مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
دکتر محمدرضا آخوندی نسب / جراحی های زیبایی / رابطه جنسی پس از تطبیق جنسیت چگونه خواهد بود؟

رابطه جنسی پس از تطبیق جنسیت چگونه خواهد بود؟

سلامت و رضایت جنسی پس از جراحی تغییر یا بهتر بگوییم تطبیق جنسیت یکی از عوامل مهمی می‌باشد که در تحقیقات مختلف توجه اندکی به این مسئله شده است.
در ادامه‌ی این مقاله به بررسی فاکتورهای مهم در سلامت رابطه جنسی افرادی که تغییر جنسیت داده‌اند می‌پردازیم.

جراحی تطبیق جنسیت چگونه به افراد کمک می کند؟

این جراحی شامل مجموعه‌ای از جراحی‌های مختلف می‌شود که در طی آن ظاهر و عملکرد جنسی فرد تغییر می‌نماید، بسیاری از افرادی که اقدام به جراحی تطبیق جنسیت می‌نمایند از رابطه جنسی خود پیش از جراحی رضایت نداشته و برخی از آن‌ها علاقه‌ای به رابطه جنسی پیش از تغییر جنسیت ندارند زیرا به لذت جنسی و ارگاسم دست پیدا نمی‌کنند. در اکثر موارد افرادی پس از جراحی تغییر جنسیت بیان کرده‌اند که سلامت روحی و زندگی جنسی بهتری را تجربه کرده‌اند.
در سال‌های اخیر بسیاری از پزشکان و افرادی که تحت جراحی تغییر جنسیت قرار می‌گیرند از واژه‌ی تطبیق جنسیت به جای تغییر جنسیت استفاده می‌نمایند زیرا در واقع آن‌ها پیش از جراحی از لحاظ ظاهری جنسیت واقعی خود را نداشتند اما پس از جراحی و تغییراتی که در اندام جنسی خود انجام می‌دهند در واقع به هویت جنسی حقیقی خود دست پیدا می‌نمایند.

انواع جراحی‌های تغییر جنسیت

افرادی که دچار مشکل هویت جنسی هستند در شاخه‌های مختلفی قرار دارند اما شایعترین این گروه‌ها افرادی هستند که اندام‌های جنسی داخل بدن آن‌ها با اندام جنسی خارجی بدن آن‌ها در تضاد باشد.
طی جراحی تغییر جنسیت این افراد، به ظاهری همسو با آنچه که در واقع هویت اصلی آن‌ها می‌باشد دست پیدا می‌نمایند. جراحی‌های شایع در این افراد عبارتند از:
• جراحی ترمیمی صورت برای دست یافتن به ظاهری مردانه یا زنانه
• جراحی در ناحیه قفسه سینه برای برداشتن بافت سینه (جهت دستیابی به ظاهری مردانه) یا پروتز و افزایش بافت سینه برای ظاهری زنانه
• جراحی اندام تناسلی جهت تبدیل و بازسازی اندام تناسلی

رابطه جنسی پس از تغییر جنسیت

مشکلاتی جنسی که افراد ترنس با آن درگیر هستند

• اساسی‌ترین مشکلاتی که این افراد با آن درگیر هستند نظر و دیگاه محافظه کارانه و سنتی والدین نسبت به وجود چنین فرزندانی می‌باشد. به لحاظ اینکه ظاهر این افراد با گرایش‌های جنسی آن‌ها در تضاد می‌باشد از لحاظ جنسی جذب افراد هم جنس خود می‌شوند و در بسیاری از مواقع خانواده‌ها بدون اینکه از مشکل جنسیتی فرزند خود آگاه باشند با زدن برچسب همجنس گرا، فرزندان خود را طرد می‌نمایند.
• تا پیش از اینکه این افراد به اختلال جنسیتی خود پی ببرند هنگام رابطه جنسی (هم در رابطه جنسی با هم جنس و هم رابطه جنسی با غیر هم جنس) در اکثر موارد احساس‌ خوبی ندارند و گمان می‌کنند که دچار اختلال هویت یا مشکلات رفتاری هستند که نمی‌توانند از رابطه جنسی لذت ببرند، همان طور که گفتیم بسیاری از این افراد پیش از جراحی تغییر جنسیت رابطه جنسی خود را متوقف می‌نمایند.

