دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل تغییر جنسیت / جراحی تغییر جنسیت مرد به زن چگونه است؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

جراحی تغییر جنسیت مرد به زن چگونه است؟

جراحی تغییر جنسیت مرد به زن برای مردانی انجام می گیرد که تمایل دارند جنسیت شان را تغییر دهند و آلت تناسلی مردانه تبدیل به آلت تناسلی زنانه شود.

سه نوع روش جراحی تغییر جنسیت مرد به زن وجود دارد که به بیماران کمک می کند که آلت تناسلی زنانه داشته باشند:

  • واژینوپلاستی
  • ولوپلاستی
  • ارکیکتومی

 

مراحل جراحی تغییر جنسیت مرد به زن

افرادی که تمایل دارند جراحی تغییر جنسیت مرد به زن را انجام دهند بایستی مراحل زنانه سازی چهره را طی نمایند. این گونه افراد چهره های مردانه دارند بدین صورت که پیشانی برجسته، چانه های بلند که این ها ممکن است برای فرد ناخوشایند باشد که در چنین شرایطی فرد می تواند جراحی های زیبایی برای اصلاح آن ها انجام دهد.

جراحی های زیبایی صورت

قسمت اصلی جراحی های زیبایی صورت در تغییر جنسیت مرد به زن جراحی روی استخوان به ویژه استخوان پیشانی می باشد، که اکثریت این افراد سینوس های پیشانی برجسته ای دارند و لبه های استخوان حدقه بسیار برجسته می باشد.

در طول جراحی پوست صورت برداشته و استخوان برجسته پیشانی تراشیده می شود و گاها پیش می آید که قسمت های گود با سیمان پر می گردد که در چنین جراحی همزمان جراحی لیفت ابرو نیز انجام می شود.

به طور معمول در این دسته از افراد جراحی بینی و جراحی فک در صورت آنکه فک ابعادش بزرگ و یا جلو باشد نیاز خواهد بود. همچنین از دیگر اعمال زیبایی که برای زیبا سازی چهره در این افراد انجام می شود، انجام جراحی پروتز گونه می باشد.

تراشیدن قسمت برجسته گلو و اصلاح کلفتی صدا با استفاده از اعمال لیزری بر روی تارهای صوتی از دیگر اعمال در جراحی تغییر جنسیت مرد به زن می باشد و گاها پیش می آید که اعمال جراحی دیگری برای زنانه تر ساختن چهره انجام گردد.

هورمون درمانی

جراحی های تغییر جنسیت مرد به زن برای مردانی که تمایل به زن شدن دارند انجام می شود. به طور معمول این دسته از افراد با مراجعه به جراح پلاستیک بایستی تحت درمان با هورمون های زنان قرار گیرند. این هورمون ها توسط متخصص غدد یا متخصص داخلی تجویز شود و توصیه به این افراد این است که یک ماه قبل از عل جراحی داروهای هورونی قطع گردد. این داروهای هورمونی حاوی استروژن هستند و استروژن باعث لخته شدن در اندام های وریدی در زمان عمل می شود.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد برای این افراد توصیه می شود. همچنین لیزر ناحیه کیسه بیضه لازم خواهد بود زیرا در آینده کیسه های بیضه به عنوان واژن مورد استفاده قرار می گیرند، لذا تا جای ممکن بایستی عاری از مو باشند. یکی از دلایل لیزر کیسه های بیضه بازگرداندن پوست به داخل می باشد و همین امر سبب می گردد تا موهای زائد برطرف شود.

بیشتر بخوانید
بارداری بعد از تغییر جنسیت

پروتز سینه

یکی دیگر از اعمال زیبایی که برای افراد در روند جراحی تغییر جنسیت مرد به زن انجام می گردد، پروتز سینه می باشد. در صورتی که مصرف هورمون ها در بزرگ شدن سینه ها موثر نباشد فرد می تواند تحت جراحی پروتز سینه قرار بگیرد.

جراحی ایمپلنت های فالوپلاستی

عمل ایمپلنت فالوپلاستی زمانی ضرورت پیدا می کند که فرد نیاز داشته باشد ارتباط جنسی برقرار نماید. معمولا انجام این جراحی برای افراد مجرد و افرادی که تمایل به ارتباط جنسی ندارند توصیه نمی گردد زیرا انجام این جراحی پس از چند سال نیاز به تعویض خواهد داشت و این می تواند برای فرد سخت باشد.

بعد از عمل فالوپلاستی

بعد از اینکه عمل فالوپلاستی انجام شد و بیمار بهبود پیدا کرد، بعد از سه ماه تا شش ماه برای مرحله دوم جراحی اقدام می شود که شامل بازسازی کلاهک و کیسه بیضه است. البته کلاهک را حتی می توان در فاصله 10 روز بعد از فالوپلاستی انجام داد اما چون نمی خواهیم این فاصله زیاد شود، این مورد را موکول به جراحی برای بازسازی کیسه بیضه می کنیم.

برای انجام بازسازی کلاهک معمولاً مجبور هستیم مقداری از پوست از ناحیه ران برداشته می شود تا برای بازسازی استفاده شود. برای بازسازی کیسه بیضه از همان بافت ناحیه استفاده می شود و کیسه بیضه ساخته می شود. معمولاً از پروتزهای بیضه استفاده نمی شود و در مرحله سوم جراحی برای تعبیه ایمپلنت اقدام می شود.

