دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل زیبایی صورت / جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی یک نوع روش جراحی است که به تغییر ظاهر گوش بیرونی می پردازد. هدف از این جراحی اصلاح بدفرمی های گوش برای بهبود ظاهر آن است. جراحی بازسازی گوش شامل بازسازی شکل بیرونی گوش است. دفرمیتی های گوش در اثر آسیب و تصادف یا نقص های مادرزادی ایجاد شده اند.

در بسیاری از موارد که گوش ها از محل طبیعی خود بیرون زده باشند، نیاز است که برای بهبود ظاهر، از جراحی زیبایی کمک گرفت. خوابانیدن گوش های برجسته می تواند به بهبود ظاهر کمک کند و هدف از این جراحی، زیبایی بیشتر است.

گوش های برجسته می تواند برای کودکان به دلیل مسخره کردن هم سالان اش، آزاردهنده باشد. در صورتی که گوش ها بیش تر از دو سانتی متر از سر فاصله داشته باشند حالتی برجسته خواهند داشت. جراحی زیبایی گوش یک روش جراحی متداول برای کودکان است ولی می تواند برای بیماران در هر سنی انجام گیرد.

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

علت انجام اتوپلاستی

اتوپلاستی نوعی جراحی است که به تغییر شکل گوش بیرونی می پردازد. گوش بیرونی به هیچ عنوان تاثیری در عملکرد شنیداری فرد ندارد. برخی افراد احساس می کنند که گوش هایشان بیش از حد برجسته است و این مورد می تواند موجب شرمساری و کاهش اعتماد به نفس فرد شود. این مورد در کودکان و بزرگسالان می تواند وجود داشته باشد. بنابراین یکی از مهم ترین دلایل انجام این جراحی، احساس نارضایتی بیمار از ظاهرش است.

علت ایجاد گوش برجسته

گوش بیرونی به طور نرمال در زاویه بین بیست تا بیست و پنج درجه از سر قرار دارد. در صورتی که این زاویه از سی و پنج درجه بیشتر باشد، گوش ها حالتی برجسته پیدا می کنند. این مورد می تواند به صورت ژنتیکی باشد و یا در برخی موارد نادر به در یکی از اعضای خانواده وجود داشته باشد. این عارضه حدوداً پنج درصد از کل جمعیت را درگیر می کند. گوش برجسته هیچ تاثیری بر شنوایی فرد ندارد. این عارضه به دلایل زیر اتفاق می افتد:

  • رشد بیش از حد غضروف گوش
  • رشد کم غضروف گوش
  • آسیب و ضربه به گوش ها

جراحی اتوپلاستی

جراح در این نوع جراحی از تکنیک های مناسبی برای اصلاح، بازسازی گوش، جابه جایی، اصلاح نقص و جایگذاری قسمت های از دست رفته گوش، کمک می گیرد. برای به دست آمدن بهترین نتیجه لازم است تا رشد کامل گوش ها صبر کرده و سپس برای جراحی اقدام گردد. رشد کامل گوش ها معمولاً بعد از پنج سالگی اتفاق می افتد.

جراحی زیبایی گوش با ریمادل (remodel) کردن غضروف ها و ساخت چین های مورد نیاز و تغییر موقعیت گوش ها، فاصله بین گوش و سر را کاهش دهد.

سه نوع اصلی جراحی اتوپلاستی وجود دارد :

  • افزایش سایز گوش در موارد میکروشیا یا عدم تشکیل گوش
  • اوتوپکسی یا صاف کردن و عقب بردن گوش برجسته
  • کاهش سایز گوش در مواردی که گوش ها بیش از حد بزرگ هستند. گوش هایی که بیش از حد بزرگ هستند با نام ماکروشیا شناخته می شوند.
بیشتر بخوانید
جراحی ترمیمی بینی

منبع :

https://www.medicalnewstoday.com/articles/246767.php

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + دوازده =

تماس با پزشک