دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل تغییر جنسیت / جراحی تغییر جنسیت زن به مرد چگونه انجام میشود؟
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

جراحی تغییر جنسیت زن به مرد چگونه انجام میشود؟

یکی از اعمال جراحی اصلی تغییر جنسیت در افرادی که تمایل دارند مرد شوند؛ جراحی تغییر جنسیت زن به مرد می باشد. اما این جراحی پیچیده بوده و در مراحل مختلفی انجام می گردد. در صورت تمایل به انجام این جراحی و شناخت مراحل آن به ادامه مطلب با ما همراه باشید.

مراحل جراحی تغییر جنسیت زن به مرد

افرادی ترنسی که تمایل دارند جراحی تغییر جنسیت انجام دهند و مرد شوند این است که باید مراحی را طی کنند که عبارت است از:

تغییر-جنسیت-زن-به-مرد

استفاده از هورمون ها

اولین مرحله برای تغییر جنسیت زن به مرد استفاده از هورمون ها می باشد. زیرا استفاده از هورمون ها به رشد موهای مردانه و تغییر صدا کمک می کند و همچنین کمک می نماید تا فرد حالت زنانه بدنش کمتر نشان داده شود.

تخلیه سینه ها

تخلیه سینه ها به دو روش اصلی انجام می گردد. یک روش از دور هاله است و روش دیگر از برش زیر انجام می شود. انتخاب روش جراحی بسته به سایز، کیفیت پوست سینه متفاوت می باشد. در صورت آنکه سینه کوچک یا کمی بزرگ باشد ولی کیفیت پوست مناسب است می توان تخلیه سینه ها را طریق برش نوک سینه انجام داد.

در روند این جراحی اسکار برش باقی نمی ماند و ممکن است تا مدتی در پوست اطراف هاله سینه چین و چروک های ایجاد شود که معمولا پس از یک سال برطرف خواهد شد.

اما در سینه های که بسیار بزرگ و آویزان هستند، کیفیت پوست و انعطاف مناسب نیست و همچنین ترک های پوستی روی هاله سینه وجود دارد. جراحی از خط زیر سینه بهتر خواهد بود زیرا در این روش کل بافت سینه خارج می شود و نوک سینه در جای مناسب و به صورت گرافت تعبیه می شود.

در واقع پس از جداسازی بافت اصلی، آن بافت در جای مناسب قرار داده می شود. به همین خاطر فرد تنها حس لامسه داشته و حس نوک سینه و جنسی آن از بین خواهد رفت. در چنین شرایطی به فرد توصیه می شود به مدت سه هفته از جلیکو مخصوص استفاده کند تا مایع در زیر نوک سینه جمع نشود. ممکن است که نیاز به لیزر محل بخیه ها باشد.

تخلیه رحم و تخمدان ها

یکی دیگر از اعمال جراحی تغییر جنسیت زن به مرد تخلیه رحم و تخمدان ها می باشد.

جراحی ساخت آلت تناسلی مردان

برای جراحی تغییر جنسیت زن به مرد همانند جراحی تغییر جنسیت مرد به زن فاکتورهای متعددی بایستی در نظر گرفته شود، برای درست کردن ناحیه تناسلی دو روش اصلی وجود دارد.

یک روش جراحی بدین صورت است که ناحیه کلیتوریس را جراحی نموده و با افزایش طول به آلت تناسلی مردان تبدیل نماییم که بدین روش جراحی متویدیوپلاستی گفته می شود.

بیشتر بخوانید
عمل تغییر جنسیت چگونه انجام می‌شود؟

روش جراحی متویدیوپلاستی بدین صورت است که از قسمت های دیگر بدن نیازی به برداشتن بافت نخواهد بود و حس جنسی کاملا حفظ می شود. اما پس از این جراحی می بایست فرد به مدت یکسال از وسایلی جهت افزایش کشش استفاده نماید.

با انجام جراحی متویدیوپلاستی طول آلت تناسلی بین 6 تا 8 سانتی متر باشد که این اندازه برای برقراری رابطه جنسی مناسب نخواهد بود بدین معنا که این اندازه در حدی نیست که فرد بتواند رابطه جنسی برقرار نماید.

قابل توجه است که مدت انجام این جراحی به نسبت روش دیگر کوتاه تر خواهد بود و در طول انجام جراحی متویدیوپلاستی می توانیم مجرای ادراری را جا به جا نمود و به نوک آلت متصل نمود که این عمل سنگین تر شده و حدود سه تا چهار ساعت به طول خواهد انجام میدید.

فالوپلاستی

یکی دیگر از اعمال جراحی تغییر جنسیت مرد به زن تکنیک جراحی فالوپلاستی می باشد. این روش جراحی فالوپلاستی بدین صورت است که با استفاده از بافت های دیگر بدن برای درست کردن آلت تناسلی مردانه استفاده می شود. به طور معمول از قسمت های مختلف بدن می توان برای انجام جراحی فالوپلاستی استفاده نمود که شایعترین آن قسمت ها ساعد می باشد اما نواحی دیگر بدن مانند: ران، ساق پا، زیر بغل و کشاله ی ران برای انجام این جراحی می توان استفاده نمود.

ایمپلنت فالوپلاستی

مرحله سوم در عمل فالوپلاستی انجام ایمپلنت می باشد. در صورتی که بافت فالوپلاستی از چربی و پوست تشکیل شده باشد، نعوظ در چنین حالتی رخ نخواهد داد. مگر آنکه از ساق پا استفاده شود در واقع در درون استخوان ساق پا استخوان نازک نی وجود دارد، به همین خاطر برای آنکه فرد بتواند توانایی برقراری رابطه جنسی را داشته باشد و نعوظ اتفاق افتد استفاده از ایمپلنت و استفاده از بافت های دیگر بدن همچون نازک نی مناسب خواهد بود.

انواع ایمپلنت

ایمپلنت دارای دو نوع اصلی می باشد، که عبارت است از:

ایمپلنت فنری

ایمپلنت فنری بدین صورت است که با کمک دست خم و راست می شود اما هیچ وقت حالت نرمی پیدا نمی کند. این نوع ایمپلنت ها در روند جراحی تغییر جنسیت با استخوان لگن فیکس می شود و تنها فرد می تواند آن را خم و راست نماید و در صورت نیاز از آن استفاده نماید. این نوع ایمپلنت به نسبت پروتز عمل راحت تری بوده و هزینه کمتری دارد.

ایمپلنت فلیبل

نوعی دیگر از ایمپلنت وجود دارد که دارای سه و دو قطعه می باشد که اصطلاحا به آن ها فلیبل یا پمپی گفته می شود. در واقع این نوع ایمپلنت های پمپی در داخل یکی از کیسه های بیضه قرار داده می شود و سبب می گردد تا آن مایع یا سرم با زدن چند پمپ به داخل آن شَفت یا قسمت پلاستیک سفت وارد نماید.

در حقیقت این نوع ایمپلنت طبیعی تر بوده و فرد در صورت نیاز در هر زمان می تواند به راحتی آن را باد نموده و در اتمام کار خود آن را خالی کند، با استفاده از این ایمپلنت فرد در حالت طبیعی نعوذ نخواد داشت.

بیشتر بخوانید
بارداری بعد از تغییر جنسیت

هزینه این نوع ایمپلنت ها به نسبت ایمپلنت فنری به دلیل آنکه جنس آن ها از سیلیکون است و با بدن سازگاری بیشتری دارد بیشتر خواهد بود و مشکلی را برای فرد به وجود نخواهد آورد.

گفتنی است ایمپلنت ها یک جسم خارجی هستند که در بدن قرار داده می شوند به همین خاطر ممکن است پس از چند سال نیاز به تعویض داشته باشند.

انجام جراحی و تعبیه ایمپلنت ها در بدن به دلیل ایجاد زخم یا سوراخ روی پوست بایستی حداقل یکسال پس از فالوپلاستی انجام گردد.

فلپ ساعد

شایع ترین قسمت مورد استفاده در تکنیک فالوپلاستی ساعد می باشد. ساعد پوست مناسبی داشته و میزان رشد مو بسیار کمی دارد، همچنین به دلیل اعصاب خوبی که در آن وجود دارد می تواند با پیوند به اعصاب ناحیه تناسلی سبب حفظ اعصاب حسی ناحیه تناسلی از لحاظ جنسی و لامسه باشد.

علاوه بر این، مهمترین دلیل استفاده از ساعد انعطاف پذیری و نازکی پوست آن می باشد که می تواند برای بازسازی مجرای ادرار مناسب باشد.

از معایب این روش جراحی این است که اسکار جراحی باقی خواهد ماند و در معرض دید خواهد بود. در صورت آنکه فردی اصرار به جا به جایی مجراری ادراری داشته باشد توصیه می شود از فلپ ساعد استفاده شود زیرا برای سر آلت تناسلی استفاده از فلپ ساعد بسیار مناسب خواهد بود اما بایستی اسکار آن را بپذیرد.

فلپ ران

یکی دیگر از فلپ های مورد استفاده در جراحی فالوپلاستی، فلپ ران می باشد. در این روش جراحی با استفاده از چربی، پوست به همراه هر دو عصب از ناحیه وسط ران به عمل بازسازی ناحیه تناسلی می پردازیم.

مزیت استفاده از فلپ ران به نسبت فلپ ساعد این است که اسکار ناشی از جراحی بسیار کمتر مشخص می شود و با پوشیدن لباس در معرض دید نخواهد بود. اندازه این نوع فلپ به نسبت ساعد بزرگ تر بوده و از لحاظ حسی بستگی به تعداد عصب خواهد بود، در صورتی که جراح پلاستیک بتواند هر دو عصب را پیدا نمایید عصب حسی ایجاد می شود.

در نهایت بگوییم که بازسازی آلت تناسلی روی کلیتوریس انجام می گردد تا فرد بتواند ارگاسم را تجربه نماید. اما دلایل انتخاب فلپ ران یا ساعد به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از عوامل بسیار مهم در انتخاب ران یا ساعد میزان چربی زیر پوست می باشد. در صورت آنکه میزان چربی زیر پوست ران زیاد باشد فلپ ساعد مناسب تر خواهد بود اما افراد لاغری که ناحیه ران آن ها چربی زیادی ندارد استفاده از فلپ ران برای آن ها مناسب تر خواهد بود.

در صورت آنکه فردی اصرار به استفاده از فلپ ران را داشته باشد و در چنین مواقعی اگر میزان چربی ناحیه ران زیاد باشد با استفاده از لیپوساکشن می توانیم چربی های اضافی را از بین ببریم، سپس از فلپ ران استفاده نماییم، اما قابل توجه است که انجام این عمل می تواند سبب افزایش عدم موفقیت فلپ شود. لذا سعی نمایید نظر خود را با جراح پلاستیک مطرح نمایید تا در نهایت بتوانید بهترین تصمیم برای انجام جراحی داشته باشید.

بیشتر بخوانید
جراحی تغییر جنسیت مرد به زن چگونه است؟

فلپ ساق

یکی دیگر از فلپ های مناسب برای تکنیک فالوپلاستی استفاده از فلپ ساق می باشد. استخوان ساق دارای نازک نی می باشد. مزیت منحصر به فرد استفاده از فلپ ساق این است که فرد در آینده نیازی به تعبیه ایمپلنت نخواهد داشت و در واقع آن حالت نعوظ را در خود خواهد داشت. همچنین این فلپ به دلیل بافتی که دارد نیازی به تعویض و ترمیم نخواهد داشت.

اما معایب استفاده از فلپ ساق این است که فرد برای مدتی نمی تواند به راحتی راه برود که این عارضه موقتی ظرف مدت زمان مشخصی باز می گردد و دومین معایب استفاده از فلپ ساق داشتن حس کمتر به نسبت فلپ ران و ساعد می باشد.

فلپ زیر بغل

فلپ زیر بغل دارای عضله می باشد که این عمل با وجود اینکه حجم عضله کم است به یک سایز و اندازه خیلی بزرگ تبدیل می شود که این امر بسیار مناسب نخواهد بود.

فلپ کشاله ران

گاها پیش می آید که از فلپ کشاله ران برای افرادی که سابقه جراحی میکروسکوپی را نداشته باشند استفاده می شود که این روش جراحی حس لامسه خوبی نداشته و از لحاظ ظاهری نیز ممکن است زیبا نشود.

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − شش =

تماس با پزشک