شیوع جراحی تغییر جنسیت

بر اساس آمار از هر 4 فردی که دچار اختلال جنسیت می‌باشد یک نفر روش جراحی را انتخاب می‌نماید. باقی افراد ممکن است به لحاظ شرایط مالی یا ترس از انگ‌های اجتماعی از انجام این جراحی منصرف شوند. بسیاری از افراد نیز با هویت خود به عنوان یک دو جنسه کنار می‌آیند و سعی در پذیرش بدن خود به همان صورتی که متولد شده‌‌اند دارند.

زمان مناسب برای رابطه جنسی پس از جراحی تغییر جنسیت

تا حدود 6 هفته پس از جراحی پایین تنه لازم است که افراد استراحت نمایند و فقط فعالیت‌های سبک روزمره را انجام دهند. پس از این مدت تا چند ماه باید تحت مراقبت کامل پزشکی باشند و تنها در صورتی می‌توانند فعالیت های جنسی خود را شروع نمایند که پزشک به آن ها اجازه دهد، گاهی اوقات ممکن است تا 6 ماه زمان نیاز باشد تا بتوانید اولین رابطه جنسی با هویت واقعی خود پس از جراحی را داشته باشید.
در بسیاری از موارد افراد پس از تغییر جنسیت می‌توانند لذت جنسی و ارگاسم کامل را تجربه نمایند اما گاهی اوقات نیز ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید بنابراین مراجعه به یک گروه جراحی با سابقه از نکات کلیدی جراحی تغییر جنسیت می‌باشد. بارداری پس از تغیییر جنسیت نیز یکی دیگر از سوالات پرتکرار و دغدغه افراد است. باید بدانید که پس از تغییر جنسییت دادن بارداری با شرایط خاصی امکان پذیر است و به صورت مستقیم و طبیعی این امکان وجود ندارد.

سلامت روانی جنسی پس از جراحی تغییر جنسیت

عمل تغییر جنسیت فقط شامل جراحی‌های فیزیکی و ظاهری نمی‌باشد، این افراد از چندین ماه پیش از جراحی تا چندین ماه پس از جراحی نیاز به برنامه‌های مشاوره روانپزشکی دارند. به دلیل اینکه این جراحی یک جراحی غیرقابل برگشت می‌باشد افراد باید کاملاً نسبت به عوارض و مشکلاتی که ممکن است پس از این جراحی با آن مواجه شوند آگاه باشند.
بر اساس تحقیقات نیاز به مراجعه به روانپزشک برای افرادی که عمل تغییر جنسیت را انجام داده‌اند به تدریج پس از جراحی کمتر می‌شود، در واقع میزان مشکلات آن‌ها پس از جراحی بسیار کاهش می‌یابد.
با توجه به نوع جراحی و موفقیت در نتایج جراحی حدود 94 تا 100 درصد افراد از نتایج جراحی خود رضایت دارند. میزان رضایت جنسی در افرادی که پیش از جراحی تحت برنامه های روانکاوی قرار گرفته بودند نسبت به سایر افراد بیشتر می‌باشد.


لذت احساسی مقدم بر احساس جنسی

افرادی که جراحی تغییر جنسیت را انجام می‌دهند حتی اگر نتوانند لذت جنسی را به طور کامل تجربه کنند از اینکه می‌توانند با هویت واقعی خود رابطه جنسی را تجربه نمایند از لحاظ احساسی کاملاً رضایت دارند. به عنوان مثال مردی که اندام جنسی زنانه داشته است و پیش از عمل تغییر جنسیت همیشه به عنوان یک هم جنس گرا رابطه جنسی داشته است، پس از آن با هویت زنانه می‌تواند با مردان رابطه جنسی داشته باشد بدون اینکه انگ هم جنس گرا را روی پیشانی خود داشته باشد.

منابع :

https://read.qxmd.com

https://www.gendergp.com//

https://my.clevelandclinic.org

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین جراح پلاستیک در تهران

بهترین جراح پلاستیک در تهران

جراحان پلاستیک به انجام بسیاری از جراحی های زیبایی به منظور رفع نقایص و آسیب ها به بخش های مختلف بدن می پردازند. این جراحی‌ها از...

بارداری بعد از تغییر جنسیت

بارداری بعد از تغییر جنسیت

امکان بارداری بعد از تغییر جنسیت یکی از متداول ترین سوالاتی است که مطرح می شود. به عنوان مثال آیا امکان بارداری بعد از تغییر جنسیت مردان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. سلام وقت بخیر ببخشید یک سوال داشتم بعد از تغییر جنسیت از زن به مرد ایا طرف مقابل که یک خانم هست از رابطه لذت میبرد؟

  پاسخ
  • با سلام
   بله

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *