دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل تغییر جنسیت / عمل تغییر جنسیت چگونه انجام می‌شود؟
مدت زمان مطالعه ۲۰ دقیقه

عمل تغییر جنسیت چگونه انجام می‌شود؟

برخی افراد تفاوتی را میان جنسیت بیولوژیکی و هویت جنسی خود احساس می کنند. منظور از جنسیت بیولوژیکی، جنسیتی است که فرد با آن متولد می شود و هویت جنسی همان احساسی است که خود فرد دارد. این تفاوت می تواند برای افراد با ناراحتی، افسردگی و اظطراب همراه باشد.

با این که علت اصلی آشفتگی جنسی به طور کامل مشخص نیست، اما تحقیقات نشان می دهند که این حالت می تواند ناشی از تغییراتی در رشد جنسیتی و به دلیل تفاوت های هورمونی باشد.

تمامی افراد بزرگسالی که از آشفتگی جنسی رنج می برند، می توانند تغییر جنسیت دائمی را داشته باشند و به جنسیت دلخواه شان برسند. جراحی تغییر جنسیت امکان تغییر در ظاهر فیزیکی و دیگر مشخصات جنسی را فراهم خواهد کرد.

این روش جراحی شامل جراحی بازسازی ناحیه تناسلی، بازسازی قفسه سینه، بزرگ کردن سینه و هیسترکتومی می باشد.

افرادی که دچار اختلالات هویت جنسی هستند، می توانند با انجام جراحی تغییر جنسیت، به جنسیت مورد دلخواه خود برسند. این افراد همواره بر این باورند که با جنسیت اشتباه به دنیا آمده اند و حتی ممکن است گرایشات و خصوصیات فیزیکی جنس مخالف خود را داشته باشند.

در برخی موارد این اختلال در کودکی و در برخی دیگر موارد، در بزرگسالی مشخص خواهد شد. افرادی که از چنین مشکلی در زندگی خود رنج می برند و خواهان انجام جراحی و تغییر جنسیت هستند، حتما باید تحت مشاوره قرار بگیرند تا مشخص شود که آیا برای جراحی آماده هستند یا خیر.

عمل تغییر جنسیت چگونه انجام می‌شود؟

این بیماران ابتدا تحت هورمون درمانی قرار می گیرند. هورمون ها باعث سرکوب ویژگی های جنسی ثانویه در فرد و ظاهر شدن خصوصیات جنسیت دلخواه می شوند. به عنوان مثال، در صورتی که خانمی هورمون اندروژن دریافت کند، شاهد رشد مو در ناحیه صورت خواهیم بود. آقایان نیز با دریافت هورمون استروژن، ظاهر زنانه ای پیدا خواهند کرد.

جهت انجام این جراحی، جراح از بیمار خود می خواهد حداقل به مدت یک سال، با جنسیت مورد دلخواه خود زندگی کند. به عنوان مثال، از آقایان خواسته می شود که لباس های زنانه بپوشند و سبک زندگی یک خانم را داشته باشند. بسیاری از آقایان نام خود را نیز تغییر می دهند. در مورد خانم ها نیز عکس موارد فوق باید انجام شود.

تفاوت ترنسکشوال با هموسیک شوال

فهرست محتوا

اکثر اوقات افراد این دو مورد را با یکدیگر اشتباه می گیرند. در واقع ترنسکشوال ها افرادی هستند که با هویت جنسی خود مشکل دارند، بدین معنا که فرد جنسیت مرد داشته ولی خود را زن می داند و برعکس. به طور معمول این دسته از افراد برای برقراری ارتباط با جنس مخالف خود مشکلی ندارند.

اما افراد هموسیک شوال با جنسیت خود مشکل ندارد، بدین صورت که ظاهر خود را که یک مرد است می پذیرد و با آن مشکلی نخواهد داشت. ولی در ارتباط با جنس مخالف این گونه نیست و تمایلات این افراد به سمت جنس موافق خود می باشد.

لذا ترنسکشوال و هموسیک شوال کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و لازم است آن ها را با هم افتراق بگذاریم تا مشکلی پیش نیایید.

تمایلات جنسی و جراحی تغییر جنسیت

در این قسمت تصمیم داریم به اصطلاحات مربوط به تمایلات جنسی بپردازیم. واژه استریت در واقع به کسی اطلاق می شود که تمایلات جنسی به طرف مخالف دارد که اکثریت مردم به این صورت هستند که مرد به زن و زن به مرد تمایل دارد.

واژه دیگر هتروسکچوال یا هترورومانتیک است. هتروسکچوال راجع به روابط جنسی است و هترورومانتیک روابط عاشقانه است. در مقابل کلمه ای است به معنای هموسکشوال وجود دارد که به معنای همجنسگرا است که در این افراد تمایل جنسی به جنس مخالف نیست و به جنس موافق است. مرد با مرد و زن با زن می خواهد ارتباط داشته باشد. به مردانی که تمایل به برقراری ارتباط جنسی با مرد دارند “گی” گفته می شود. زنانی که به زنان تمایل دارند “لزبین” گفته می شود که هر دو جزو موارد هموسکشوال یا همجنسگرایی است.

یک ترنس چه مراحلی را بایستی سپری کند تا بتواند جراحی انجام دهد؟

به طور معمول افراد ترنس بایستی مراحلی را سپری کنند تا بتوانند اقدام به جراحی تغییر جنسیت نمایند که این مراحل عبارت است از:

آگاهی از احساسات درونی و اقدامات لازم در این زمان

چنین افرادی در دوره قبل از بلوغ تا زمان رسیدن به بلوغ، کاملا متوجه می شوند که احساسات درونی شان با جنسیت ظاهری آن ها متفاوت است. به همین خاطر با وجود داشتن چنین احساساتی می بایست به روانپزشک یا روانشناس مراجعه نموده و در این زمینه مشورت نمایند.

پس از مشاوره با روانپزشک در صورت آنکه تایید گردید فرد ترنس است، توصیه می شود که به مدت شش ماه تا دو سال برای ایجاد تطابق در جامعه با ظاهر جنسی که بدان تمایل دارد وارد جامعه شود. به طور مثال در صورت آنکه جنسیت فرد دختر است سعی نماید با لباس های دخترانه اما موهای کوتاه وارد اجتماع شوند.

بیشتر بخوانید
بارداری بعد از تغییر جنسیت

اخذ مجوز رسمی جراحی تغییر جنسیت

در صورت آنکه این زمان سپری شد و روانپزشک تشخیص دهد فرد آمادگی انجام جراحی تغییر جنسیت را دارد، بایستی فرد به کمیسیون پزشکی جهت تایید ترنس بودن آن معرفی گردد. سپس فرد به دادگاه جهت اخذ مجوز رسمی و طی کردن مراحل قانونی برای انجام جراحی تغییر جنسیت ارجاع داده می شود.

جراحی تغییر جنسیت چگونه انجام می شود؟

قبل از جراحی، نیاز است بیمار به مدت یک سال تحت درمان هورمونی قرار بگیرد.

• در جراحی مرد به زن، جراحی شامل برداشت آلت تناسلی، تغییر شکل بافت های اطراف و استفاده از گرافت پوستی به منظور بازسازی واژن می باشد. روش های دیگری مانند پروتز سینه، حجم دهی باسن و یا تغییراتی در صورت انجام خواهد شد. در ابتدا، بیمار تحت بیهوشی قرار می گیرد، آلت تناسلی برداشته و لابیا ایجاد می شود. پیشابراه نیز کوتاه تر خواهد شد. در مرحله بعد، از گرافت پوستی برای بازسازی ناحیه واژن استفاده خواهد شد. گاها نیاز به گرافت برای بازسازی دهانه واژن خواهد بود.

• جراحی زن به مرد، شامل دو مرحله می باشد. ابتدا هیسترکتومی و برداشت رحم انجام می شود. سپس فالوپلاستی که شامل گرافت بافت از بازو و شکم و بازسازی آلت تناسلی می باشد، صورت می گیرد. لابیا ماژور به کیسه بیضه و پیشابراه به آلت تناسلی متصل خواهد شد. نیاز است هورمون هایی به منظور افزایش اندازه کلیتوریس و بازسازی آلت تناسلی مصرف شود.

مراحل تغییر جنسیت

جراحی تغییر جنسیت، شامل چند مرحله می باشد.

تغییر جنسیت مرد به زن

در این افراد، جراحی با برداشتن بیضه ها و آلت تناسلی همراه است. ممکن است در این جراحی، غده پروستات نیز برداشته شود. از بافت بیضه در انقباض واژن و کلیتوریس استفاده می شود. لابیا (لب های اطراف واژن) نیز از پوست بیضه تشکیل می شود. پیشابراه نیز کوتاه تر خواهد شد.

در این افراد، جراحی پروتز سینه و بزرگ شدن سینه ها نیز نیاز می باشد.

با صلاحدید پزشک و مشورت با بیمار، تغییراتی در مشخصات ظاهری صورت و جراحی هایی مانند جراحی بینی، لیفت ابرو و یا جراحی فک و چانه نیز انجام خواهد شد.

این جراحی در اصل از یکسری جراحی ها تشکیل می شود و تمامی اقدامات برای برخورداری از فاکتورهای زنانه انجام می گیرد. جراح ناحیه تناسلی و آلت را کاملاً بر نمی دارد بلکه آن را بازسازی می کند. در این جراحی ریش فرد و موهای زائد ناحیه تناسلی هم برداشته می شود. در این فاز از جراحی پوست آلت کشیده می شود و زمانی که به قدر کافی این کشیدگی انجام شود و طول کافی برای ساختن واژن مهیا گردد، می توان واژینوپلاستی را انجام داد.

یکی دیگر از جراحی های مورد نیاز برای تغییر جنسیت مرد به زن و یا ترنس زن، انجام جراحی پروتز سینه است تا حجم سینه ها افزایش یابد. البته خارج کردن بیضه ها گاهی اوقات می تواند تا حدی موجب رشد سینه ها شود. هرگونه پوست اضافی از بیضه بریده می شود تا برای ساخت لابیا ها از آن استفاده گردد. لابیا ها بر روی لبه های واژن قرار می گیرند.

جراحی آلت تناسلی مرد به زن

برای انجام جراحی پنیل یا آلت تناسلی در ابتدا برشی در اطراف نوک آلت ایجاد می شود و پوست آلت از بدن جدا می شود. کلیتوریس از نوک آلت تناسلی ساخته می شود زیرا این ناحیه دارای احساس است و از عصب های بسیاری تشکیل شده است. دقیقاً همان عملکردی که کلیتوریس در زنان دارد، نوک آلت تناسلی در مردان می تواند داشته باشد.

سپس پوست به داخل بر می گردد و در داخل مجرای ادراری و مقعد گذاشته می شود. بعد از آن مجرای ادرار کوتاه می شود، طول مناسبی برای آن در نظر گرفته می شود و در موقعیت جدید خود قرار می گیرد. بخیه های لازم در این مرحله از جراحی زده می شود. بافت نعوظ آلت تناسلی هم برداشته می شود و به مقداری که مورد نیاز است برای واژن مورد استفاده قرار می گیرد.

زمانی که این جراحی انجام شد بیمار برای مدت 5 روز در بیمارستان بستری می شود تا زمانی که بتوان کاتتر را خارج کرد. سپس بیمار به بخش منتقل می شود و تمامی عملکرد های معمول بررسی می گردد.

تغییر جنسیت زن به مرد

این جراحی به مراتب پیچیده تر می باشد.

سینه ها، تخمدان ها و رحم برداشته و واژن نیز بسته خواهد شد. کیسه بیضه و آلت تناسلی از بافت دیگری تشکیل خواهد شد. در برخی موارد، آلت تناسلی کاشته می شود. پیشابراه نیز طویل تر خواهد شد، به گونه ای که امکان دفع ادرار به صورت ایستاده فراهم شود.

بعد از جراحی و تغییر جنسیت، بیمار حتما باید تحت مشاوره باشد تا بتواند با بدن جدید خود و هم چنین سبک زندگی جدید کنار بیاید.

این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی افراد مبتلا به اختلالات هویت جنسیتی نمی توانند تحت جراحی قرار بگیرند. برخی از این افراد می توانند از مزایای هورمون درمانی بهره مند شده و تغییر را در خود احساس کنند.

بعد از جراحی، از بیمار خواسته می شود به مدت یک هفته در منزل استراحت و نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند.

بعد از یک بار ویزیت شدن، بیمار می تواند کارها و فعایت های عادی و روزانه خود را مجدد از سر بگیرد، اما انجام کارها و فعالیت های سنگین باید به مدت شش هفته به تعویق بیفتد.

مهم ترین نکته برای افراد ترنس که قصد تغییر جنسیت به مرد دارند، برداشتن بافت سینه یا ماستکتومی است. اگر فرد تمایل داشته باشد می تواند آلت تناسلی هم داشته باشد و برای این جراحی باید اقدامات مختلفی انجام گیرد.

جراحی آلت تناسلی زن به مرد

برای ساختن آلت تناسلی در جراحی تغییر جنسیت زن به مرد برای این متقاضیان دو راه وجود دارد:

راه اول : می توان از پوست خود فرد که از ساعد وی گرفته می شود برای ساختن آلت تناسلی کمک گرفت. ولی این روش جای بخیه یا اسکار بزرگی بر جای می گذارد.

راه دوم : راه دوم تبدیل کولیتوریس به آلت تناسلی است. این جراحی با نام متودیوپلاستی هم شناخته می شود ولی معمولاً برای برقراری رابطه جنسی بسیار کوچک است.

مزایا جراحی تغییر جنسیت

 • بیمارانی که تحت این روش جراحی قرار می گیرند، می توانند در آینده لذت بیشتری از تغییرات جنسی خود داشته باشند و از میزان استرس های روانی شان کاسته خواهد شد.
 • یافتن جراح پلاستیک با تجربه در این زمینه، می تواند رضایت روانی بیشتری را برای بیمار به همراه داشته باشد.
 • بعد از انجام جراحی، از آشفتگی جنسی افراد کاسته می شود و بهبودی در میزان استرس و افسردگی شان مشاهده خواهد شد.
بیشتر بخوانید
سن مناسب تغییر جنسیت

معایب جراحی تغییر جنسیت

 • افرادی که تحت جراحی تغییر جنسیت قرار می گیرند، چه مرد به زن و چه زن به مرد، قادر به تولید مثل نخواهند بود.
 • ممکن است پذیرش تغییرات فیزیکی و روانی برای افراد کمی سخت باشد. اما مشاوره می تواند به تسریع روند بهبودی افراد کمک کند.
 • احتمال بروز هماتوم بعد از جراحی وجود دارد.
 • عوارضی مانند نکروز نوک سینه نیز ممکن است مشاهده شود، که در چنین مواردی، امکان انجام بازسازی نوک سینه وجود دارد.

از جراحی تغییر جنسیت چه انتظاراتی می توان داشت؟

جراحی تغییر جنسیت یک روش جراحی کوتاه مدت نیست. با این که جراحی در حدود چند ساعت به طول می انجامد، اما ممکن است چند سال طول بکشد تا تغییرات روانی و فیزیکی در فرد ایجاد شود. جنسیت، هویت هر فرد است و اولیت ها، سبک زندگی، عادات و دیگر موارد را مشخص می کند. در نتیجه، تصمیم به انجام این جراحی به بررسی های بسیاری نیاز دارد.

این در حالی است که بیش از 97 درصد افرادی که تحت جراحی تغییر جنسیت قرار می گیرند، از نتایج رضایت کامل دارند.

از آن جایی که بعد از انجام جراحی، راه بازگشتی وجود ندارد و تغییرات دائمی است، حتما باید در خصوص تمامی جزئیات با پزشک مشورت شود.
جراحی تغییر جنسیت برای دو دسته از افراد، نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد: افرادی که جنسیت آن ها از بدو تولد مشخص نشده است، آن دسته از افرادی که احساس خوبی نسبت به جنسیت خود ندارند.

آیا بعد از جراحی تغییر جنسیت، اسکار باقی می ماند؟

همانند سایر روش های جراحی، جراحی تغییر جنسیت نیز می تواند اسکارهایی را به همراه داشته باشد.

جراحی مرد به زن

 • اسکارها طی ماه های اول، صورتی رنگ و برجسته خواهند بود.
 • شش ماه تا یک سال بعد صاف، سفید و نرم خواهند شد.
 • اسکارها طی یک سال به طور کامل بهبود می یابند و به ندرت مشاهده خواهند شد.

جراحی زن به مرد

 • میزان بر جای ماندن اسکارها به نوع برش ها بستگی دارد. از جمله:

برش های کی هول: مناسب برای افرادی که قفسه سینه کوچک تری دارند و اسکارهای کمتری بر جای خواهد ماند.

برش های پری آرئولار: مناسب برای افرادی که سینه های متوسطی دارند.

برش های دابل: مناسب برای افرادی که قفسه سینه بزرگ تری دارند و اسکارهای بزرگ تری بر جای خواهد ماند.

