دکتر محمدرضا آخوندی نسب / جوانسازی صورت / همه چیز در مورد لیفت صورت
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

همه چیز در مورد لیفت صورت

لیفت صورت

لیفت صورت، از جمله جراحی های زیبایی در حوزه پلاستیک است که با هدف بهبود زیبایی ظاهری در ناحیه صورت انجام می شود و با برداشت پوست اضافی در این ناحیه همراه می باشد.

جراحی لیفت صورت به تنگ شدن پوست افتاده و آویزان در ناحیه فک نیز کمک می کند.

از دیگر مزایای این جراحی می توان به رفع چین های عمیق اطراف دهان و بینی، و هم چنین پوست و چربی اضافی در گردن و یا زیر چانه نیز اشاره کرد.

معمولا جراحی لیفت صورت همراه با سایر روش های زیبایی از جمله لیفت ابرو و یا جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) نیز انجام می شود.

همه چیز در مورد لیفت صورت

همه چیز در مورد لیفت صورت

چه افرادی می توانند تحت جراحی لیفت صورت قرار بگیرند؟

معمولا افراد بالای 45 سال که از افتادگی پوست صورت و گردن خود ناراضی هستند، بیشتر خواهان انجام لیفت صورت هستند. نکته ای که اهیمت دارد این است که بیمار باید از لحاظ بدنی در سلامت کامل باشد. هدف از انجام این جراحی، بهبود زیبایی ظاهری و جوان و شاداب به نظر رسیدن بیمار می باشد.

آمادگی و اقدامات پیش از لیفت صورت

پیش از انجام جراحی، توصیه های لازم که باید رعایت شوند، از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. مواردی از قیبل:

  • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات
  • عدم مصرف داروهای ضد التهابی، داروهای رقیق کننده خون، آسپیرین و داروهای حاوی آسپیرین، از چند هفته قبل از جراحی. بیمار نیز باید مصرف هر گونه دارو و یا مکمل را به پزشک اطلاع دهد.

مواردی که پیش از جراحی باید به آن اهمیت داده شوند، عبارتند از:

  • جراحی لیفت صورت برای تمامی افراد مناسب نیست و افراد مبتلا به شرایط پزشکی خاص نمی توانند تحت این جراحی قرار بگیرند.
  • احتمال بروز عوارض بعد از جراحی در افراد دیابتی و یا افرادی که فشار خون بالا دارند، بیشتر می باشد.
  • در صورتی که پوست الاستیسیته خوبی داشته باشد، قطعا نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

پیش از جراحی و در طول جلسات مشاوره، پزشک به معاینه و بررسی کامل صورت و مواردی از قبیل ساختار استخوان، فرم صورت و هم چنین کیفیت پوست صورت نیز می پردازد.

جهت انجام این جراحی، از هشت ساعت قبل نباید چیزی خورده و آشامیده شود.

جزئیات روند لیفت صورت

لیفت صورت به طرق مختلف و با ایجاد برش های متفاوتی انجام می شود. اما برش های این جراحی عمدتا در جلو و پشت گوش و یا زیر چانه زده می شوند، که بستگی به اهداف بیمار و وضعیت آناتومی بافت دارد.

برش های این جراحی با توجه به تکینک به کار رفته زده می شود:

  • در روش قدیمی، برش از ناحیه رشد مو در شقیقه ها آغاز و تا اطراف گوش و انتهای جمجمه ادامه می یابد.
  • در برش محدود، برشی کوتاه در بالای گوش و ناحیه خط رویش مو ایجاد می شود.
  • برش لیفت گردن، که برش از نرمه گوش آغاز و تا اطراف گوش و پوست سر ادامه می یابد. برش کوچکی نیز زیر چانه زده خواهد شد.
بیشتر بخوانید
گزینه هایی برای افزایش حجم گونه ها

برش هایی که در قسمت جلو و پشت گوش زده می شوند، به هیچ عنوان دیده نخواهند شد.

جراحی لیفت صورت در حدود دو تا چهار ساعت به طول می انجامد و در صورتی که همزمان با سایر روش های جراحی باشد، مدت زمان جراحی بیشتر خواهد شد.

دکتر محمدرضا اخوندی نسب فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز پیشرفته به انجام جراحی های زیبایی می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین فوق تخصص جراح پلاستیک در تهران می توانید با شماره های 22657975-22657984 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر محمدرضا اخوندی نسب مراجعه کنید .

اقدامات و مراقبت های بعد از لیفت صورت

در بسیاری از موارد، بیماران طی یک تا دو روز بعد از جراحی، از احساس درد در صورت خود شکایت می کنند، اما به مرور از شدت درد کاسته خواهد شد. در چنین مواردی، می توان داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک را مصرف کرد.

احتمال مشاهده التهاب در گردن و چانه بعد ار جراحی نیز وجود دارد، که به مرور برطرف خواهد شد. جهت کاهش التهاب و تورم، توصیه می شود سر تا چند روز بعد از جراحی بالا نگه داشته شود. قرار دادن کمپرس یخ بر روی صورت نیز به کاهش التهاب کمک می کند.

بیشتر بیماران، ده تا چهارده روز بعد از جراحی می توانند به محل کار خود برگردند.

امکان استحمام از چند روز بعد از جراحی وجود دارد.

انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش باید برای مدتی به تعویق بیفتد.

آرایش کردن صورت بعد از جراحی ممنوع می باشد.

بعد از جراحی، هیچ گونه فشاری نباید به صورت و بخیه ها وارد شود.

از تماس صورت با نور خورشید باید خودداری شود.

یکی از نکات مهم بعد از جراحی لیفت صورت، استراحت در منزل و بالا نگه داشتن سر تا حد امکان می باشد.

روش های غیر جراحی لیفت صورت

امروزه، روش هایی غیر از جراحی وجود دارند که به لیفت صورت کمک می کنند. افرادی که نمی خواهند تحت جراحی قرار بگیرند، می توانند این قبیل روش ها را دنبال کنند. روش هایی که به مراتب دوره نقاهت کوتاه و راحت تری را به همراه دارند.

لیزر، از جمله روش هایی است که برای لیفت گردن و صورت استفاده می شود. این روش، تحت بی حسی موضعی و با ایجاد برش یک اینچی در زیر چانه انجام می شود. لیزر، به تنگ شدن پوست و رفع چربی های زیر چانه کمک می کند.

لیپوساکشن، دیگر روشی است که به برداشت چربی اضافی در صورت، اغلب ما بین چانه و گردن کمک می کند. این روش می تواند بخشی از جراحی لیفت صورت باشد و یا جداگانه انجام شود.

لیفت صورت مینی، که به رفع چین و چروک و خطوط موجود در قسمت انتهایی صورت کمک می کند. اما از آن جایی که برش بسیار کوچک و s شکلی در این روش ایجاد می شود، کمکی به رفع افتادگی پوست گردن نمی کند.

دوره نفاهت و اسکار این روش به مراتب کمتر از جراحی لیفت صورت می باشد.

سوالات رایج لیفت صورت

در این مقاله قصد داریم به سوالات رایج لیفت صورت بپردازیم. این جراحی ابهامات زیادی دارد که لازم است افرادی که قصد انجام آن را دارند، پاسخ سوالات شان را دریافت کنند و با دیدی باز تر به انجام این جراحی بپردازند.

جراحی لیفت صورت برای من مناسب است؟

پاسخ به این سوال در افراد مختلف متفاوت است. لازم است که پزشک جراح بررسی های مختلفی را انجام دهد تا مشخص شود که این جراحی برای شخص متقاضی مناسب است یا خیر. در صورتی که بیمار کاندیدای مناسبی برای این جراحی باشد، پزشک درباره نتیجه حدودی جراحی لیفت صورت توضیحاتی ارائه می دهد و اطمینان لازم را درباره جراحی به وی می دهد. ولی در صورتی که جراحی برای وی مناسب نباشد احتمالاً روش های جایگزین به بیمار پیشنهاد می شود.

بیشتر بخوانید
جراحی فک تا مراقبت های پس از آن

در طول جلسه مشاوره جراحی لیفت صورت چه انتظاراتی باید داشت؟

در ابتدا از آمادگی قطعی بیمار برای این جراحی اطمینان حاصل می شود. پس از آن جنبه های مختلف صورت بیمار مورد بررسی قرار می گیرد. پرونده پزشکی بیمار و اهداف درمانی هم مورد بررسی قرار می گیرند.

