مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل تغییر جنسیت / عمل جراحی سینه در افراد ترنس و تراجنسیتی
جراحی سینه در افراد ترنس

عمل جراحی سینه در افراد ترنس و تراجنسیتی

دوشنبه, اردیبهشت ۳۱

افراد ترنسجندر یا تراجنسیتی بسته به هویت جنسی خود ممکن است نیاز به بزرگ کردن سینه یا ماستکتومی (تخلیه سینه) داشته باشند. این جراحی برای تطابق جنسیتی بیشتر و ایجاد فیزیک همسان با جنسیت مطلوب انجام می شود. در مردان با تعبیه پروتز جهت بزرگ کردن سینه این کار انجام بگیرد و در زنان نیز بسته به شرایط و اندازه سینه ها، بخشی از بافت پستان برداشته خواهد شد.. به منظور آشنایی بیشتر با عمل سینه در افراد ترنس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

راه های افزایش حجم و سایز سینه در افراد ترنس

یک جراح پلاستیک، به انجام طیف وسیعی از روش‌ها برای افرادی که نیاز به تطبیق جنسیت به هویت واقعی زنانه خود دارند، پرداخته است. وقتی صحبت از بزرگ کردن سینه به میان می‌آید، بیماران مرد به زن می‌خواهند سینه‌هایی با سایز بزرگ و متقارن، با هاله پستان بزرگ و نوک سینه‌ طبیعی داشته باشند. برای این دسته از متقاضیان، روند ذکر شده مشابه جراحی های معمولی بزرگ کردن سینه است. ایمپلنت از طریق جراحی در زیر پوست، رو یا زیر عضله قفسه سینه قرار می گیرد تا حجم بیشتری ایجاد کند و ظاهر جدید و زیبایی ایجاد کند. پرکننده سیلیکونی ممکن است یک ژل منسجم یا نوع جدیدتر و بسیار منسجم شبیه پاستیل خرسی باشد که احساسی نرم و لطیفی دارد. هر کیسه در یک پوسته سیلیکونی انعطاف پذیر قرار دارد. این ایمپلنت‌ها در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی وجود دارند و گزینه‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا با پزشک خود صحبت کنید و با سوتین‌های مخصوص، مدل‌سازی رایانه‌ای و بررسی تصاویر قبل و بعد از او پیکر جدید خود را تجسم کنید.

لازم به ذکر است اگر ایمپلنت‌های بزرگ‌تری را انتخاب می‌کنید، علاوه بر برش بزرگ‌تر، ممکن است ابتدا به یک روش انبساط بافتی نیاز داشته باشید که پوست شما را برای قرار دادن ایمپلنت‌ها کشیده شود. بر اساس اندازه ایمپلنت، پیوند پوست برای اطمینان از فضای کافی ایمپلنت ضروری است.

جراحی بزرگ کردن سینه در افراد ترنس سکشوال مرد با ذات زنانه

بزرگ کردن سینه در ترنس مرد به زن یک روش نسبتاً ساده است که توسط جراح متخصص زیبایی انجام می‌شود. پزشک از طریق جراحی پروتز سینه می تواند به تطبیق جنسیت افراد ترنس سکشوال کمک کند. جراحی تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در این عمل ایمپلنت هایی داخل سینه قرار می دهند که این جراحی به عمل کاشت سینه نیز معروف است. اغلب ایمپلنت ها از آب نمک و یا سیلیکون ساخته شده اند که باتوجه به تشخیص پزشک بهترین آن استفاده می شود. معمولاً با توجه به این واقعیت که زنان تراجنسیتی حجم سینه کمتری دارند، ایمپلنت های سیلیکونی طبیعی تر به نظر می رسد. برش ها می توانند در امتداد پایین هاله سینه، در خط پایین سینه یا در زیر بغل ایجاد شوند.
اگر بیمار به یک ایمپلنت نسبتاً بزرگ برای تناسب با آناتومی خود نیاز داشته باشد، ممکن است به برش چین زیر پستانی نیاز باشد، زیرا برش‌های دیگر گاهی اوقات نمی‌توانند ایمپلنت سیلیکونی بزرگ‌تری را در خود جای دهند. عمل جراحی معمولاً حدود دو ساعت طول می کشد و برای بهبودی حدود یک هفته زمان لازم است. حدود دو ماه طول می کشد تا ایمپلنت ها به طور کامل جا بیفتند همچنین جای زخم ها به ۴ تا ۶ ماه زمان نیاز دارند، تا محو شوند.

فرآیند بهبودی بعد بزرگ کردن سینه فرد ترنس

بزرگ کردن سینه افراد تراجنسیتی یک جراحی بزرگ است و این بدان معناست که بدن شما برای بهبودی کامل به زمان و مکان نیاز دارد. در دو روز اول بهبودی، تورم قابل توجهی را تجربه خواهید کرد. در واقع چندین ماه طول می کشد تا تمام تورم از بین برود. همچنین می توانید انتظار احساس درد داشته باشید، به خصوص اگر ایمپلنت شما در زیر ماهیچه های قفسه سینه قرار داده شده باشد.
هنگامی که از این عمل سرپایی خود به خانه می رسید، یک سوتین مخصوص پس از جراحی(شبیه به گن) می پوشید تا در هنگام بهبودی سینه ها شکل و فرم آنها به طور کامل حفظ شود و هیچ تغییری در ساختار نهایی آن ایجاد نگردد. همچنین ممکن است به لوله‌هایی برای تخلیه خون یا مایعات دیگری نیاز داشته باشید که ممکن است در محل برش‌ها قرار داده شوند. بعد از یک هفته، لوله‌ها برداشته می‌شوند و شما یک سوتین یا گن با محدودیت کمتری می‌پوشید. اگرچه احتمالاً در این مرحله به اندازه کافی احساس خوبی خواهید داشت که به سر کار یا محل تحصیل خود بازگردید، اما باید از هرگونه فعالیت بدنی که می‌تواند بر عضلات قفسه سینه شما فشار وارد کند اجتناب کنید و همچنین باید به پشت بخوابید.

کوچک کردن و بزرگ کردن سینه در افراد ترنس

کوچک کردن سینه در افراد ترنس سکشوال زن با ذات مردانه

کوچک کردن سینه برای تغییر جنسیت زن به مرد زمانی انجام می شود که اندازه سینه برای یک فرد تراجنسیتی خیلی بزرگ باشد. بسیاری از مردان تراجنسیتی از کش, پارچه یا سینه بندهای مخصوص (بیندر) برای پنهان کردن برجستگیهای خود استفاده می کنند. اگر سینه ها نسبتا کوچک هستند، گاهی اوقات لیپوساکشن به تنهایی ممکن است موثر باشد.

با این حال، معمولا مقداری بافت سفت، زیر هاله پستان باقی می ماند که باید با جراحی برداشته شود. این قسمت را می توان با برش خط چین اطراف هاله یا زیر پستان انجام داد. اگر قطر هاله پستان خیلی بزرگ باشد، می توان ابعاد آن را کاهش داد. این امر منجر به ایجاد اسکار یا زخم در اطراف هاله پستان می شود. اگر کل پوست سینه بزرگ باشد، ممکن است جراحی کوچک کردن پوست نیز لازم باشد. این کار منجر به نواحی بزرگتر زخم می شود. گاهی اوقات این زخم ها تقریبا بی ضرر و طبیعی هستند، اما در برخی دیگر بیشتر قابل مشاهده هستند. گاهی اوقات موهای سینه می توانند جای زخم را به اندازه کافی استتار کنند تا بدون پیراهن بودن ناراحت کننده نباشد.

جراحی تخلیه سینه در افراد ترنس

جراحی تخلیه پستان در افراد ترنس، یک روش جراحی است که هدف آن برداشتن بافت پستان و تحویل شکل تناسبی بیشتر با ایدئولوژی جنسی افراد ترنس است. این جراحی به عنوان یکی از قسمت های هماهنگ سازی هویت جنسی انجام شود و پیچیده تر از ماستکتومی (تخلیه سینه) در افراد مبتلا به سرطان سینه است. در این جراحی، بعضی از بافت های پستان و غدد شیری برای تحقق شکل مطلوب نسبت به چهره جدید با حفظ عملکرد ناحیه برداشته می‌شوند. همچنین، در صورت نیاز، تغییرات ایجاب شده در حجم، مکان یا شکل سینه نیز به دنبال آن انجام می‌شود. این جراحی یک فرآیند پیچیده است که می‌تواند با زمان بهبود و تغییر در حوزه پزشکی و تکنولوژی تناسبی بهبود یابد.

جای زخم جراحی سینه در افراد ترنس و تراجنسیتی ماندگار است؟

تمام عمل‌های بزرگ کردن سینه مستلزم ایجاد برش‌هایی از سوی جراح است، بنابراین برخی از زخم ها اجتناب‌ناپذیر است. با این حال، تکنیک های جدیدتر ممکن است برای به حداقل رساندن علائم دائمی کمک کنند. برای مثال، برخی از انواع ایمپلنت‌های سالین(محلول نمکی) را می‌توان پس از قرار دادن پوسته با جراحی پر کرد. با قرار دادن پوسته پر نشده زیر پوست، می توان برش کوچکتری ایجاد کرد و در نتیجه جای زخم کمتری ایجاد می شود. در روش‌های مرسوم گسترده‌تر، از یک برش زیر سینه یا اطراف نوک پستان استفاده می‌شود. برای هر جای زخمی که با بهبودی برش ها ظاهر می شود، در کمتر از یک سال متوجه محو شدن قابل توجه آن خواهید شد.

هزینه عمل تخلیه سینه ترنس ۱۴۰۳

همانطور که اشاره شد عمل تخلیه سینه در افراد ترنس برای تغییر جنسیت به جراحی‌ای اطلاق می‌شود که هدفش تخلیه سینه یا افزایش حجم بافت سینه است. هزینه این جراحی متناسب با مکان جراحی، تجربه و تخصص پزشک، نوع جراحی اعم از جراحی افزایش سینه یا تخلیه سینه و منطقه جغرافیایی درمان متغیر است. در حالت کلی، هزینه عمل تخلیه سینه ترنس در محدوده‌ای بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار قرار می‌گیرد که طبق قیمت دلار روز محاسبه می‌شود. البته، برای تعیین دقیق قیمت جراحی سینه ترنس لازم است ابتدا با پزشک متخصص مشاوره داشته باشید.

*~ سوالات متداول درباره جراحی سینه در افراد ترنس و تراجنسیتی ~*

جراحی سینه در افراد ترنس به چه معناست؟

جراحی سینه در افراد ترنس به معنای انجام عمل جراحی برای تغییر جنسیت افرادی است که به جنسیت مورد نظر خود تغییر می‌دهند. این جراحی به عنوان یکی از مراحل ترانسیشن جنسیتی در نظر گرفته می‌شود.

جراحی سینه در افراد ترنس خطرناک است؟

همانند هر جراحی دیگری، جراحی سینه در افراد ترنس نیز خطراتی می‌تواند داشته باشد. خطرات ممکن شامل عفونت، خونریزی، تشکیل خونریزی داخلی، تحریک علائم التهابی و آلرژیک، اختلال در بهبودی جراحی و تحمل بدن به بیهوشی باشند. اما با توجه به پیشرفت‌های پزشکی، خطرات این جراحی به طور کلی کاهش یافته و توسط بهترین دکتر تغییر جنسیت ایران حتی به صفر میرسد.

جراحی سینه در افراد ترنس قابل برگشت است؟

جراحی سینه در افراد ترنس معمولاً به عنوان یک جراحی دائمی در نظر گرفته می‌شود. اما در برخی موارد، ممکن است نیاز به تمرینات فیزیکی و ترکیبی از روش‌های غیرجراحی داشته باشید تا به شکل و اندازه مطلوب سینه برسید. همچنین، در صورت نیاز به تغییر یا برداشت پروتز سینه، این امکان وجود دارد. اما در هر صورت، بهتر است با پزشک خود در مورد گزینه‌های ممکن و انتظارات خود صحبت کنید.

جراحی سینه در افراد ترنس نیاز به مراقبت ویژه‌ دارد؟

بله، پس از جراحی سینه در افراد ترنس، نیاز به مراقبت ویژه‌ای وجود دارد. این شامل تغییرات بستری، مراقبت از زخم‌ها، استفاده از لباس فشاری، داروها و تمرینات فیزیکی می‌شود. همچنین، پیگیری منظم با پزشک جراح و تیم درمانی مهم است تا بهبودی صحیح و موفقیت جراحی تضمین شود.

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر تغییر جنسیت ایران

بهترین دکتر تغییر جنسیت ایران

انتخاب بهترین دکتر تغییر جنسیت به دلیل خاص بودن این جراحی و کم بودن پزشکان متخصص در ایران نیازمند تحقیق بسیاری است و باید تجربه و تخصص...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۶ دیدگاه ها
 1. سلام .من یک ترنس هستم که در ۳۰سالگی پس از گذراندن طول درمان سرانجام کمیسیون پزشکی تغییر جنسیت را تنها به من پیشنهاد کرد که با مخالفت والدینم روبرو شدم اما اکنون که ده سالی از آن میگزرد همان حس زنانگی در من وجود دارد ووالدینم در قید حیات نیستند .ایا پرونده من که در دست دارم برای تغییر جنسیت کافی است یا باید از نو شروع کنم ؟چون من خیلی هزینه کردم در آن زمان که در یک پوشه موجود میباشند.

  پاسخ
  • سلام باید دوباره به پزشکی قانونی مراجعه کنید

   پاسخ
 2. سلام وقت بخیر بخاطر حجم سینم نمیتونم به رشته ورزشی مورد علاقم بپردازم واسه تخلیه سینم باید برم پزشکی قانونی حکم بگیرم یا نیازی نیست؟!

  پاسخ
  • سلام اگه برای تغییر جنسیت نباشه نیازی به مجوز نیست

   پاسخ
 3. سلام .
  اگر ژنتیکی سرطان داشته باشیم و حجم سینه باعث درد کتف و گردن شده باشه تخلیه انجام میدید؟

  پاسخ
  • سلام باید توسط فلوشیپ پستان انجام شود

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *