دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل زیبایی صورت / جراحی بینی گوشتی؛ هزینه، مزایا تا عوارض
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

جراحی بینی گوشتی؛ هزینه، مزایا تا عوارض

تمایل افراد به زیبایی و جذاب بود از دیرباز با ما همراه بوده ولی امروزه با تاثیر مدرنیسم نمی توان از تحولات آن گذشت. شایعترین اعمال زیبایی که در هر دوره سنی طرفداران بسیاری دارد، جراحی بینی می باشد، بینی از نقاط برجسته و میانی صورت است که اگر با دفرمیتی و ظاهری نامناسب همراه باشد بر زیبایی فرد تاثیر گذاشته و حتی می تواند بر روحیه و اعتماد به نفس شخص اثر بگذارد، به همین خاطر است که این جراحی به عنوان شایعترین اعمال زیبایی به شمار می آید.

مزایای-عمل-بینیاما شاید شما جز آن دسته از افرادی هستید که بینی گوشتی دارید ولی با وجود تمایل به جراحی نگرانی های ذهن شما را به خود درگیر ساخته که آیا عمل بینی گوشتی سخت است و یا اینکه برگشت پذیر خواهد بود یا خیر؟ به شما توصیه می نماییم در صورتی که قصد انجام این عمل زیبایی دارید قبل از هرگونه اقدام برای جراحی به مطالعه این نوشتار بپردازید.

مشخصات بینی گوشتی چیست؟

بینی براساس میزان ضخامت پوست به بینی های استخوانی و گوشتی تقسیم بندی می شود. در صورتی که پوست بینی بیش از حد متوسط ضخامت داشته باشد به این نوع بینی ها، بینی گوشتی گفته می شود.

تفاوت این نوع بینی ها با بینی های با پوست طبیعی و نازک چنین است که عمدتا تغییرات بر ساختار بینی روی غضروف و اسکلت بینی ایجاد می شود و پوست بینی به هیچ عنوان در طول جراحی بخشی برداشته نمی شود زیرا هر گونه برش و برداشتن قسمتی از ضخامت پوست با اسکار همراه است و بر چهره فرد مشخص خواهد شد.

اما استثنایی وجود دارد که تنها می توان از پره های بینی کم نمود که آن هم برای پهنای بینی است و روی اضافه پوست بینی اثر گذار نخواهد بود.

فیلم نحوه جراحی بینی گوشتی

تفاوت بینی های گوشتی و استخوانی به زبان ساده

برای درک بهتر از تفاوت بینی های گوشتی و استخوانی به این مثال توجه نمایید. در واقع تفاوت بینی های گوشتی و استخوانی همانند پارچه برزنت و حریر است.

پارچه حریر زمانی که بر روی زمین رها کنید کاملا پهن می شود و ساختار زمین را نشان می دهد، اما پارچه برزنت برای خود شکلی را ایجاد می نماید و از سطح صاف زمین تبعیت نمی کند. دقیقا بینی های گوشتی بدین شکل هستند به دلیل وجود پوست ضخیم نمی توان ساختار غضروفی بینی را مشاهده نمود.

بیشتر بخوانید
جالب ترین تکنیک لیفت ابرو و پیشانی

تفاوت اصلی در ضخامت پوست است. در واقع این پوست است که بایستی بر روی اسکلت بینی بنشیند و فرم بینی را نشان دهد در صورتی که پوست ضخیم باشد این تبعیت ناقص بوده و فرم اسکلت بینی نشان داده نمی شود. اما بینی های استخوانی به دلیل آنکه ضخامت پوست کم است هر فرمی که بر روی ساختار بینی ایجاد نمایید کاملا مشخص خواهد بود.

                    جالب است بدانید که بینی گوشتی در مردان به نسبت زنان بسیار شایع تر است.

چه نوع بینی هایی کاندید مناسب جراحی هستند؟

در صورتی که بینی گوشتی قوز و افتادگی نداشته و صرفا بزرگ باشد، به طور معمول برای این نوع بینی ها نمی توان کاری انجام داد و چنین افرادی کاندید مناسبی برای جراحی نخواهند بود و با وجود چنین شرایطی از آن ها خواسته می شود تا از انجام عمل زیبایی صرف نظر نمایند و سراغ جراح پلاستیک دیگری نروند.

اما در صورتی که بینی گوشتی با قوز و افتادگی همراه باشد می توان تغییراتی در این نوع بینی ها ایجاد نمود و سبب می گردد تا حدی چهره و بینی فرد قبل و بعد از جراحی متفاوت باشد.

در ضمن توجه داشته باشید اگر بینی ضخیم و گوشتی است و سایز بزرگی نداشته باشد، با گذاشتن غضروف در قسمت های مخصوصی از بینی همانند نوک بینی می توان به بینی فرم دلخواه را داد تا در نهایت جراحی با نتیجه قابل قبولی همراه باشد.

بینی های گوشتی چه نوع مشخصاتی دارند؟

ضخامت های پوست در این نوع بینی ها بیش از حد است و غدد چربی در آن ها به نسب افراد عادی بیشتر می باشد. همچنین تبعیت از غضروف و استخوان زیرین کم است و به همین خاطر ساختار و اسکلت بینی به خوبی قابل مشاهده نخواهد بود.

آیا بینی گوشتی پس از جراحی برگشت پذیر است؟

تبعیت پوستی در بینی های گوشتی کامل نیست و همین امر سبب می گردد تا حمایت از اسکلت و ساختار بینی وجود نداشته باشد. در واقع ضخامت پوست همانند یک داربست بین اسکلت اصلی و پوست فاصله ایجاد می کند و این فاصله توسط مایع بافت همبند و بافت التهابی بین پوست و اسکلت اشباع می شود که در نهایت فرم بینی از بین می رود و نوک بینی افتاده می شود و بینی دارای فرم طبیعی و زیبایی نخواهد بود.

قابل توجه است که برخی از جراحان سعی می نمایند برای آنکه این نوع بینی ها کمی تغییر کنند بیش از حد کوچک نمایند که این امر خود سبب می شود تا فرم بینی از بین برود.

در نهایت به همین خاطر است که گفته می شود بینی های گوشتی بر می گردد که این به معنای واقعی به دلیل فضای بین پوست و اشباع آن توسط مایع بافت همبند می باشد.

علت تورم بیش از حد بینی گوشتی به نسبت سایر بینی ها در چیست؟

ضخامت پوست از علت تورم بیش از حد این نوع بینی هاست، به دلیل عدم تبعیت از پوست و تجمع مایع التهابی بین اسکلت و پوست بینی مدت زمان از بین رفتم تورم بینی بیشتر خواهد بود.

توجه داشته باشید ممکن است تورم بینی های گوشتی حدود یکسال و حتی بیشتر به طول انجامد تا برطرف شود و به همین منظور نبایست برای حصول نتیجه عجله داشته باشید.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی و تمامی آنچه باید از این عمل بدانید!

تزریق کورتون در کاهش تورم بینی چقدر موثر است؟

تزریق کورتون در کاهش تورم بینی تاثیر گذار است اما بایستی تکرار شود و در مواردی ممکن است در فواصل زمانی یک تا سه ماه نیاز به تکرار داشته باشد اما تاثیر آن در کاهش تورم خارق العاده است.

عمل بینی گوشتی با لیزر امکان پذیر است؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی استفاده از لیزر در حیطه پزشکی و درمان بیماری ها بسیار افزایش یافته است. اما نکته ای که بدان بایستی دقت نمایید و جالب است بدانید اینکه لیزر در رینوپلاستی کاربرد نداشته و در این حیطه پزشکی جز یک روش غیر علمی است و به هیچ عنوان قابل قبول نخواهد بود و تنها جنبه تبلیغات دارد.

قابل توجه است که سایز بینی ها گوشتی را از یک حدی نمی توان کوچک نمود، به همین خاطر از روش جراحی بینی طبیعی استفاده می شود و حتی گاهی اوقات برای آنکه بزرگی نوک بینی از غضروف بین قاعده و ریشه بینی استفاده می شود تا بتوانیم آن ناحیه را پر نماییم.

آیا در طول عمل بینی گوشتی نیاز به غضروف ضروری است؟

استفاده از غضروف در طول جراحی با توجه به نوع ساختار بینی مشخص می گردد. در مواردی که ریشه بینی عمیق باشد برای آنکه بتوان حالت باریک یا قلمی به بینی داد، جراح بینی می تواند ریشه بینی را با غضروف پر نمایید. همچنین برای آنکه تناسب در نوک بینی و قسمت بالایی بینی بهتر شود می توانیم از غضروف در قسمت روی بینی استفاده نماییم.

جراحی ترمیمی بینی گوشتی

همانند سایر جراحی ها ممکن است بینی گوشتی نیاز به ترمیم داشته باشد و معمولا آن ناهمواری های که در بینی های استخوانی ممکن است بعد از عمل دیده شود در بینی های گوشتی کمتر قابل مشاهده است و تنها مزیت این نوع بینی ها همین است که آن ناهمواری را کمتر نشان می دهد و جراحی ترمیمی بینی معمولا برای ترمیم کارهای که ممکن است نیاز داشته باشد اصلاح پره های بینی، اصلاح تقویت بینی و امثال این ها می باشد.

