دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل تغییر جنسیت / بارداری بعد از تغییر جنسیت
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

بارداری بعد از تغییر جنسیت

آیا امکان بارداری برای مردان وجود دارد؟ اینکه فرزندی از خودشان داشته باشند؟ در حقیقت این مساله از آنچه که فکر می کنید متداول تر است. برای اینکه این مورد را توضیح دهیم نیاز داریم که تعریف چند کلمه را دوباره از نو ارائه دهیم.

بارداری بعد از تغییر جنسیت

تمامی افرادی که با جنسیت مذکر متولد شده اند به عنوان مرد شناخته نمی شوند و می توانند با عنوان سیسجندر شناخته شوند. بر عکس این مورد هم وجود دارد که برخی افراد که با جنسیت مونث به دنیا می آیند، به عنوان مرد شناخته می شوند. بسیاری از افرادی که به عنوان مرد شناخته می شوند و یا به عنوان زن شناخته نمی شوند، دارای ارگان های ضروری برای حمل یک نوزاد هستند. حتی در بسیاری موارد می توان از تکنولوژی های خاصی برای بارداری و یا نگهداری جنین استفاده نمود.

بارداری بعد از تغییر جنسیت

بارداری بعد از تغییر جنسیت

بارداری برای مردان دارای رحم و تخمدان

برخی افراد رحم و تخمدان دارند ولی تستوسترون ندارند و ظاهر مردانه دارند (و یا ظاهر زنانه ندارند) و قصد بارداری دارند. این افراد به جز در مواردی که تستوسترون مصرف کرده باشند، می توانند روند بارداری همانند یک زن سیسجندر را داشته باشند.

آبستن شدن با وجود دریافت تستوسترون

برای افرادی که تستوسترون دریافت می کنند معمولاً پیشنهاد می شود که از 6 ماه قبل، مصرف تستوسترون قطع گردد و هورمون درمانی آغاز گردد. برای باردار شدن نیاز است که فرد مصرف تستوسترون را قطع کند. شنیده نشده است که فردی با وجود دریافت تستوسترون و انجام رابطه جنسی حفاظت نشده باردار شود.

بارداری بعد از تغییر جنسیت در زنان

زنانی که تغییر جنسیت انجام می دهند به دلیل تغییراتی که در دستگاه تناسلی شان رخ داده است معمولاً نه قصد بارداری دارند و نه می توانند که باردار شوند. در این جراحی تمام رحم و تخمدان برداشته می شود و دیگر امکانی برای رشد نوزاد باقی نمی ماند و حتی تخمکی برای بارور شدن موجود نیست. معمولاً این زنان که با جراحی تغییر جنسیت به مرد تبدیل می شوند نمی خواهند که باردار شوند و به دلیل قرار گرفتن تحت هورمون درمانی ( هورمون تستوسترون ) حالاتی مردانه پیدا می کنند.

بارداری بعد از تغییر جنسیت مردان

مردانی که تغییر جنسیت انجام می دهند و ظاهری زنانه پیدا می کنند در اغلب موارد تمایل به بارداری دارند. در مواردی که رحم و تخمدانی در بدن این مردان وجود ندارد آن ها نمی توانند فرزندی با تخمک خود داشته باشند. ولی می توان از تکنولوژی هایی برای حمل کودک در بیرون از بدن آن ها استفاده نمود.

منبع : https://www.healthline.com/health/transgender/can-men-get-pregnant#if-you-have-a-uterus-and-ovaries

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

تماس با پزشک