 • اسکارها شش هفته بعد از جراحی، تیره تر و برجسته تر می شوند.
 • دوازده تا هجده ماه بعد، شاهد محو شدن اسکارها خواهیم بود، اما ممکن است مقداری اسکار هم چنان مشاهده شود.

چه افرادی می توانند از مزایای جراحی تغییر جنسیت بهره مند شوند؟

 • افرادی که شاخص توده بدنی شان در حد متناسبی است. هر چه وزن بدنی فرد متعادل تر باشد، درصد موفقیت جراحی نیز بیشتر خواهد بود.
 • افرادی که خواهان این روش جراحی هستند نباید مبتلا به اختلالات خونی، کلسترول بالا، چاقی و اضافه وزن، آرتریت، دیابت، آلرژی های شدید، بیماری های قلبی و ریوی و یا افسردگی شدید باشند.
 • بیماران باید انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند. به عنوان مثال، افرادی که تحت این جراحی قرار می گیرند، ممکن است تا چند هفته بعد از جراحی با قرمزی و متورم شدن سینه ها روبرو شوند، که البته در نهایت برطرف خواهد شد.

جراحی تغییر جنسیت در چه مواردی توصیه نمی شود؟

 • افراد زیر هجده سال و بالای شست سال
 • افرادی که استرس ذهنی دارند و یا نمی توانند به خوبی تصمیم بگیرند
 • اجازه جراحی از طرف پزشک داده نشده است

اقدامات قبل از جراحی تغییر جنسیت

هویت جنسی، مهم ترین و اصلی ترین بخش جراحی است. این هویت می تواند بعد از رسیدن فرد به سن بلوغ و یا معاینه توسط پزشک تشخیص داده شود.

در ابتدا که فرد به پزشک مراجعه می کند، باید از تصمیمی که برای انجام جراحی گرفته است، اطمینان حاصل شود و تمام جوانب و مراحل جراحی برای او شرح داده شود.

همانند سایر روش های جراحی، سوابق پزشکی بیمار باید به طور کامل توسط پزشک بررسی گردد.

بیمار باید از چند هفته قبل از جراحی، استعمال سیگار و دخانیات را کنار بگذارد، چرا که نیکوتین موجود در سیگار روند ترمیم و بهبودی را به تاخیر می اندازد. بیمارانی که باید در آن ها گرافت نوک سینه انجام شود، به هیچ عنوان نباید سیگار بکشند. چرا که سیگار احتمال پس زدن گرافت را بیشتر خواهد کرد.

اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی تغییر جنسیت

مراقبت های جراحی مرد به زن

 • بیمار سه روز در بیمارستان بستری می ماند تا دوره نقاهت طی شود.
 • امکان انجام کارهای سبک، چهار تا شش هفته بعد از جراحی وجود دارد. از انجام فعالیت های شدید بدنی به مدت شش تا هشت هفته باید خودداری شود.
 • در ابتدا، دیلاتور (گشاد کننده دهانه واژن) داخل واژن قرار می گیرد.
 • بیمار باید طبق دستور پزشک، دوش واژینال بگیرد.
 • داروهای مسکن باید طبق تجویز پزشک مصرف شوند.

مراقبت های جراحی زن به مرد

 • نیاز است بیمار دو روز در بیمارستان بستری بماند.
 • بیمار می تواند دو هفته بعد کارهای سبک را انجام بدهد، اما از ورزش و کارهای سنگین بدنی بابد چهار تا شش هفته خودداری شود.
 • گن مخصوص باید به مدت شش هفته و در طول سپری شدن دوره نقاهت پوشیده شود. که البته زمان پوشیدن گن از سوی پزشک مشخص خواهد شد.
 • به مرور از میزان درد کاسته می شود و بیمار می تواند از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک مصرف کند.
 • بخیه ها حدود یک هفته بعد کشیده خواهند شد.

رژیم غذایی بعد از جراحی تغییر جنسیت

 • توصیه می شود بیمار روز بعد از جراحی، رژیم غذایی مایعات داشته باشد.
 • رژیم غذایی باید سرشار از میوه و سبزیجات و فیبر باشد، به خصوص تا چند هفته اول بعد از جراحی.
 • گوشت می توان مصرف شود. اما از خوردن پنیر باید خودداری شود.
 • از استعمال سیگار و دخانیات باید خودداری شود.
 • رژیم غذایی باید حاوی سدیم پایین باشد. چرا که سدیم باعث احتباس آب و مایعات می شود.
 • تا چند هفته اول بعد از جراحی، نوشیدن الکل باید به حداقل برسد. البته که بهتر است این ماده به هیچ عنوان مصرف نشود.
بیشتر بخوانید
جراحی تغییر جنسیت زن به مرد چگونه انجام میشود؟

بارداری پس از تغییر جنسیت

یکی از سوالات رایج افراد ترنس در خصوص بارداری بعد از تغییر جنسیت این است که پس از جراحی می توانند بچه دار شوند. بایستی توجه داشته باشید که افراد ترنس پس از جراحی تغییر جنسیت قابلیت اینکه بتواند بچه دار شوند را نخواهند داشت.

در صورت آنکه فرد اصرار داشته باشد که حتما بچه داشته باشد، باید قبل از شروع پروسه های جراحی برای ذخیره اسپرم یا تخمک اقدام نماید. نکته ای جالب که بایستی بدانید این است که ذخیره تخمک یا اسپرم در بانک های اسپرم تا سالها امکان پذیر است.

در حقیقت این افراد برای آنکه بتوانند بچه ی خود را داشته باشند در صورت آنکه می خواهد جراحی تغییر جنسیت مرد به زن را انجام دهد می تواند قبل از جراحی اقدام به ذخیره اسپرم نموده تا پس از جراحی در هر زمان که تمایل داشت با رحم اجاره ای اقدام به بارداری نماید و در نهایت بگوییم که انجام این روند برای تغییر جنسیت زن به مرد هم نیز امکان پذیر خواهد بود.

عوارض موقتی جراحی تغییر جنسیت

 • تغییرات روانی، فیزیکی و هورمونی از جمله شایع ترین عوارض جراحی تغییر جنسیت می باشد.
 • ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا فرد بتواند با این تغییرات کنار بیاید.
 • این روش جراحی با تغییراتی در ناحیه تناسلی همراه است. یا این حال، هورمون هایی که ویژگی های جنسی ثانویه مانند تغییرات صدا و رشد مو را تنظیم می کنند نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.
 • ممکن است نیاز باشد بیمار تحت درمان های دیگری به منظور ایجاد تغییر در هورمون ها قرار بگیرد.

هزینه جراحی تغییر جنسیت

جراحی تغییر جنسیت به دو صورت جراحی تغییر جنسیت مرد به زن و جراحی تغییر جنسیت زن به مرد می باشد. این دو جراحی به دو شیوه کاملاً متفاوت انجام می شوند و بنابراین هزینه هر کدام متفاوت است. هزینه این جراحی وابستگی زیادی به ترجیح بیمار دارد. برخی بیماران شاید بخواهند بعضی از جراحی ها یا روش های تراپی را انجام ندهند که در این صورت بر هزینه تمام شده جراحی تغییر جنسیت تاثیر می گذارد. در ادامه مقاله همراه با ما باشید تا به نکاتی در این زمینه اشاره ای داشته باشیم.

هزینه جراحی تغییر جنسیت زن به مرد

زنانی که قصد تغییر جنسیت دارند لازم است که جراحی هایی مانند تغییر جنسیت آلت تناسلی، جراحی ماستکتومی برای برداشتن سینه ها و روش های هورمون درمانی و … را انجام دهند. ما در این مقاله به هزینه هایی که لازم است برای ظاهر فرد شود اشاره ای نمی کنیم. ولی لازم است بدانید که این هزینه ها هم جزء جدا ناشدنی از این روند هستند که باید لحاظ گردد.

جراحی ماستکتومی در زنان به این صورت انجام می گیرد که تمامی بافت و چربی برداشته می شود. در برخی موارد نیاز است که پیوند و فلپ پوست انجام گیرد تا نوک سینه ظاهری مردانه تر پیدا کند.

متویدیوپلاستی که شامل برداشتن پوست و گسترش دادن پوست ناحیه کولیتوریس است، ( معمولاً با هورمون درمانی شاهد بزرگ شدن کولیتوریس هستیم ) می توان آلت تناسلی مردانه را شکل داد. گاهی اوقات نیاز است که مجرای ادرار کشیده شود تا فرد بتواند به صورت ایستاده ادرار کند. یک روش جایگزین برای متویدیوپلاستی گرفتن پوست از ناحیه ساعد برای ساختن یک آلت تناسلی است. گاهی از پوست لابیاها استفاده می شود تا آلت تناسلی مردانه ساخته شود.

هزینه جراحی تغییر جنسیت مرد به زن

مردانی که قصد دارند جراحی تغییر جنسیت انجام دهند لازم است جراحی هایی مانند: جراحی تغییر آلت تناسلی، جراحی سینه ( ماستکتومی سینه ) و بهره گیری از روش های هورمون درمانی و … را در روند تغییر جنسیت خود قرار دهند. در اغلب متقاضیان شاهد جراحی برداشتن آلت تناسلی مردانه و شکل دهی آلت تناسلی زنانه هستیم. برداشتن هر دو بیضه ها اهمیت بالایی دارد. زیرا این بیضه ها نقش اساسی در تولید هورمون های مردانه دارند. به این ترتیب نیاز کمتری به استفاده از هورمون های مردان است. در برخی موارد که خرخره یا سیب آدم بزرگ است، لازم است که جراحی برای کوچک کردن آن هم انجام گیرد. برای واژینوپلاستی از پوست و بافت آلت تناسلی مردانه استفاده می شود تا ناحیه واژن، کولیتوریس، کلاهک کولیتوریس و لابیاها ساخته شود.

یکی دیگر از جراحی های اصلی که مردانی که قصد انجام تغییر جنسیت دارند باید انجام دهند، جراحی پروتز سینه است. جراحی پروتز سینه برای شکل دهی به سینه ها و ظاهر زنانه برای سینه ها انجام می گیرد. از درمان هایی که برای هورمون درمانی انجام می گیرد هم نباید غافل شد. زیرا این درمان ها هم هزینه های خاص خود را داند.

بیمه برای جراحی تغییر جنسیت

برای اطلاع از این که آیا بیمه هزینه های جراحی تغییر جنسیت را قبول می کند، می توانید با شرکت بیمه مورد نظر صحبت کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورید.

سوالات رایج درباره تغییر جنسیت

به طبع تمامی افرادی که قصد انجام اعمال جراحی را دارند سوالات متعددی ذهن آن ها را درگیر می کنید که جراحی تغییر جنسیت مستثنی از اعمال جراحی نیست. برای آنکه بتوانید با اطمینان بیشتر اقدام به جراحی نمایید می توانید سوالات خود را از ما بپرسید و همچنین برای آگاهی از دریافت برخی سوالات شما را به دیدن ویدئویی در این باره دعوت می نمایم.

نتیجه گیری

جراحی های تعیین جنسیت همگی از یکسری مراحل تشکیل می شوند و تمامی این جراحی ها ظرافت ها و دقت بسیار بالایی را می طلبند. یک جراح فوق پلاستیک با بررسی شرایط فیزیکی بیمار و تمامی جوانب می تواند بهترین نتیجه را برای متقاضی رقم بزند. همچنین بهتر است بیمار درباره اولویت ها و ایده آل های خود با پزشک صحبت کند.

:Source

http://www.medhalt.com/procedure/sex-change-surgery

 https://www.iol.co.za/lifestyle/health/watch-how-sex-change-surgery-is-done-11358203

https://health.costhelper.com/sex-reassignment-surgery.html

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. سهیل

  سلام آقای دکتر دوست من ترنس هست و میخواد جراحی انجام بده ولی دوست داره بچه دار بشه بعدش امکان بارداری وجود داره؟
  کسی که میخواد جراحی کنه مجوز خاصی نیاز هست از جایی بگیره ؟

  پاسخ
  • دکتر محمدرضا آخوندی نسب

   سلام
   امکان بارداری و بچه دار شدن پس از جراحی تغییر جنسیت وجود ندارد و برای شروع جراحی باید مجوز دادگاه را بگیرید.

   پاسخ
 2. زهرا

  سللم ببخشید یه سوال داشتم

  هورمون درمانی برای تغییرجنسیت اجباریه؟

  نمیشه یه خانومی که میخواد تغییر جنسیت بده هورمون درمانی نشه؟

  پاسخ
  • دکتر محمدرضا آخوندی نسب

   سلام

   برای بروز تغییرات مثل بزرگ شدن سینه ها این هورمون درمانی لازم است ولی اگه فردی نخواهد اجباری نیست.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − سه =

تماس با پزشک