جراحی زیبایی شکم؛ هزینه، عوارض و معایب

فردی که برای جراحی زیبایی شکم مراجعه می کند معمولاً تمامی راهکارها را برای لاغر کردن شکم به کار گرفته است ولی نتیجه ای نگرفته است. رژیم غذایی، ورزش کردن و … همگی شاید تاثیری بر روی چربی های دور شکم بگذارد ولی گاهی اوقات به دلیل بارداری های پی در پی، ماهیچه های شکمی دچار آسیب و پارگی می شوند و این باعث شلی و افتادگی شکم می شود.

جراحی ابدومینوپلاستی به صاف کردن شکم و برداشتن پوست و چربی های اضافی کمک می کند. همچنین به سفت کردن ماهیچه های دیواره شکمی می پردازد.

با این حال این جراحی یکی از جراحی های پیچیده است و نیاز به تجربه و دقت بسیار بالای جراح دارد. در این شرایط بهتر است که با مراجعه به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک، بررسی های لازم انجام گیرد و شرایط بیمار آنالیز شود.

در ادامه قصد داریم توضیحاتی درباره یکی از اصلی ترین جراحی های زیبایی شکم یا همان ابدومینوپلاستی بدهیم.

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی

عمل جراحی شکم برای لاغری

تامی تاک باید به عنوان آخرین گزینه انجام گیرد. همچنین این جراحی نباید به عنوان روشی برای کاهش وزن باشد.

در صورتی که زن هستید و در آینده قصد بارداری دارید لازم است که جراحی ابدومینوپلاستی را برای بعد از بارداری آخر انجام دهید. دلیل این مورد این است که در جراحی ابدومینوپلاستی ماهیچه های شکمی به صورت عمودی سفت می شوند. در صورتی که بعد از این جراحی فرد باردار شود، ماهیچه ها باز می شوند.

همچنین بهتر است که بعد از اینکه فرد به وزن تقریبی خود رسید و قصد لاغری بیشتر نداشت، برای این جراحی اقدام کند.

طریقه انجام جراحی زیبایی شکم

مدت زمان لازم برای انجام این جراحی بر اساس هدف نهایی جراحی متغیر است و از یک ساعت تا پنج ساعت می تواند زمان ببرد.

جراحی ابدومینوپلاستی معمولاً با بیهوشی عمومی انجام می شود و فرد در طول جراحی کاملاً بیهوش و خواب است. لازم است که فردی همراه بیمار باشد تا بعد از جراحی وی را به منزل ببرد.

در این جراحی با بریدن پوست های اضافی و ماهیچه های اضافی و از سوی دیگر دوختن ماهیچه ها در حالت جدید می توان ظاهری متناسب و صاف و سفت برای شکم به وجود آورد. بعد از جراحی فرد به اتاق ریکاوری منتقل می شود تا به هوش آید و سایر مراقبت های لازم از بیمار به عمل آید.

جراحی-شکمعوامل تاثیر گذار بر انتخاب روش جراحی شکم

دو عامل بسیار مهم در تعیین روش جراحی شکم نقش بسزایی دارد، یک عامل میزان شلی و افتادگی پوست و دومین عامل میزان چربی های زیر پوست می باشد. این دو عامل جراح را راهنمایی می کند تا کدام نتیجه را بگیرد؛ در صورتی که فردی تنها تجمع چربی بدون شلی و ترک های پوستی داشته باشد این گونه افراد با چنین شرایطی کاندید مناسب جراحی لیپوماتیک می باشند.

معمولا افرادی که بارداری نداشته و نوسانات حجمی زیاد نداشته اند این حالت رخ می دهد که فرد کاندید لیپوماتیک خواهد بود.

اما اگر فرد شلی پوست با ترک های واضح بارداری داشته باشد؛ این افراد کاندید مناسب برای جراحی باز یا ابدومینوپلاستی خواهد بود. البته اگر فردی افتادگی شدید پوست و تجمع چربی زیر پوست داشته باشد در روش باز به صورت همرمان از لیپوماتیک نیز استفاده می شود.

چه افرادی بهترین کاندید برای جراحی ابدومینوپلاستی هستند؟

تامی تاک برای مردان و زنانی که از سلامت جسمی نسبی برخوردارند، مناسب است. این جراحی نباید با لیپوساکشن اشتباه گرفته شود. ولی جراحی زیبایی شکم می تواند به منظور برداشتن چربی ها یا همان لیپوساکشن هم انجام گیرد. در برخی موارد هم جراحی لیپوساکشن همراه با جراحی ابدومینوپلاستی انجام می گیرد. این مورد بستگی به شرایط بیمار دارد.

افرادی که سابقه کاهش وزن بسیار دارند و با افتادگی و شلی پوست زیر شکم مواجهه اند بهترین راه اصلاح افتادگی پوست و برداشتن چربی های اضافه زیر ناف جراحی ابدومینوپلاستی می باشد. در واقع در این روش جراحی ترک های پوست ناشی از بارداری را می توان برداشت.

قابل توجه است که اگر ترک های پوستی در قسمت بالای شکم یا بالای ناف وجود داشته باشد در زمان جراحی این ترک ها به سمت زیر ناف جابجا می شوند ولی به صورت کامل نمی توان آن ها را برداشت.

حال برای آنکه بدانیم دقیقا چه افراد با چه نوع شرایطی کاندید و یا فرد مناسب جراحی ابدومینوپلاستی هستند به ادامه مطلب بپردازید.

  • افرادی که سابقه بارداری داشته و تصمیم به بارداری مجدد ندارند.
  • افراد با اضافه وزن مناسب

اگر فردی اضافه وزن بیش از 15 تا 20 کیلو را داشته باشد در ابتدا بایستی با کمک رژیم های غذایی مناسب اقدام به کاهش وزن نموده تا وزن او نزدیک به وزن ایده آل شود، سپس اقدام به جراح شکم نمایید.

آیا پس از ابدومینوپلاستی می توان زایمان انجام داد؟

بارداری پس از جراحی ابدومینوپلاستی بلامانع است و فرد می تواند باردار شود. اما نکته ای که بدان بایستی دقت نمایید این است که جدارهای شکم که در اثر زایمان های قبلی شل شده محکم می گردد و بارداری مجدد و وجود جنین در شکم سبب می شود تا کششی ایجاد شود که همین امر موجب باز شدن بخیه ها می گردد در نتیجه فرد مجدد نیاز به جراحی دیگری پیدا می نماید. لذا بهتر است افرادی که تحت جراحی شکم قرار می گیرند پس از جراحی تصمیم به بارداری نداشته باشند.

                                                     برای آشنایی با بارداری و جراحی شکم می توانید به تماشایی ویدئو ذیل بپردازید.

آیا ابدومینوپلاستی عوارض دارد؟

جراحی شکم از کم خطرترین و کم عارضه ترین جراحی های پلاستیک به شمار می آید. آنچه افراد بدان بایستی دقت نمایند و جالب است بدانند میزان خطر آمبلی در افرادی که جراحی خارج کردن رحم را انجام می دهند از جراحی شکم بسیار بالاتر بوده و می توان گفت نسبت آن ده به یک می باشد.

اما در این بین احتمال بروز برخی عوارض در این جراحی وجود دارد که عبارت است از:

تجمع مایع در زیر پوست

از عوارض شایعی که پس از جراحی شکم ممکن است رخ دهد تجمع مایع زیر پوست می باشد. لذا برای پیشگیری از بروز چنین عارضه ای در اکثریت موارد از لوله های تخلیه سروما یا تخلیه خونابه به مدت 5 تا 7 روز استفاده می شود.

تجمع خون در زیر پوست

به طور معمول این عارضه در اثر خونگیری هنگام جراحی رخ می دهد و جز عوارضی است که به ندرت اتفاق می افتد.

باز شدن ناحیه تحتانی زخم

در واقع باز شدن زخم در اثر کشش های بسیار هنگام جراحی احتمال دارد رخ دهد، لذا به منظور پیشگیری از این عارضه بهتر است کشش پوست در حد تعادل انجام شود

مدت زمان استفاده از گن پس از جراحی شکم چقدر است؟

با توجه به اینکه در اکثر بیماران همزمان با برداشتن پوست و چربی تخلیه ی چربی های زیر پوست ناحیه پهلو و بالای شکم از طریق لیپوماتیک یا لیپوساکشن برداشته می شود، جراحان پلاستیک در اکثر موارد علاوه بر شکم بند که به مدت سه تا چهار هفته بایستی بسته شود و از گن به مدت یک تا دو ماه بر حسب شرایط بیمار لازم است که استفاده شود.

                         افراد سیگاری می بایست برای آنکه عوارض جراحی به حداقل رسد به مدت یک ماه قبل از عمل از مصرف سیگار اجتناب ورزند.

جراحی-شکم

آیا امکان انجام همزمان جراحی شکم با جراحی سینه وجود دارد؟

امکان انجام جراحی سینه و شکم وجود دارد به دلیل آنکه هر دو ناحیه در کنار یکدیگر است و می توان برای یک بیهوشی هر دو جراحی را انجام داد، اما برای تمامی افراد این امکان پذیر نخواهد بود.

افرادی که شکم یا سینه های بزرگی دارند طول عمل اضافه خواهد شد و ممکن است این عامل بر ریسک جراحی و بیهوشی اثر بگذارد.

در مواردی که فرد نیاز به لیفت داشته باشد، یا نیاز به کوچک کردن مختصر سینه ها دارند و همچنین شکم بزرگ نباشد انجام این دو نوع جراحی بلامانع است و خیلی از بیمارانی که کاندید باشند این جراحی های همزمان انجام می گردد.

پس از جراحی شکم چه موقع می توان اقدام به انجام فعالیت های ورزشی و روزمره نماییم ؟

در جراحی ابدومینوپلاستی شلی جدار شکم که در اثر بارداری های قبلی ایجاد شده است، توسط بخیه های بسیار محکم اصلاح می شود و به همین خاطر بایستی زمان کافی برای ترمیم اصلاح را داشته باشیم.

به طور معمول توصیه می شود که فرد به مدت سه هفته از انجام فعالیت های سنگین و بلندکردن اجسام سنگین خودداری کند. در هفته اول پس از جراحی به فرد توصیه می شود خمیده راه رود تا کشش وجود نداشته باشد.

قسمت عمده درد ابدومینوپلاستی در محل بخیه های بیرونی نیست بلکه در ناحیه ترمیم بخیه های عمودی است که از قسمت زیر جناق تا ناحیه بالای لگن وجود دارد. لذا فرد هر نوع فعالیتی که انجام می دهد بایستی از فشار آوردن به بخیه ها اجتناب ورزد.

همچنین به بیماران توصیه می شود که در زمانی که تصمیم دارند از حالت خوابیده تغییر حالت دهند بنشینند یا بایستند برای آنکه میزان کشش و فشار به بخیه ها به حداقل برسد سعی نمایید به پهلو بخوابند و از پهلو تغییر حالت دهند.

به طور معمول پس از یک ماه فرد می تواند فعالیت های عادی خود را شروع نماید اما فعالیت های ورزشی روتین مانند پیلاتس و ورزش های حرفه ای پس از دو تا سه ماه شروع شود.

آیا بازگشت چاقی بعد از جراحی لاغری شکم پیش خواهد آمد؟

یکی از سوالات شایع این است که آیا احتمال بازگشت چاقی پس از جراحی لاغری شکم پیش خواهد آمد؟ بایستی بگوییم که قطعا این احتمال وجود دارد و در زمان جراحی تمام سلول های چربی را نمی توان خارج نمود، بالاخره مقداری چربی در ناحیه زیر پوست باقی می ماند و باید بماند. در صورتی که فرد از لحاظ دریافت کالری بیشتر از حدی که نیاز دارد دریافت نمایید این امر قطعا منجر به تجمع چربی در نواحی مختلف بدن از جمله نواحی که جراحی شده باقی خواهد ماند. لذا فرد بایستی توازن بین دریافت و مصرف کالری را پس جراحی را رعایت نمایید.

                                    برای آشنایی با برگشت پذیری بودن جراحی شکم می توانید به تماشایی ویدئو ذیل  بپردازید.

چه افرادی کاندید مناسب جراحی مینی ابدوپلاستی هستند؟

جراحی بنام مینی ابدوپلاستی وجود دارد، در این روش پوست اضافه قسمت های تحتانی شکم برداشته می شود و ناف نیازی به بازسازی مجدد ندارد، افرادی که میزان شلی و افتادگی پوست آن ها در حد کم باشد و تنها در نواحی زیر شکم، یا حداکثر کمی بالای ناف دچار شلی و افتادگی پوست باشند این افراد از جراحی مینی ابدوپلاستی نتیجه خوبی خواهند گرفت، مدت زمان انجام جراحی کوتاه تر خواهد بود و به دلیل آنکه بازسازی ناف رخ نمی دهد شکل طبیعی ناف حفظ خواهد شد.

مراقبت های بعد از جراحی شکم

مراقبت های پس از جراحی شکم در نتیجه جراحی تاثیر بسزایی دارد، مراقبت ها و توصیه های پزشکی با توجه به نوع روش جراحی متفاوت می باشد اما آنچه به طور معمول برای تمامی روش ها می بایست رعایت گردد عبارت است از:

  • استفاده از گن به مدت دو ماه جهت کنترل تورم ناشی از جراحی
  • به دلیل استخراج چربی همراه با برداشتن پوست علاوه بر گن استفاده از شکم بند به مدت سه تا چهار هفته ضروری است.

لازم به ذکر است، مدت زمان استفاده از گن بر حسب شرایط فرد و صلاح دید جراح پلاستیک مشخص می گردد.

منبع : https://www.medicinenet.com/tummy_tuck__abdominoplasty/article.htm

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضويت فعال انجمن بين المللى جراحان پلاستيك آمريكا (ISAPS) – جراحى هاى تغيير جنسيت به روش فالوپلاستى

پاسخ

9 − دو =

تماس با پزشک