آیا بعد از عمل ابدومینوپلاستی میتوان باردار شد؟

ابدومینوپلاستی و بارداری

زنانی که بارداری های مکرر داشته اند باید بدانند که باریک کردن عضلات شکمی در جراحی ابدومینوپلاستی تغییرات چشمگیری در شکم ایجاد می کند. همچنین از سوی دیگر بارداری بر عضلات شکمی فشار وارد می کند و باعث کشش این عضلات می شود که به این دلیل بارداری بر نتیجه جراحی ابدومینوپلاستی تاثیر منفی می گذارد.

در حقیقت بارداری بعد از ابدومینوپلاستی اصلاً گزینه عقلانی نمی باشد و می تواند کاملاً بر نتیجه جراحی تاثیر منفی بگذارد. بنابراین توصیه پزشکان همواره بر این است که ابدومینوپلاستی بعد از اخرین بارداری انجام گیرد زیرا بارداری با کشش شکم کاملاً نتیجه جراحی شکم را تحت تاثیر قرار می دهد.

آیا بعد از عمل ابدومینوپلاستی میتوان باردار شد؟

آیا بعد از عمل ابدومینوپلاستی میتوان باردار شد؟

نیاز به ابدومینوپلاستی

در صورتی که فرد رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی منظمی را در پیش بگیرد باز هم احتمال دارد که تجمع چربی در ناحیه شکم و یا شل شدن عضلات شکمی بر ظاهر شکم تاثیر بگذارد. زنانی که بارداری و زایمان داشته اند به احتمال بیشتری شل شدن عضلات شکمی را تجربه می کنند. بنابراین جراحی ابدومینوپلاستی به این افراد توصیه می شود تا بتوانند بدن قبل از زایمان خود را باز یابند.

جراحی تامی تاک یا ابدومینوپلاستی یک روش جراحی است که پوست و چربی های اضافه را برداشته و عضلات شل و ضعیف شکمی را سفت می کنند. بنابراین فرد دارای شکمی صاف تر و تخت تر و سفت تر می شود. ولی در صورتی که فردی بعد از انجام ابدومینوپلاستی باردار شود چه اتفاقی می افتد؟

اگر بخواهیم از لحاظ پزشکی مطرح کنیم باید بگوییم که تامی تاک یک روش جراحی زیبایی است بنابراین قابلیت باروری یک زن را تحت الشعاع قرار نمی دهند. یک زن سالم که در سنین باروری قرار دارد به راحتی می تواند بعد از انجام جراحی تامی تاک باردار شود.

ولی اگر بخواهیم از لحاظ زیبایی شناسی صحبت کنیم باید بگوییم که بعد از جراحی ابدومینوپلاستی اگر فرد باردار شود این مورد تاثیری منفی بر نتیجه جراحی تامی تاک می گذارد.

بنابراین پیشنهاد می شود که بعد از آخرین بارداری و در صورتی که دیگر قصد بارداری وجود ندارد برای جراحی ابدومینوپلاستی اقدام گردد. زیرا بارداری با افزایش وزن و کشش ماهیچه های شکمی همراه است.

دکتر محمدرضا اخوندی نسب فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز پیشرفته به انجام جراحی های زیبایی می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح پلاستیک در تهران می توانید با شماره های 22657975-22657984 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر محمدرضا اخوندی نسب مراجعه کنید .

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

احتمال بارداری بعد از ابدومینوپلاستی وجود دارد ولی آیا خطری برای مادر و جنین وجود دارد ؟ افرادی که جراحی ابدومینوپلاستی انجام داده اند به دلیل اینکه در طی جراحی ماهیچه های شکمی سفت شده اند، افراد در ماه های اول شکم خیلی بزرگی ندارند که این مورد طبیعی است. با بزرگ شدن جنین، شکم هم به مرور بزرگ می شود. از بابت اینکه با کشیده شدن عضلات شکمی خطری مادر و جنین را تهدید می کند یا خیر باید بگوییم که خیر. هیچ خطری مادر و جنین را تهدید نمی کند .

تاثیر بارداری بر پوست شکم

اینکه بارداری چگونه بر پوست شکم تاثیر می گذارد بستگی به سن، نوع پوست و میزان افزایش وزن بیمار دارد. بیماران باید تمامی جوانب جراحی را بدانند تا بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح شکم در تهران مراجعه نمایید .

منبع : https://www.mdmag.com/medical-news/how-pregnancy-affects-a-tummy-tuck و https://www.plasticsurgery.org/news/press-releases/changes-to-abdominal-muscles-after-pregnancy-may-affect-tummy-tuck-results

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضويت فعال انجمن بين المللى جراحان پلاستيك آمريكا (ISAPS) – جراحى هاى تغيير جنسيت به روش فالوپلاستى

پاسخ

یک × سه =

تماس با پزشک