 

جراحی آلت تناسلی زنان

افرادی که تمایل دارند جراحی تغییر جنسیت مرد به زن را انجام دهند؛ در اکثر موارد این جراحی به صورت پوستی انجام می شود. در هنگام عمل از عناصری که در آلت تناسلی مرد هست، به عنوان بازسازی آلت تناسلی زن استفاده می کنیم. در این موارد بیضه ها خارج می شود. پوست کیسه بیضه را به عنوان بازسازی واژن استفاده می کنیم. قسمتی از ناحیه سر آلت یا کلاهک پنیس را به عنوان بازسازی کلیتوریس استفاده می کنیم تا فرد بتواند حس جنسی خوبی داشته باشد. و از پوست های اضافه ناحیه برای بازسازی ولو یا ظاهر آلت تناسلی استفاده می کنیم.

برخی می پرسند که ایا حس جنسی کافی است؟ در اکثر موارد حس جنسی کافی است. زیرا کلاهک آلت تناسلی مرد که حس جنسی خوبی دارد به کلیتوریس تبدیل می شود، حس جنسی مناسب است.

عمق واژن در این روش بین هشت تا ده سانتی متر است ولی بعد از عمل با استفاده از وسایل گشاد کننده باید از تنگ شدن ناحیه پیشگیری کنند. معمولاً عمقی که با این روش به دست می آید در اکثر موارد کافی است. البته این مورد بستگی به پارتنر فرد دارد که طول آلت تناسلی چقدر باشد.

 

در مواردی دیده شده است که در بار اول، جراحی با شکست روبرو می شود، واژن تنگ می شود یا چسبندگی ایجاد می شود یا کلا از بین می رود، در بار دوم از روش روده ای استفاده می شود. البته در برخی روش ها از همان بار اول از روش روده ای استفاده می شود. برای بازسازی واژن قسمتی از روده بزرگ را جدا می کنند و انتهای روده حالت بسته پیدا می کند و کور می شود و قسمت دیگر آن وصل به جایی می شود که باید واژن قرار داشته باشد.

بیشتر بخوانید
عمل تغییر جنسیت چگونه انجام می‌شود؟

در این روش عمق مناسبی برای واژن وجود دارد. این عمق بین 15 تا 20 سانتی متر عمق دارد و مزیت آن عدم نیاز به استفاده از لوبریکیشن و ژل است. زیرا خود روده ترشحاتی دارد. اشکال اساسی در این روش این است که باید شکم باز شود و این عمل یک جراحی اساسی محسوب می شود و اشکال دیگری که دارد این است که در برخی افراد این ترشحات می تواند بو داشته باشد و این بو می تواند موجب اذیت آن ها شود.

جراحی واژینوپلاستی

در طول جراحی واژینوپلاستی لایه های داخلی و و بیرونی واژن ساخته می شود و از بافت و پوست خود آلت تناسلی استفاده می شود.

  • جراح از پوست آلت تناسلی و بیضه استفاده می کند و لایه داخلی و بیرونی لابیا و واژن ساخته می شود.
  • جراح دهانه خروجی ادرار را می سازد تا فرد بتواند ادرار کند.
  • جراح از بافت جلویی برای ساخت دهانه ورودی واژن کمک می گیرد. به این عمل اینترویتوس گفته می شود.

جراح در طول جراحی واژینوپلاستی پوست را از ناحیه آلت تناسلی می گیرد و کانال واژن جدیدی در داخل می سازد تا به عنوان واژن عمل کند. برای انجام این جراحی پوست از بیضه ها گرفته می شود. این پوست نازک می شود و سپس مورد استفاده قرار می گیرد.

تغییر جنسیت مرد به زن چگونه است؟

در صورتی که پوست به قدر کافی وجود نداشته باشد می توان پوست لازم را از کناره های شکم گرفت تا جای اسکار واضحی بر جای نماند.

برای ساخت کانال واژینال جراح فضایی را در بین مقعد و مثانه انتخاب می کند و سپس محفظه ای ساخته می شود. زمانی که پوست در این ناحیه قرار گرفت می توان داخل ناحیه را با گاز و مواد اسفنجی پوشانید. این کار تا 5 روز ادامه دارد. گاز فشاری را در داخل پوستی که گرفته شده است وارد می کند تا این ناحیه دچار چسبندگی نشود.

واژینوپلاستی و ارگاسم

بسیاری از افرادی که این جراحی را انجام می دهند باز هم می توانند ارگاسم را تجربه کنند. جراح از پوست آلت تناسلی مردانه استفاده می کند تا کولیتوریس را بسازد.

بنابراین کلیتوریس احساس دارد و بیشتر افراد ترنس جندر زن با تحریک کلیتوریس ارگاسم را تجربه می کنند.

 

چه مدت زمان فرد در بیمارستان بستری می شود؟

بیماران برای 5 روز در بیمارستان بستری می شوند و در تخت به سر می برند. استراحت کردن می تواند به رشد بافت پوست در ناحیه کمک کند و بافت ناحیه اطراف کانال واژن را بسازد.

جراح یک بانداژ فشاری در ناحیه در قسمت بیرونی واژن قرار می دهد. بعد از اینکه بانداژ ها برداشته شد بسیاری از بیماران احساس بهتری دارند و می توانند مرخص شوند.

منبع:

 https://healthcare.utah.edu/transgender-health/gender-affirmation-surgery/vaginoplasty.php

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

تماس با پزشک