مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل تغییر جنسیت / جراحی سینه در افراد تراجنسیتی

جراحی سینه در افراد تراجنسیتی

افراد ترنسجندر یا تراجنسیتی بسته به هویت جنسی خود ممکن است نیاز به بزرگ کردن سینه یا ماستکتومی داشته باشند. این جراحی برای تطابق جنسیتی بیشتر و ایجاد فیزیک همسان با جنسیت مطلوب انجام می شود. در مردان می توان با عمل پروتز سینه جهت بزرگ کردن سینه اینکار انجام بگیرد و در زنان نیز بسته به شرایط و اندازه سینه ها می توان سینه ها را جرراحی کرد. در ادامه مقاله به شرح جزئیات این عمل می پردازیم.

جراحی سینه در افراد ترنس
جراحی سینه در افراد ترنس

فهرست محتوا

بزرگ کردن سینه در افراد ترنس سکشوال مرد با ذات زنانه


بزرگ کردن سینه در ترنس مرد به زن یک روش نسبتاً ساده است که توسط جراح متخصص زیبایی انجام می‌شود. وی قادر است، از طریق جراحی در بزرگ ‌کردن سینه افراد ترنس سکشوال به تطبیق جنسیت آنان کمک کند. جراحی به صورت سرپایی، تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در این عمل کیسه های سیلیکونی را داخل سینه قرار می دهند در داخل این کیسه ها آب نمک و یا سیلیکون را قرار می دهند و داخل سینه ی فرد می گذارند این عمل به عمل کاشت سینه نیز معروف می باشد. معمولاً با توجه به این واقعیت که زنان تراجنسیتی حجم سینه کمتری دارند، ایمپلنت های سیلیکونی طبیعی تر به نظر می رسد. برش ها می توانند در امتداد پایین هاله سینه، در خط پایین سینه یا در زیر بغل ایجاد شوند.
اگر بیمار به یک ایمپلنت نسبتاً بزرگ برای تناسب با آناتومی خود نیاز داشته باشد، ممکن است به برش چین زیر پستانی نیاز باشد، زیرا برش‌های دیگر گاهی اوقات نمی‌توانند ایمپلنت سیلیکونی بزرگ‌تری را در خود جای دهند. عمل جراحی معمولاً حدود دو ساعت طول می کشد و برای بهبودی حدود یک هفته زمان لازم است. حدود دو ماه طول می کشد تا ایمپلنت ها به طور کامل جا بیفتند همچنین جای زخم ها به ۴ تا ۶ ماه زمان نیاز دارند، تا محو شوند.

کوچک کردن سینه در افراد ترنس سکشوال زن با ذات مردانه


کوچک کردن سینه زن به مرد زمانی انجام می شود که اندازه سینه برای یک فرد تراجنسیتی خیلی بزرگ باشد.
بسیاری از مردان تراجنسیتی از کش, پارچه یا سینه بندهای مخصوص (بیندر) برای پنهان کردن برجستگیهای خود استفاده می کنند. اگر سینه ها نسبتا کوچک هستند، گاهی اوقات لیپوساکشن به تنهایی ممکن است موثر باشد. با این حال، معمولاً مقداری بافت سفت، زیر هاله پستان باقی می‌ماند که باید با جراحی برداشته شود. این قسمت را می توان با برش خط چین اطراف هاله یا زیر پستان انجام داد. اگر قطر هاله پستان خیلی بزرگ باشد، می توان ابعاد آن را کاهش داد. این امر منجر به ایجاد اسکار یا زخم در اطراف هاله پستان می شود. اگر کل پوست سینه بزرگ باشد، ممکن است جراحی کوچک کردن پوست نیز لازم باشد. این کار منجر به نواحی بزرگتر زخم می شود. گاهی اوقات این زخم ها تقریبا بی ضرر و طبیعی هستند، اما در برخی دیگر بیشتر قابل مشاهده هستند. گاهی اوقات موهای سینه می توانند جای زخم را به اندازه کافی استتار کنند تا بدون پیراهن بودن ناراحت کننده نباشد.

چه راه هایی برای افزایش حجم و سایز سینه وجود دارد؟

یک جراح پلاستیک، به انجام طیف وسیعی از روش‌ها برای افرادی که نیاز به تطبیق جنسیت به هویت واقعی زنانه خود دارند، پرداخته است. وقتی صحبت از بزرگ کردن سینه به میان می‌آید، بیماران مرد به زن می‌خواهند سینه‌هایی با سایز بزرگ و متقارن، با هاله پستان بزرگ و نوک سینه‌ طبیعی داشته باشند. برای این دسته از متقاضیان، روند ذکر شده مشابه جراحی های معمولی بزرگ کردن سینه است. ایمپلنت از طریق جراحی در زیر پوست، رو یا زیر عضله قفسه سینه قرار می گیرد تا حجم بیشتری ایجاد کند و ظاهر جدید و زیبایی ایجاد کند.پرکننده سیلیکونی ممکن است یک ژل منسجم یا نوع جدیدتر و بسیار منسجم شبیه پاستیل خرسی باشد که احساسی نرم و لطیفی دارد. هر کیسه در یک پوسته سیلیکونی انعطاف پذیر قرار دارد. این ایمپلنت‌ها در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی وجود دارند و گزینه‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا با پزشک خود صحبت کنید و با سوتین‌های مخصوص، مدل‌سازی رایانه‌ای و بررسی تصاویر قبل و بعد از او پیکر جدید خود را تجسم کنید.

آیا اندازه بزرگتر در جراحی ایمپلنت سینه به پیچیدگی عمل می افزاید؟

اگر ایمپلنت‌های بزرگ‌تری را انتخاب می‌کنید، علاوه بر برش بزرگ‌تر، ممکن است ابتدا به یک روش انبساط بافتی نیاز داشته باشید که پوست شما را برای قرار دادن ایمپلنت‌ها کشیده شود. بر اساس اندازه ایمپلنت، پیوند پوست برای اطمینان از فضای کافی ایمپلنت ضروری می باشد.


آیا جای زخم وجود خواهد داشت؟

تمام عمل‌های بزرگ کردن سینه مستلزم ایجاد برش‌هایی از سوی جراح است، بنابراین برخی از زخم ها اجتناب‌ناپذیر است. با این حال، تکنیک های جدیدتر ممکن است برای به حداقل رساندن علائم دائمی کمک کنند. برای مثال، برخی از انواع ایمپلنت‌های سالین(محلول نمکی) را می‌توان پس از قرار دادن پوسته با جراحی پر کرد. با قرار دادن پوسته پر نشده زیر پوست، می توان برش کوچکتری ایجاد کرد و در نتیجه جای زخم کمتری ایجاد می شود. در روش‌های مرسوم گسترده‌تر، از یک برش زیر سینه یا اطراف نوک پستان استفاده می‌شود. برای هر جای زخمی که با بهبودی برش ها ظاهر می شود، در کمتر از یک سال متوجه محو شدن قابل توجه آن خواهید شد.

بهبودی پس از عمل چگونه حاصل می شود؟

بزرگ کردن سینه افراد تراجنسیتی یک جراحی بزرگ است و این بدان معناست که بدن شما برای بهبودی کامل به زمان و مکان نیاز دارد. در دو روز اول بهبودی، تورم قابل توجهی را تجربه خواهید کرد. در واقع چندین ماه طول می کشد تا تمام تورم از بین برود. همچنین می توانید انتظار احساس درد داشته باشید، به خصوص اگر ایمپلنت شما در زیر ماهیچه های قفسه سینه قرار داده شده باشد.
هنگامی که از این عمل سرپایی خود به خانه می رسید، یک سوتین مخصوص پس از جراحی(شبیه به گن) می پوشید تا در هنگام بهبودی سینه ها شکل و فرم آنها به طور کامل حفظ شود و هیچ تغییری در ساختار نهایی آن ایجاد نگردد. همچنین ممکن است به لوله‌هایی برای تخلیه خون یا مایعات دیگری نیاز داشته باشید که ممکن است در محل برش‌ها قرار داده شوند. بعد از یک هفته، لوله‌ها برداشته می‌شوند و شما یک سوتین یا گن با محدودیت کمتری می‌پوشید. اگرچه احتمالاً در این مرحله به اندازه کافی احساس خوبی خواهید داشت که به سر کار یا محل تحصیل خود بازگردید، اما باید از هرگونه فعالیت بدنی که می‌تواند بر عضلات قفسه سینه شما فشار وارد کند اجتناب کنید و همچنین باید به پشت بخوابید.

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عمل تغییر صدا در افراد ترنس

عمل تغییر صدا در افراد ترنس

صدادرمانی و جراحی صدا برای افراد ترنس یکی از درمان‌هایی است که به این افراد کمک می‌نماید تا صدایی منطبق با هویت جنسی خود داشته باشند،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. سلام .من یک ترنس هستم که در ۳۰سالگی پس از گذراندن طول درمان سرانجام کمیسیون پزشکی تغییر جنسیت را تنها به من پیشنهاد کرد که با مخالفت والدینم روبرو شدم اما اکنون که ده سالی از آن میگزرد همان حس زنانگی در من وجود دارد ووالدینم در قید حیات نیستند .ایا پرونده من که در دست دارم برای تغییر جنسیت کافی است یا باید از نو شروع کنم ؟چون من خیلی هزینه کردم در آن زمان که در یک پوشه موجود میباشند.

  پاسخ
  • سلام باید دوباره به پزشکی قانونی مراجعه کنید

   پاسخ
 2. سلام وقت بخیر بخاطر حجم سینم نمیتونم به رشته ورزشی مورد علاقم بپردازم واسه تخلیه سینم باید برم پزشکی قانونی حکم بگیرم یا نیازی نیست؟!

  پاسخ
  • سلام اگه برای تغییر جنسیت نباشه نیازی به مجوز نیست

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *