مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
انواع پروتز سینه

انواع پروتز سینه

چهارشنبه, فروردین ۰۲

پروتز سینه از جمله روش هایی است که به بهبود ظاهر و اندازه سینه ها کمک می کند. با پیشرفت های انجام شده در زمینه پروتز سینه، انواع مختلفی پروتز وجود دارد که باعث می شوند این روش بهترین نتایج را به همراه داشته باشد.

پروتزهای سینه از مواد، اندازه، شکل و بافت های مختلفی تشکیل شده اند که نوع آن بر اساس سبک زندگی بیمار، فرم بدن، بافت سینه و نتایج مورد دلخواه بیمار تعیین خواهد شد. در ادامه قصد داریم به بررسی انواع پروتز سینه بپردازیم.

انواع پروتز سینه

نوع پروتز بر اساس مواد تشکیل دهنده

پروتزهای سینه از مواد سیلیکونی و یا سالینی تشکیل شده اند. پروتزهای سیلیکونی، حاوی مواد چسبنده ای هستند که با با بافت بدن سازگاری دارند و از آن جایی که بزرگی و زیبایی طبیعی را به همراه دارند، بسیاری از بیماران خواهان استفاده از این نوع پروتز هستند.

پروتزهای سالینی مملوء از محلول آب نمک استریل هستند. این نوع پروتزها مناسب بیمارانی هستند که سینه ها در تقارن با هم نیستند. چرا که پروتز تا زمان یکی شدن اندازه سینه ها می تواند با محلول آب نمک پر شود. این نوع پروتز هم چنین به بیمارانی که خواهان پر بودن قسمت فوقانی سینه های خود هستند نیز توصیه می شود.

آن دسته از افرادی که خواهان بزرگ شدن سینه های خود با مواد طبیعی هستند، می توانند از پروتز سالینی استفاده کنند.

نوع پروتز بر اساس اندازه

زمانی که صحبت از اندازه سینه می شود، منظور کاپ سینه است. با این حال، حجم سینه در واحد سانتی متر و یا سی سی اندازه گیری می شود. هر چه میزان سی سی بیشتر باشد، حجم سینه نیز بیشتر خواهد بود. حجم پروتزهای سیلیکونی از قبل تعیین می شود، اما حجم پروتزهای سالینی بعد از قرارگیری در بافت سینه تعیین خواهد شد.

انواع پروتز سینه

نوع پروتز بر اساس نما

منظور از نمای پروتز سینه، میزان بیرون زدگی سینه از دیواره قفسه سینه می باشد. این عرض پروتز است که میزان بزرگ بودن و بیرون زدگی سینه را مشخص می کند. هر چه نمای پروتز بیشتر باشد، میزان بیرون زدگی نیز بیشتر خواهد بود.

نما (بیرون زدگی) متوسط توسط بیمارانی انتخاب می شوند که خواهان طبیعی بودن ظاهر سینه های خود هستند، اما در عین حال می خواهند سینه های پر و بزرگی داشته باشند.

توجه داشته باشید که یکی از فاکتورهای مهم در رسیدن به زیبایی، توازن و ظاهر طبیعی در پروتز سینه، تطابق پهنای ایمپلنت و پهنای بافت سینه می باشد.

نوع پروتز بر اساس فرم

پروتز سینه می تواند گرد و یا قطره اشکی باشد. فرم پروتز با توجه به میزان بافت سینه و هم چنین نتیجه دلخواه بیمار تعیین می شود.

پروتزهای گرد، آزادانه داخل سینه قرار می گیرند و ظاهر طبیعی تری را به همراه دارند. خانم هایی که بافت سینه به میزان کافی دارند، می توانند از این نوع پروتز استفاده کنند.

پروتزهای قطره اشکی به بیمارانی توصیه می شود که ماستکتومی انجام داده اند و یا بافت سینه کمی دارند. این نوع پروتز، که نازک است در قسمت فوقانی سینه قرار می گیرد و به پر شدن سینه ها کمک می کند.
 

نوع پروتر بر اساس بافت و ساختار

پروتز سینه می تواند صاف و یا زبر باشد. پروتزهای صاف، ظاهر طبیعی تری دارند. معمولا پروتزهای گرد، صاف نیز هستند و این صاف بودن امکان چرخش آزادانه پروتز در سینه و رسیدن به نتایج طبیعی را فراهم خواهد کرد.

از پروتزهای زبر عمدتا در پروتزهای قطره اشکی استفاده می شود، چرا که عمدتا در قسمت فوقانی سینه قرار می گیرند و زبر بودن سطح آن ها باعث می شود تا در آن ناحیه باقی بمانند. نامنظمی های موجود بر روی سطح پروتزهای زبر کمک می کند پروتز به ناحیه ای که آن جا قرار گرفته است بچسبد و تکان نخورد.

پروتزهای قطره اشکی و زبر، برای آن دسته از بیمارانی مناسب است که میزان کمی بافت طبیعی سینه دارند و یا بعد از ماستکتومی، جراحی بازسازی سینه را انجام می دهند.

انتخاب مارک پروتز سینه

بهترین مارک یا برند پروتز سینه چیست؟ آیا همه آنها استانداردهای لازم را دارند؟

پروتزها مارکهای مختلفی دارند به عنوان مثال یکی از معروف ترین انواع پروتز سینه مدل پروتز mentor منتور هست. انواع دیگر پروتز سینه مثل پولیتک،موتیوا ،آریون و بقیه انواع مدل های پروتز وجود دارند. همه این مدل های پروتز سینه از لحاظ کیفیت استانداردهای لازم را دارند. بنابراین فرد باید نگران باشد که پزشک از چه برندی برای او استفاده خواهد کرد. آنچه مهم است اعداد و ارقامی است که بر روی انواع پروتز ثبت شده است. به عنوان مثال اندازه قطر دایره یا بیس پروتز که خود جراح با توجه به شرایط بیمار و بر حسب آناتومی اندام او، پروتز استاندارد را انتخاب می‌کند.

انتخاب جراح پلاستیک

انتخاب جراح پلاستیک، مهم ترین فاکتور در جراحی پروتز سینه می باشد. پزشک با توجه به تجارب و ارزیابی های بافت سینه، بهترین نوع پروتز را برای شما در نظر خواهد گرفت.

Source:

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:
مقالات مرتبط
لیفت سینه بدون جراحی

لیفت سینه بدون جراحی

لیفت سینه بدون جراحی امروزه نسب به دیگر روش های موجود متقاضیان زیادی دارد و باید توسط پزشک متخصص انجام شود. افتادگی و شل شدگی سینه...

صفر تا ۱۰۰ پروتز سینه

صفر تا ۱۰۰ پروتز سینه

پروتز سینه، از جمله روش های جراحی زیبایی سینه در حوزه پلاستیک است که به منظور بزرگ تر شدن سینه ها انجام می شود. خانم هایی که سینه های...

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

انتخاب جراح خوب و رعایت مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه، دو عامل اصلی در میزان موفقیت عمل محسوب می شود. به طورکلی، توجه به دستورالعمل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *