دکتر محمدرضا آخوندی نسب / جراحی های زیبایی / جراحی بادی کانتورینگ و انواع آن
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

جراحی بادی کانتورینگ و انواع آن

کاهش وزن زیاد بعد از رژیم غذایی، جراحی های معده و یا بعد از بارداری می تواند تغییراتی را در شل شدن پوست ایجاد کند. بادی کانتورینگ از جمله روش هایی است که به شما کمک می کند تا فرم بدنی جدید و بهتری داشته باشید.

 • بادی کانتورینگ، روش جراحی است که به بهبود زیبایی ظاهری پوست و بافت بعد از کاهش وزن های شدید کمک می کند.
 • جراحی های بادی کانتورینگ می تواند شامل برداشتن پوست اضافی از قسمت زیر شکم، لیپوساکشن، انواعی از لیفت ها از قبیل لیفت بازو، لیفت اندام های تحتانی، لیفت قسمت داخلی ران باشد.
 • لیفت سینه و یا پروتز سینه از جمله روش های جراحی هستند که به تغییر فرم و برداشته شدن چربی و پوست شل و افتاده سینه ها بعد از بارداری و شیردهی کمک می کنند.

جراحی-بادی-کانتورینگ

آشنایی با جراحی بادی کانتورینگ

اگر به دنبال روشی برای از بین بردن چربی ناخوشایند و افتادگی پوست اضافی هستید، لیفتینگ 360 درجه بدن یا بادی کانتورینگ به عنوان گزینه کامل ارائه می شود که یک روش کانتورینگ بدن به صورت سفارشی است که برای بیمارانی که قصد از بین بردن چربی ها و لیفت پوست در همه نقاط بدن را دارند استفاده می شود.

بادی کانتورینگ با ترکیبی از چندین تکنیک برای مجسمه سازی و کانتور کردن کل قسمت میانی به کار می رود که یک مرحله اضافی تر نسبت به جراحی شکم و لیپوساکشن دارد. مراحل این عمل شامل از بین بردن چربی و پوست اضافی در اطراف کل دور کمر، پشت و شکم است. سپس عضلات شکم برای تغییر شکل و ناحیه میانی، کمر و پهلوها تا حدی محکم می شوند.

بعضی از جراحان از روش های ابتکاری خود نیز برای دستیابی به نتایج شگفت انگیز با روش بادی کانتورینگ استفاده می کنند و یک روش سفارشی را برای هر بیمار ارائه می دهند و روشی است که در آن تقریبا همه مناطق بدن شامل کمر، باسن، شکم، بازوها و ران ها بازسازی می شوند. اقداماتی که در بادی کانتورینگ انجام می شوند شامل: لیفت بازو، لیفت سینه، شکم، دور کمر و ران ها می باشد.

جراحی بادی کانتورینگ چیست؟

معمولا در بسیاری از موارد، بعد از کاهش وزن های شدید نیاز است که بیماران تحت جراحی بادی کانتورینگ قرار بگبرند. جراحی های لیفت، معمولا زمانی انجام می شوند که میزان افتادگی پوست زیاد باشد و یا این که لیپوساکشن نتایج مطلوبی را به همراه نداشته باشد.

در بسیاری از موارد، چند روش جراحی همراه با هم انجام خواهد شد. به همین خاطر است که پزشک به بررسی دقیق بدن و هم چنین سبک زندگی بیمار می پردازد تا بهترین تکنیک جراحی در نظر گرفته شود.

 

روش انجام جراحی بادی کانتورینگ

بادی کانتورینگ 360 درجه بدن با بیهوشی عمومی انجام می شود. این روش از طریق ایجاد برش های استراتژیک در نواحی میانی بدن بیمار انجام می شود. این برش ها به جراح امکان می دهد تا با لیپوساکشن و بدون کشش پوست، به رسوبات چربی دسترسی یابد. هنگامی که بدن شما به زیبایی تراشیده شود، برش ها بسته می شوند. جراحی حدود 4 – 6 ساعت طول خواهد کشید.

بیشتر بخوانید
شکاف لب و کام چیست؛ علل، عوارض، تشخیص و درمان

جراحی بادی کانتورینگ چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

تکنیک های جراحی پیشرفته مانند لیفتینگ 360 درجه بدن و خارج کردن چربی از بعضی نقاط و تزریق چربی به نقاط دیگر ظاهر افراد را دگرگون می کند.

بادی کانتورینگ بدن اغلب شامل لیپوساکشن به همراه لیفت کامل بدن است تا بتواند خطوط جذاب بدن را برجسته کند که روشی برای از بین بردن چربی است. بادی کانتورینگ یک راه حل برای کاهش وزن نیست بلکه ابزاری است که برای خلاص شدن از شر آخرین چربی های لجبازی که با ورزش کردن و رژیم گرفتن از بین نمی روند. این روش هنگامی که همراه با لیفت بدن اجرا می شود، به پیکر تراشی بدن و صاف کردن هر قسمت از چربی ناخواسته کمک می کند. نتیجه جراحی بادی کانتورینگ که همراه با لیفت بدن و لیپوساکشن است بسیار چشمگیر تر است.

انواع جراحی های بادی کانتورینگ

از جمله روش های بادی کانتورینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لیپوساکشن

لیپوساکشنلیپوساکشن، پرطرفدارترین روش جراحی می باشد. کاندیدای مناسب این روش جراحی افرادی هستند که به وزن بدنی ایده آل و ثابتی رسیده اند، اما از وجود چربی های موضعی که علی رغم ورزش و رژیم غذایی از شر آن ها خلاص نشده اند، ناراضی هستند. با این که لیپوساکشن تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد، اما روش جراحی سرپایی محسوب می شود.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا همان تامی تاک، روش جراحی است که بر روی شکم انجام می شود. در این روش جراحی برش طویلی از یک سمت ران تا سر دیگر زده می شود تا امکان برداشت پوست و چربی اضافی و هم چنین کشیده شدن عضلات شکمی فراهم گردد.

خانم ها و آقایانی که در سلامت کامل فیزیکی و بدنی هستند، اما از تجمع چربی اضافی در شکم خود خسته شده اند و علی رغم ورزش و رژیم غذایی به نتیجه دلخواه خود نرسیده اند، می توانند از مزایای ابدومینوپلاستی بهره مند شوند. افرادی که قصد کم کردن وزن و یا بارداری پس از عمل ابدومینوپلاستی در آینده دارند، باید انجام جراحی را به تاخیر بندازند.

لیفت سینه

لیفت-سینه

لیفت سینه از دیگر روش های بادی کانتورینگ است که با هدف برداشت پوست اضافی و تغییر فرم سینه ها انجام می شود. برش های این روش جراحی می تواند در یکی از سه ناحیه زیر زده شود:

 

 • اطراف هاله قهوه ای رنگ دور سینه
 • اطراف هاله قهوه ای رنگ به سمت زیر سینه
 • در امتداد چین های طبیعی زیر سینه

در برخی موارد، نیاز است نوک سینه تغییر پوزیشن پیدا کند و در ناحیه بالاتری قرار بگیرد.

لیفت بازو

لیفت-بازولیفت بازو یا براکیوپلاستی، نوعی جراحی بادی کانتورینگ است که با هدف برداشت پوست اضافی قسمت فوقانی بازو انجام می شود. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که لیفت بازو، جایگزین کاهش وزن نیست و افرادی که خواهان این روش جراحی هستند، باید به وزن بدنی ایده آلی رسیده باشند.

در طول جراحی، برش طویلی ما بین آرنج و زیربغل زده می شود. که البته برش می تواند با توجه به آناتومی بیمار، کوتاه زده شود. پوست و چربی اضافی و پوست باقی مانده لیفت داده می شود تا به بهبود زیبایی بازوها کمک شود.

بیشتر بخوانید
اعمال جراحی بعد از کاهش وزن

لیفت ران

لیفت-ران

لیفت ران از دیگر روش های جراحی بادی کانتورینگ است که با برداشت پوست و چربی اضافی از قسمت داخلی ران همراه می باشد. جهت انجام جراحی، برش طویلی در قسمت داخلی ران زده می شود که بالطبع، اسکار طویلی را نیز برجای خواهد گذاشت.

 

اما خوشبختانه پوزیشن اسکار به گونه ای است که در خط بیکینی پنهان خواهد شد. پوست و چربی اضافی از طریق برش برداشته می شود و پانسمانی بر روی ناحیه قرار خواهد گرفت.

چه افرادی می توانند تحت جراحی بادی کانتورینگ قرار بگیرند؟

 • بزرگسالانی که 30٪ از وزن ایده آل خود را دارند، پوستی انعطاف پذیر و قدرت عضلانی خوبی دارند.
 • افراد سالم که بیماری زمینه ای و یا خطرناک ندارند و می تواند به خوبی عمل را تحمل کرده و بعد از آن به سرعت بهبود یابند.
 • غیر سیگاری ها و افرادی که سبک زندگی سالمی دارند.
 • افرادی که چشم انداز مثبتی دارند و اهداف مشخص و منطقی برای کانتورینگ بدن دارند.
 • افرادی که در هر نقطه از بدن رسوبات چربی اضافی دارند که به رژیم و ورزش مقاومند.
 • افرادی که می خواهند پس از کاهش شدید وزن از شر پوست شل و بافت چربی اضافی خلاص شوند.
 • افرادی که پس از بارداری و زایمان نیاز به سفت شدن و تنظیم پوست در قسمت میانی بدن خود دارند.

مراقبت های قبل از جراحی بادی کانتورینگ

این جراحی بسته به اینکه کدام قسمت های بدن درگیر شده و چه مقدار چربی از بدن خارج شده است، از جراحی جزئی تا بزرگ انجام می شود معمولا بادی کانتورینگ یک جراحی بزرگ محسوب می شود و نیاز به آماده سازی دارد تا اطمینان حاصل شود که عمل به خوبی و با موفقیت پیش می رود. همچنین باید از قبل برای دوره نقاهت خود برنامه ریزی کنید تا مطمئن شوید که هر آنچه را که نیاز دارید در اختیار دارید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا برای جراحی بادی کانتورینگ آماده شوید:

 • یک روز قبل از جراحی حداقل دو لیتر آب بنوشید.
 • قبل از درمان هرگونه لوسیون را از روی پوست خود پاک کنید.
 • موی بدن را در نزدیکی و ناحیه ای که باید تحت درمان قرار گیرد، اصلاح کنید.
 • از شب قبل از عمل تا زمان عمل غذا نخورید.
 • مشروبات الکلی و نیز مواد حاوی کافئین نیز در بهبودی جزء مواردی هستند که حداقل تا یک روز قبل از عمل منع مصرف دارند.

کاهش وزن قبل از جراحی بادی کانتورینگ

این روش جراحی جایگزینی برای کاهش وزن نیست و مانع افزایش وزن در آینده نمی شود. این بدان معناست که شما باید قبل از اقدام به جراحی، وزن خود را در حد یا نزدیک به سطح ایده آل خود حفظ کنید. در غیر این صورت، نتایج جراحی اگر دوباره شروع به اضافه وزن کنید از بین می رود. خوشبختانه فعالیت هایی مانند یک رژیم غذایی مغذی و ورزش کافی منجر به کاهش وزن سالم و پایدار می شود و شما را برای بادی کانتورینگ آماده می کند. در طول آماده سازی حفظ یک سبک زندگی سالم و ثابت نگه داشتن وزن مهم است. نوسانات زیاد وزن ممکن است باعث به تعویق افتادن جراحی شما شود.

جراحی-بادی-کانتورینگ

ترک سیگار قبل از جراحی بادی کانتورینگ

سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی عوارض جراحی کانتورینگ است. سیگار کشیدن باعث می شود بافت های خود را از اکسیژن محروم کنید و باعث تاخیر در بهبودی زخم می شود و احتمال مرگ بافتی و ایجاد زخم بیش از حد را افزایش می دهد. باید حداقل دو هفته قبل از عمل خود سیگار را متوقف کنید.

بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

تنظیم داروهای فعلی قبل از جراحی بادی کانتورینگ

 داروها و مکمل های بدون نسخه و یا با نسخه وجود دارد که می تواند باعث ایجاد مشکل در طی عمل جراحی شود. این داروها شامل داروهایی می شوند که:

 • از لخته شدن خون جلوگیری کنید
 • باعث لخته شدن بیش از حد خون می شوند
 • با دارو های بیهوشی تداخل دارند

اگر از داروهای تجویزی استفاده می کنید که در حین جراحی بادی کانتورینگ منع مصرف دارند، جراح ممکن است توصیه کند آنها را موقتا قطع کنید یا اقدامات احتیاطی اضافی در برابر عوارض جانبی در حین جراحی انجام شود.

مشاوره پیش از جراحی بادی کانتورینگ

قبل از عمل جراح ارزیابی کلی از وضعیت بیمار و انتظارات او انجام می دهد. در مشاوره می توانید بفهمید که بعد از بادی کانتورینگ بدن شما به چه شکلی تغییر خواهد کرد. این جلسه فرصتی است تا شما بتوانید اهداف زیبایی خود را با جراح حرفه ای کانتورینگ بدن در میان بگذارید. پزشک با شرح حال گیری و بررسی سلامت عمومی شما و سوابق گذشته و داروهای فعلی شما اطلاعات مفیدی به دست می آورد تا تشخیص دهد آیا بادی کانتورینگ برای شما انتخاب درستی است یا نه.

مشاروه-پزشکی-پیش-از-جراحی

اسکارهای پس از جراحی بادی کانتورینگ

 هر چند که در جراحی سعی می شود از حداقل برش های ملایم استفاده شود اما با این حال جای زخم های کوچک بعد از عمل ممکن است باقی بماند. با گذشت زمان، جای زخم ها کم رنگ می شود و به پوست می پیوندد. برای بهبود برش های لیپوساکشن باید حداقل 12 ماه وقت بگذارید. میزان اسکارهای لیپوساکشن می تواند به ژنتیک و چگونگی واکنش بدن بیمار به بهبودی و همچنین تکنیکی که در طی جراحی استفاده می شود و همچنین رنگدانه های پوستی بیمار بستگی داشته باشد. باید بعد از عمل مراقبت های ویژه انجام دهید و از لباس های فشرده سازی استفاده کنید. همچنین دستورالعمل های مراقبت از زخم، رژیم غذایی و نحوه فعالیت های ورزشی را به دقت پیروی کنید.

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از بادی کانتورینگ

 • معمولا برای تمام روش های بادی کانتورینگ از بیهوشی عمومی استفاده می شود.
 • بعد از جراحی، نیاز است درن به بیمار وصل باشد تا خون و مایعات اضافی تخلیه شود. نحوه استفاده و مراقبت به بیمار گفته خواهد شد.
 • نیاز است بیمار گن مخصوصی را به مدت شش تا هشت هفته استفاده کند.
 • کاملا طبیعی است که بیمار تا چند روز احساس درد و ناراحتی داشته باشد و می تواند از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک استفاده کند. دوره نقاهت نیز با توجه به روش انجام شده، در حدود چند ماه خواهد بود.
 • نتایج روش های بادی کانتورینگ در هر بیماری متفاوت خواهد بود.

چه نتایجی بعد از جراحی بادی کانتورینگ حاصل‌ می شود؟

نتایج بلافاصله قابل مشاهده خواهد بود! این جراحی خطوط بدن را صاف می کند و به طرز چشمگیری شکل طبیعی و لاغر را به وجود می آورد و کمر خوش فرم و همه قسمت ها متناسب با هم کانتور می شوند. مقداری تورم و کبودی بعد از عمل وجود دارد که بهبود می یابد.

:Source

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8929325

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16427969

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/body-contouring

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

تماس با پزشک