دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل تغییر جنسیت / عمل تغییر جنسیت چگونه انجام می‌شود؟
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

عمل تغییر جنسیت چگونه انجام می‌شود؟

افرادی که دچار اختلالات هویت جنسی هستند، می توانند با انجام جراحی تغییر جنسیت، به جنسیت مورد دلخواه خود برسند. این افراد همواره بر این باورند که با جنسیت اشتباه به دنیا آمده اند و حتی ممکن است گرایشات و خصوصیات فیزیکی جنس مخالف خود را داشته باشند.

در برخی موارد این اختلال در کودکی و در برخی دیگر موارد، در بزرگسالی مشخص خواهد شد. افرادی که از چنین مشکلی در زندگی خود رنج می برند و خواهان انجام جراحی و تغییر جنسیت هستند، حتما باید تحت مشاوره قرار بگیرند تا مشخص شود که آیا برای جراحی آماده هستند یا خیر.

عمل تغییر جنسیت چگونه انجام می‌شود؟

این بیماران ابتدا تحت هورمون درمانی قرار می گیرند. هورمون ها باعث سرکوب ویژگی های جنسی ثانویه در فرد و ظاهر شدن خصوصیات جنسیت دلخواه می شوند. به عنوان مثال، در صورتی که خانمی هورمون اندروژن دریافت کند، شاهد رشد مو در ناحیه صورت خواهیم بود. آقایان نیز با دریافت هورمون استروژن، ظاهر زنانه ای پیدا خواهند کرد.

جهت انجام این جراحی، جراح از بیمار خود می خواهد حداقل به مدت یک سال، با جنسیت مورد دلخواه خود زندگی کند. به عنوان مثال، از آقایان خواسته می شود که لباس های زنانه بپوشند و سبک زندگی یک خانم را داشته باشند. بسیاری از آقایان نام خود را نیز تغییر می دهند. در مورد خانم ها نیز عکس موارد فوق باید انجام شود.

تفاوت ترنسکشوال با هموسیک شوال

اکثر اوقات افراد این دو مورد را با یکدیگر اشتباه می گیرند. در واقع ترنسکشوال ها افرادی هستند که با هویت جنسی خود مشکل دارند، بدین معنا که فرد جنسیت مرد داشته ولی خود را زن می داند و برعکس. به طور معمول این دسته از افراد برای برقراری ارتباط با جنس مخالف خود مشکلی ندارند.

اما افراد هموسیک شوال با جنسیت خود مشکل ندارد، بدین صورت که ظاهر خود را که یک مرد است می پذیرد و با آن مشکلی نخواهد داشت. ولی در ارتباط با جنس مخالف این گونه نیست و تمایلات این افراد به سمت جنس موافق خود می باشد.

لذا ترنسکشوال و هموسیک شوال کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و لازم است آن ها را با هم افتراق بگذاریم تا مشکلی پیش نیایید.

تمایلات جنسی و جراحی تغییر جنسیت

در این قسمت تصمیم داریم به اصطلاحات مربوط به تمایلات جنسی بپردازیم. واژه استریت در واقع به کسی اطلاق می شود که تمایلات جنسی به طرف مخالف دارد که اکثریت مردم به این صورت هستند که مرد به زن و زن به مرد تمایل دارد.

واژه دیگر هتروسکچوال یا هترورومانتیک است. هتروسکچوال راجع به روابط جنسی است و هترورومانتیک روابط عاشقانه است. در مقابل کلمه ای است به معنای هموسکشوال وجود دارد که به معنای همجنسگرا است که در این افراد تمایل جنسی به جنس مخالف نیست و به جنس موافق است. مرد با مرد و زن با زن می خواهد ارتباط داشته باشد. به مردانی که تمایل به برقراری ارتباط جنسی با مرد دارند “گی” گفته می شود. زنانی که به زنان تمایل دارند “لزبین” گفته می شود که هر دو جزو موارد هموسکشوال یا همجنسگرایی است.

یک ترنس چه مراحلی را بایستی سپری کند تا بتواند جراحی انجام دهد؟

به طور معمول افراد ترنس بایستی مراحلی را سپری کنند تا بتوانند اقدام به جراحی تغییر جنسیت نمایند که این مراحل عبارت است از:

بیشتر بخوانید
بارداری بعد از تغییر جنسیت

آگاهی از احساسات درونی و اقدامات لازم در این زمان

چنین افرادی در دوره قبل از بلوغ تا زمان رسیدن به بلوغ، کاملا متوجه می شوند که احساسات درونی شان با جنسیت ظاهری آن ها متفاوت است. به همین خاطر با وجود داشتن چنین احساساتی می بایست به روانپزشک یا روانشناس مراجعه نموده و در این زمینه مشورت نمایند.

