بارداری بعد از تغییر جنسیت

بارداری بعد از تغییر جنسیت

آیا امکان بارداری برای مردان وجود دارد؟ اینکه فرزندی از خودشان داشته باشند؟ در حقیقت این مساله از آنچه که فکر می کنید متداول تر است. برای اینکه این مورد را توضیح دهیم نیاز داریم که تعریف چند کلمه را دوباره از نو ارائه دهیم.
تمامی افرادی که با جنسیت مذکر متولد شده اند به عنوان مرد شناخته نمی شوند و می توانند با عنوان سیسجندر شناخته شوند. بر عکس این مورد هم وجود دارد که برخی افراد که با جنسیت مونث به دنیا می آیند، به عنوان مرد شناخته می شوند. بسیاری از افرادی که به عنوان مرد شناخته می شوند و یا به عنوان زن شناخته نمی شوند، دارای ارگان های ضروری برای حمل یک نوزاد هستند. حتی در بسیاری موارد می توان از تکنولوژی های خاصی برای بارداری و یا نگهداری جنین استفاده نمود.

بارداری بعد از تغییر جنسیت

بارداری بعد از تغییر جنسیت

بارداری برای مردان دارای رحم و تخمدان

برخی افراد رحم و تخمدان دارند ولی تستوسترون ندارند و ظاهر مردانه دارند (و یا ظاهر زنانه ندارند) و قصد بارداری دارند. این افراد به جز در مواردی که تستوسترون مصرف کرده باشند، می توانند روند بارداری همانند یک زن سیسجندر را داشته باشند.

آبستن شدن با وجود دریافت تستوسترون

برای افرادی که تستوسترون دریافت می کنند معمولاً پیشنهاد می شود که از 6 ماه قبل، مصرف تستوسترون قطع گردد و هورمون درمانی آغاز گردد. برای باردار شدن نیاز است که فرد مصرف تستوسترون را قطع کند. شنیده نشده است که فردی با وجود دریافت تستوسترون و انجام رابطه جنسی حفاظت نشده باردار شود.

دکتر محمدرضا اخوندی نسب فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز پیشرفته به انجام جراحی های زیبایی می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح پلاستیک در تهران می توانید با شماره های 22657975-22657984 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر محمدرضا اخوندی نسب مراجعه کنید .

بارداری بعد از تغییر جنسیت در زنان

زنانی که تغییر جنسیت انجام می دهند به دلیل تغییراتی که در دستگاه تناسلی شان رخ داده است معمولاً نه قصد بارداری دارند و نه می توانند که باردار شوند. در این جراحی تمام رحم و تخمدان برداشته می شود و دیگر امکانی برای رشد نوزاد باقی نمی ماند و حتی تخمکی برای بارور شدن موجود نیست. معمولاً این زنان که با جراحی تغییر جنسیت به مرد تبدیل می شوند نمی خواهند که باردار شوند و به دلیل قرار گرفتن تحت هورمون درمانی ( هورمون تستوسترون ) حالاتی مردانه پیدا می کنند.

بارداری بعد از تغییر جنسیت مردان

مردانی که تغییر جنسیت انجام می دهند و ظاهری زنانه پیدا می کنند در اغلب موارد تمایل به بارداری دارند. در مواردی که رحم و تخمدانی در بدن این مردان وجود ندارد آن ها نمی توانند فرزندی با تخمک خود داشته باشند. ولی می توان از تکنولوژی هایی برای حمل کودک در بیرون از بدن آن ها استفاده نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به جراح پلاستیک در تهران مراجعه نمایید .

منبع : https://www.healthline.com/health/transgender/can-men-get-pregnant#if-you-have-a-uterus-and-ovaries

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضويت فعال انجمن بين المللى جراحان پلاستيك آمريكا (ISAPS) – جراحى هاى تغيير جنسيت به روش فالوپلاستى

پاسخ

ده + 6 =

تماس با پزشک