به علاوه در جلسه مشاوره جراحی لیفت صورت فرصتی فراهم می شود که بیمار سوالات خود را از پزشک بپرسد. به این ترتیب دید مناسبی از روند جراحی و نتیجه ای که در انتظارش است پیدا می کند. بعد از جلسه مشاوره بیمار می تواند اطلاعات لازم را به دست آورد و مشخص می شود که بر اساس این اطلاعات این جراحی مناسب وی می باشد یا خیر.

چگونه باید برای جراحی لیفت صورت آماده شد؟

یک ارزیابی پزشکی نیاز است تا مشخص شود که بیمار صلاحیت لازم برای جراحی داشته باشد. در برخی موارد به بیمار گفته می شود که برخی داروها را از چند روز قبل از جراحی مصرف نکند و یا از داروهای جایگزین استفاده کند. بیمارانی که برخی داروهای گیاهی یا ضد التهابی مصرف می کنند، باید داروها را کنار بگذارند. همچنین آسپیرین به دلیل خاصیت رقیق کنندگی ( و برخی داروهای با اثر مشابه ) نباید از دو هفته قبل از جراحی مصرف شوند. در صورتی که بیمار سیگاری باشد حتماً باید سیگار را ترک کند. مصرف دخانیات می تواند در روند ترمیم اختلال ایجاد کند و این روند را کند پیش ببرد. دستورالعمل هایی به بیماران داده می شود که برای این جراحی آمادگی لازم را به دست آورند و احتمال بروز هرگونه خطر و پیچیدگی کاهش یابد.

آیا جراحی لیفت صورت باعث کشیدگی صورت می شود؟

نتیجه این جراحی به میزان زیادی بستگی به تجربه و تبحر جراح دارد. در گذشته ، تکنیک های استانداردی که برای جراحی لیفت صورت استفاده میشد به منظور کشیدگی پوست به عقب، بریدن پوست های اضافی و بستن برش ها و بخیه زدن بود. ولی امروزه با استفاده از روش های مدرن و پیشرفته این جراحی انجام می گیرد تا ماهیچه های زیرین صورت هم کشیده شوند و حجم از دست رفته صورت باز یابد.

برای افرادی که کاندیدای مناسبی برای این جراحی هستند، جراحی لیفت صورت همراه با جراحی لیفت گردن انجام می گیرد. یکی از شایع ترین دلایل جراحی لیفت گردن، سفت کردن و بالا کشیدن پوست های زیر چانه است. البته در این جراحی ماهیچه های زیرین گردن هم ترمیم می شوند. افرادی که این جراحی را انجام می دهند باید بدانند که حتماً باید جراح مناسب و با تجربه ای را انتخاب کنند تا نتیجه جراحی خوب باشد. یک جراح با تجربه برای هر بیمار به نوع خاص و منحصری جراحی می کند تا بهترین نتیجه با توجه به وضعیت صورت و پوست به دست آید.

چه مدت زمان بعد از جراحی لیفت صورت باید استراحت کرد؟

برای بیمارانی که مشاغل بی تحرکی دارند احتمالاً دو هفته مرخصی گرفتن از کار کافی است. برخی بیماران که تورم و کبودی شدیدی بعد از دو هفته دارند، پیشنهاد می شود که مدت بیشتری در منزل بمانند. در کل سه هفته زمان تقریباً مناسبی برای بیماران است که به انجام فعالیت های روزمره خود بازگردند. در صورتی که شغلی که بیمار دارد نیاز به فعالیت های شدید فیزیکی دارند احتمالاً نیاز به استراحت بیشتری می باشد.

چه مدت زمان برای ترمیم کامل بعد از جراحی لیفت صورت نیاز است؟

هر بیمار در زمان مشخصی ترمیم کامل را تجربه می کند. بیماران جوان تر نسبت به بیماران مسن تر به طور کلی زودتر دوران نقاهت را طی می کنند. بیماران همچنین وارد فاز های مختلف ترمیم و بهبود می شوند. اولین مرحله ترمیم 10 روز طول می کشد. در طول این مدت تورم تا روز چهارم افزایش می یابد و بعد از آن شروع به محو شدن می کند. از روز دهم تا چهاردهم اکثر بیماران کبودی و تورم شان کاهش می یابد و می توانند به محل کار و فعالیت های اجتماعی خود بازگردند. از هفته سوم تا ماه ششم روند ترمیم به طول می انجامد و نتیجه نهایی حاصل می شود. در اکثر بیماران حدوداً 90 درصد بیماران می توان نتیجه جراحی را سه ماه بعد از جراحی مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید
دوران نقاهت بعد از جراحی پلک

جراحی لیفت صورت چه مدت زمان طول می کشد؟

زمان کلی برای لیفت صورت در بیماران متفاوت است و بستگی به عوامل مختلفی مانند نتیجه دلخواه بیمار و تکنیک های مورد استفاده و سن بیمار دارد. به طور میانگین این جراحی زمانی بین 3 تا 4 ساعت می برد. برای لیفت صورت و گونه ساده، که با نام لیفت میانی صورت شناخته می شود، حدوداً 2 ساعت زمان مورد نیاز است. برای لیفت صورت و گردن و چشم ها شاید نیاز به 5 الی 6 ساعت جراحی باشد.

لیفت میانی صورت

لیفت میانی صورت

آیا بعد از جراحی لیفت صورت نیاز به همراهی برای بردن به منزل بیمار می باشد؟

معمولاً پیشنهاد می شود که یک نفر از اعضای خانواده یا دوستان بیمار همراه وی به بیمارستان یا کلینیک بیایند تا بتواند همراه آن ها به منزل بازگردد. همچنین نیاز است که در چند روز اول بعد از جراحی یک نفر همراه وی در منزل باشد. در برخی موارد نادر شاید نیاز باشد که یکی از کادر پزشکی و یا پرستار همراه بیمار به منزل برود. البته این در شرایطی است که نیاز مبرم باشد و یا نیاز به گذراندن دوران نقاهت به شیوه ای خاص باشد.

چه نوعی از بیهوشی برای جراحی لیفت صورت استفاده می شود؟

اینکه جراحی لیفت صورت با بیهوشی یا بی حسی انجام شود کاملاً بستگی به شرایط بیمار، تصمیم جراح پلاستیک و ترجیح بیمار دارد. می توان از بی حسی موضعی و آرام بخش استفاده کرد و یا در مواردی نیاز است که حتماً جراحی با بیهوشی انجام گیرد. در جلسه مشاوره قبل از جراحی این مورد مشخص می شود.

جراحی لیفت صورت

جراحی لیفت صورت

چه تفاوتی بین جراحی لیفت صورت، لیفت میانی صورت و لیفت گردن وجود دارد؟

جراحی لیفت صورت کلاسیک به درمان پوست شل و آویزان یک سوم پایینی صورت می انجامد. لیفت صورت میانی به درمان افتادگی یک سوم میانی صورت می انجامد که در ناحیه گونه ها است. جراحی لیفت گردن به درمان پوست شل خط فک و گردن می انجامد و به صورت جداگانه از دیگر جراحی ها انجام می گیرد. در مورد تفاوت های این سه روش جراحی لیفت صورت می توانید با پزشک جراح خود مشورت کنید و در صورتی که نیاز باشد این جراحی ها به صورت تکی یا به صورت مکمل و در یک جلسه انجام می گیرند. به این ترتیب بهترین نتیجه برای بیمار فراهم می شود.

نتایج جراحی لیفت صورت

لیفت صورت، از جمله جراحی های زیبایی است که باعث افزایش زیبایی ظاهری صورت می شود، اما نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که صورت بعد از جراحی نیز تحت تاثیر اثرات افزایش سن قرار می گیرد و امکان افتادگی مجدد نیز وجود دارد.

به مرور زمان و با رفع التهاب و تورم موجود در صورت، نتایج این جراحی ظاهر خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح پلاستیک در تهران مراجه نمایید .

منبع : https://www.facialplasticsbh.com/face/facelift/facelift-faq/

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 7 =

تماس با پزشک