پس از مشاوره با روانپزشک در صورت آنکه تایید گردید فرد ترنس است، توصیه می شود که به مدت شش ماه تا دو سال برای ایجاد تطابق در جامعه با ظاهر جنسی که بدان تمایل دارد وارد جامعه شود. به طور مثال در صورت آنکه جنسیت فرد دختر است سعی نماید با لباس های دخترانه اما موهای کوتاه وارد اجتماع شوند.

اخذ مجوز رسمی جراحی تغییر جنسیت

در صورت آنکه این زمان سپری شد و روانپزشک تشخیص دهد فرد آمادگی انجام جراحی تغییر جنسیت را دارد، بایستی فرد به کمیسیون پزشکی جهت تایید ترنس بودن آن معرفی گردد. سپس فرد به دادگاه جهت اخذ مجوز رسمی و طی کردن مراحل قانونی برای انجام جراحی تغییر جنسیت ارجاع داده می شود.

مراحل تغییر جنسیت

جراحی تغییر جنسیت، شامل چند مرحله می باشد.

تغییر جنسیت مرد به زن

در این افراد، جراحی با برداشتن بیضه ها و آلت تناسلی همراه است. ممکن است در این جراحی، غده پروستات نیز برداشته شود. از بافت بیضه در انقباض واژن و کلیتوریس استفاده می شود. لابیا (لب های اطراف واژن) نیز از پوست بیضه تشکیل می شود. پیشابراه نیز کوتاه تر خواهد شد.

در این افراد، جراحی پروتز سینه و بزرگ شدن سینه ها نیز نیاز می باشد.

با صلاحدید پزشک و مشورت با بیمار، تغییراتی در مشخصات ظاهری صورت و جراحی هایی مانند جراحی بینی، لیفت ابرو و یا جراحی فک و چانه نیز انجام خواهد شد.

این جراحی در اصل از یکسری جراحی ها تشکیل می شود و تمامی اقدامات برای برخورداری از فاکتورهای زنانه انجام می گیرد. جراح ناحیه تناسلی و آلت را کاملاً بر نمی دارد بلکه آن را بازسازی می کند. در این جراحی ریش فرد و موهای زائد ناحیه تناسلی هم برداشته می شود. در این فاز از جراحی پوست آلت کشیده می شود و زمانی که به قدر کافی این کشیدگی انجام شود و طول کافی برای ساختن واژن مهیا گردد، می توان واژینوپلاستی را انجام داد.

یکی دیگر از جراحی های مورد نیاز برای تغییر جنسیت مرد به زن و یا ترنس زن، انجام جراحی پروتز سینه است تا حجم سینه ها افزایش یابد. البته خارج کردن بیضه ها گاهی اوقات می تواند تا حدی موجب رشد سینه ها شود. هرگونه پوست اضافی از بیضه بریده می شود تا برای ساخت لابیا ها از آن استفاده گردد. لابیا ها بر روی لبه های واژن قرار می گیرند.

جراحی آلت تناسلی مرد به زن

برای انجام جراحی پنیل یا آلت تناسلی در ابتدا برشی در اطراف نوک آلت ایجاد می شود و پوست آلت از بدن جدا می شود. کلیتوریس از نوک آلت تناسلی ساخته می شود زیرا این ناحیه دارای احساس است و از عصب های بسیاری تشکیل شده است. دقیقاً همان عملکردی که کلیتوریس در زنان دارد، نوک آلت تناسلی در مردان می تواند داشته باشد.

سپس پوست به داخل بر می گردد و در داخل مجرای ادراری و مقعد گذاشته می شود. بعد از آن مجرای ادرار کوتاه می شود، طول مناسبی برای آن در نظر گرفته می شود و در موقعیت جدید خود قرار می گیرد. بخیه های لازم در این مرحله از جراحی زده می شود. بافت نعوظ آلت تناسلی هم برداشته می شود و به مقداری که مورد نیاز است برای واژن مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید
جراحی تغییر جنسیت مرد به زن چگونه است؟

زمانی که این جراحی انجام شد بیمار برای مدت 5 روز در بیمارستان بستری می شود تا زمانی که بتوان کاتتر را خارج کرد. سپس بیمار به بخش منتقل می شود و تمامی عملکرد های معمول بررسی می گردد.

تغییر جنسیت زن به مرد

این جراحی به مراتب پیچیده تر می باشد.

سینه ها، تخمدان ها و رحم برداشته و واژن نیز بسته خواهد شد. کیسه بیضه و آلت تناسلی از بافت دیگری تشکیل خواهد شد. در برخی موارد، آلت تناسلی کاشته می شود. پیشابراه نیز طویل تر خواهد شد، به گونه ای که امکان دفع ادرار به صورت ایستاده فراهم شود.

بعد از جراحی و تغییر جنسیت، بیمار حتما باید تحت مشاوره باشد تا بتواند با بدن جدید خود و هم چنین سبک زندگی جدید کنار بیاید.

این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی افراد مبتلا به اختلالات هویت جنسیتی نمی توانند تحت جراحی قرار بگیرند. برخی از این افراد می توانند از مزایای هورمون درمانی بهره مند شده و تغییر را در خود احساس کنند.

بعد از جراحی، از بیمار خواسته می شود به مدت یک هفته در منزل استراحت و نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند.

بعد از یک بار ویزیت شدن، بیمار می تواند کارها و فعایت های عادی و روزانه خود را مجدد از سر بگیرد، اما انجام کارها و فعالیت های سنگین باید به مدت شش هفته به تعویق بیفتد.

مهم ترین نکته برای افراد ترنس که قصد تغییر جنسیت به مرد دارند، برداشتن بافت سینه یا ماستکتومی است. اگر فرد تمایل داشته باشد می تواند آلت تناسلی هم داشته باشد و برای این جراحی باید اقدامات مختلفی انجام گیرد.

جراحی آلت تناسلی زن به مرد

برای ساختن آلت تناسلی در جراحی تغییر جنسیت زن به مرد برای این متقاضیان دو راه وجود دارد:

راه اول : می توان از پوست خود فرد که از ساعد وی گرفته می شود برای ساختن آلت تناسلی کمک گرفت. ولی این روش جای بخیه یا اسکار بزرگی بر جای می گذارد.

راه دوم : راه دوم تبدیل کولیتوریس به آلت تناسلی است. این جراحی با نام متودیوپلاستی هم شناخته می شود ولی معمولاً برای برقراری رابطه جنسی بسیار کوچک است.

 

بارداری پس از تغییر جنسیت

یکی از سوالات رایج افراد ترنس در خصوص بارداری بعد از تغییر جنسیت این است که پس از جراحی می توانند بچه دار شوند. بایستی توجه داشته باشید که افراد ترنس پس از جراحی تغییر جنسیت قابلیت اینکه بتواند بچه دار شوند را نخواهند داشت.

در صورت آنکه فرد اصرار داشته باشد که حتما بچه داشته باشد، باید قبل از شروع پروسه های جراحی برای ذخیره اسپرم یا تخمک اقدام نماید. نکته ای جالب که بایستی بدانید این است که ذخیره تخمک یا اسپرم در بانک های اسپرم تا سالها امکان پذیر است.

در حقیقت این افراد برای آنکه بتوانند بچه ی خود را داشته باشند در صورت آنکه می خواهد جراحی تغییر جنسیت مرد به زن را انجام دهد می تواند قبل از جراحی اقدام به ذخیره اسپرم نموده تا پس از جراحی در هر زمان که تمایل داشت با رحم اجاره ای اقدام به بارداری نماید و در نهایت بگوییم که انجام این روند برای تغییر جنسیت زن به مرد هم نیز امکان پذیر خواهد بود.

هزینه جراحی تغییر جنسیت

جراحی تغییر جنسیت به دو صورت جراحی تغییر جنسیت مرد به زن و جراحی تغییر جنسیت زن به مرد می باشد. این دو جراحی به دو شیوه کاملاً متفاوت انجام می شوند و بنابراین هزینه هر کدام متفاوت است. هزینه این جراحی وابستگی زیادی به ترجیح بیمار دارد. برخی بیماران شاید بخواهند بعضی از جراحی ها یا روش های تراپی را انجام ندهند که در این صورت بر هزینه تمام شده جراحی تغییر جنسیت تاثیر می گذارد. در ادامه مقاله همراه با ما باشید تا به نکاتی در این زمینه اشاره ای داشته باشیم.

بیشتر بخوانید
سن مناسب تغییر جنسیت

هزینه جراحی تغییر جنسیت زن به مرد

زنانی که قصد تغییر جنسیت دارند لازم است که جراحی هایی مانند تغییر جنسیت آلت تناسلی، جراحی ماستکتومی برای برداشتن سینه ها و روش های هورمون درمانی و … را انجام دهند. ما در این مقاله به هزینه هایی که لازم است برای ظاهر فرد شود اشاره ای نمی کنیم. ولی لازم است بدانید که این هزینه ها هم جزء جدا ناشدنی از این روند هستند که باید لحاظ گردد.

جراحی ماستکتومی در زنان به این صورت انجام می گیرد که تمامی بافت و چربی برداشته می شود. در برخی موارد نیاز است که پیوند و فلپ پوست انجام گیرد تا نوک سینه ظاهری مردانه تر پیدا کند.

متویدیوپلاستی که شامل برداشتن پوست و گسترش دادن پوست ناحیه کولیتوریس است، ( معمولاً با هورمون درمانی شاهد بزرگ شدن کولیتوریس هستیم ) می توان آلت تناسلی مردانه را شکل داد. گاهی اوقات نیاز است که مجرای ادرار کشیده شود تا فرد بتواند به صورت ایستاده ادرار کند. یک روش جایگزین برای متویدیوپلاستی گرفتن پوست از ناحیه ساعد برای ساختن یک آلت تناسلی است. گاهی از پوست لابیاها استفاده می شود تا آلت تناسلی مردانه ساخته شود.

هزینه جراحی تغییر جنسیت مرد به زن

مردانی که قصد دارند جراحی تغییر جنسیت انجام دهند لازم است جراحی هایی مانند: جراحی تغییر آلت تناسلی، جراحی سینه ( ماستکتومی سینه ) و بهره گیری از روش های هورمون درمانی و … را در روند تغییر جنسیت خود قرار دهند. در اغلب متقاضیان شاهد جراحی برداشتن آلت تناسلی مردانه و شکل دهی آلت تناسلی زنانه هستیم. برداشتن هر دو بیضه ها اهمیت بالایی دارد. زیرا این بیضه ها نقش اساسی در تولید هورمون های مردانه دارند. به این ترتیب نیاز کمتری به استفاده از هورمون های مردان است. در برخی موارد که خرخره یا سیب آدم بزرگ است، لازم است که جراحی برای کوچک کردن آن هم انجام گیرد. برای واژینوپلاستی از پوست و بافت آلت تناسلی مردانه استفاده می شود تا ناحیه واژن، کولیتوریس، کلاهک کولیتوریس و لابیاها ساخته شود.

یکی دیگر از جراحی های اصلی که مردانی که قصد انجام تغییر جنسیت دارند باید انجام دهند، جراحی پروتز سینه است. جراحی پروتز سینه برای شکل دهی به سینه ها و ظاهر زنانه برای سینه ها انجام می گیرد. از درمان هایی که برای هورمون درمانی انجام می گیرد هم نباید غافل شد. زیرا این درمان ها هم هزینه های خاص خود را داند.

 

بیمه برای جراحی تغییر جنسیت

برای اطلاع از این که آیا بیمه هزینه های جراحی تغییر جنسیت را قبول می کند، می توانید با شرکت بیمه مورد نظر صحبت کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورید.

سوالات رایج درباره تغییر جنسیت

به طبع تمامی افرادی که قصد انجام اعمال جراحی را دارند سوالات متعددی ذهن آن ها را درگیر می کنید که جراحی تغییر جنسیت مستثنی از اعمال جراحی نیست. برای آنکه بتوانید با اطمینان بیشتر اقدام به جراحی نمایید می توانید سوالات خود را از ما بپرسید و همچنین برای آگاهی از دریافت برخی سوالات شما را به دیدن ویدئویی در این باره دعوت می نمایم.

 

نتیجه گیری

جراحی های تعیین جنسیت همگی از یکسری مراحل تشکیل می شوند و تمامی این جراحی ها ظرافت ها و دقت بسیار بالایی را می طلبند. یک جراح فوق پلاستیک با بررسی شرایط فیزیکی بیمار و تمامی جوانب می تواند بهترین نتیجه را برای متقاضی رقم بزند. همچنین بهتر است بیمار درباره اولویت ها و ایده آل های خود با پزشک صحبت کند.

منبع:

 https://www.iol.co.za/lifestyle/health/watch-how-sex-change-surgery-is-done-11358203   https://health.costhelper.com/sex-reassignment-surgery.html

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یک =

Call Now Buttonتماس با پزشک