدت سه ساعت فرد از استفاده لوازم آرایشی اجتناب ورزد و همچنین در این زمان از خوابیدن بپرهیزید. اما نکته ای که می توان بدان اشاره نمود این است که فرد پس از تزریق بوتاکس می تواند صورت خود را شسته و یا استحمام نماید.

مزیت تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس دارای مزایای بسیاری می باشد بدین صورت که؛

مزیت تزریق بوتاکس

 • نیازی به بی حسی نخواهد بود و یک روش بدون جراحی است که در مطب قابل انجام می باشد.
 • اثر آن پس از یک هفته کاملا مشخص خواهد بود.
 • دوره ریکاوری و بهبودی نخواهد داشت و خوشبختانه فرد پس از تزریق بلافاصله می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازد.
بیشتر بخوانید
تزریق ژل برای صورت لاغر

معایب تزریق بوتاکس

تنها ایراد اصلی تزریق بوتاکس این است که نیاز به تزریق و تکرار مجدد خواهد داشت و پس از گذشت مدت زمان 4 تا 6 ماه می بایست مجدد تزریق صورت گیرد.

عوارض تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس می تواند با عوارض احتمالی همراه باشد، از جمله:

 • سردرد
 • قرمز شدن چشم، اشک آمدن از چشم
 • قرمز و متورم شدن ناحیه تزریق. این مورد عمدتا زمانی مشاهده می شود که فرد داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین مصرف می کند.

به منظور پیشگیری از بروز این قبیل عوارض، توصیه می شود از وارد آمدن فشار به ناحیه تزریق خودداری شود. بهتر است تا بیست و چهار ساعت بعد از تزریق، ورزش و یا فعالیت سنگین انجام نشود.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس با توجه به نوع برند آن و ناحیه تزریق متفاوت می باشد. لذا قبل از معاینه و بررسی های لازم نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نمود برای آگاهی از هزینه تزریق بوتاکس بهتر است جهت مشاوره به جراح پلاستیک مراجعه نمایید.

Source: https://www.aao.org/eye-health/treatments/what-is-botox-facial-wrinkles

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هشت =

تماس با پزشک