مدت زمان چسب زدن بینی های گوشتی چقدر است؟

در واقع مدت زمان چسب زدن بینی های گوشتی همانند بینی های استخوانی است با این تفاوت که بینی های گوشتی پس از دو ماه گفته می شود شب تا صبحگاه برای آنکه با تورم مواجه نشوند چسب بزنند.

مدت زمان عمل بینی گوشتی چقدر خواهد بود؟

مدت زمان رینوپلاستی بسته به مشکلات بینی مشخص می گردد. در صورتی که بینی دچار انحراف نباشد معمولا مدت زمان جراحی حدود یک ساعت و نیم خواهد بود اما بینی هایی که انحراف دارند جهت اصلاح انحراف بینی مدت زمان جراحی بیشتر خواهد شد و در چنین شرایطی حدود دو ساعت و نیم می باشد.

در حالت کلی بایستی در نظر داشت زمانی که بینی بزرگ است و قصد داریم آن را کوچک نماییم، بایستی تمام عناصر بینی دستکاری شده و سایز آن ها کم شود تا هارمونی بینی حفظ شود. در این نوع موارد مدت زمان جراحی طولانی تر است اما در بینی های که صرفا تنها قصد داریم نوک بینی را اصلاح کنیم زمان عمل کوتاه تر خواهد بود و مدت زمان جراحی شصت دقیقه تا نهایتا یک نود دقیقه خواهد بود.

آیا پس از رینوپلاستی می توان مسافرت هوایی داشت؟

مسافرت هوایی پس از جراحی رینوپلاستی مشکل خاصی به همراه نخواهد داشت ولی احتمال دارد نیاز به مجوز از جانب پزشک باشد تا در فرودگاه از پرواز فرد ممانعت به عمل نیاید.

بیشتر بخوانید
جراحی زیبایی پلک؛ مراقبت های قبل تا بعد از جراحی

تغذیه پس از عمل رینوپلاستی به چه صورت بایستی باشد؟

تغذیه پس از عمل بینی در روز های ابتدایی با محدودیتی همراه است. به طور معمول در 24 ساعت اول خوردن مایعات پیشنهاد می شود و بهتر است در هفته اول از غذاهای خیلی سفت استفاده نکنید و از باز کردن بیش از حد دهان خود اجتناب ورزید.

به طور مثال: بهتر است در این زمان از گاز زدن سیب بپرهیزید و سعی نمایید آن را به قطعات کوچک تقسیم نموده سپس میل نمایید. همچنین استفاده از غذاهایی همچون ته دیگ، ادویه، نوشابه، نمک پس از جراحی بهتر است، مصرف نشود.

مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی تفاوتی با بینی های عادی ندارد. اما ممکن است نیاز به تزریق کورتون داشته باشد که این مورد را بایستی در فواصل مناسب انجام داد. به طور معمول بعد از یک هفته می توان تزریق کورتون را شروع نمود و بین چهار تا شش مرتبه تزریق کورتون را تکرار نمود.

هزینه عمل بینی گوشتی

هزینه های اعمال جراحی بسته به تکنیک جراحی، میزان اصلاحات بینی، هزینه های کلینیک یا بیمارستان و دستمزد جراح بینی مشخص می گردد. لذا به هیچ عنوان قبل از جلسه معاینه نمی توان هزینه دقیقی را تعیین نمود.

مدت زمان مشخص شدن نتیجه نهایی عمل بینی گوشتی

مشخص شدن نتیجه نهایی بسته به ضخامت پوست متفاوت می باشد. به طور معمول نتیجه نهایی عمل بینی استخوانی پس از شش ماه دیده می شود در صورتی که نتیجه نهایی عمل بینی گوشتی یکسال به طول خواهد انجامید.

البته توجه داشته باشید به طور معمول نتیجه نهایی عمل بینی پس از سه سال مشخص می گردد. بدین صورت که تا سه سال ممکن است تغییرات جزئی را در برخی بینی ها مشاهده نمایید که در شش ماه یا دوازده ماه ابتدایی به خوبی قابل مشاهده نبودند.

معمولا به ندریج برخی ایرادات بینی نمایان می شود، به همین منظور نبایست در مورد نتیجه جراحی زود قضاوت نمایید و صبور بوده و اجازه دهید زمان کافی بگذرد تا نتیجه نهایی کاملا مشخص گردد.

در نهایت بگوییم نتیجه جراحی بینی گوشتی پس از یکسال و بینی های استخوانی پس از شش ماه تا درصد بسیار بالایی مشخص می شود.

درصد موفقیت جراحی بینی های گوشتی

موفقیت در عمل بینی گوشتی تحت تاثیر فاکتورهای می باشد. همان طور که ذکر کردیم در صورتی که بینی گوشتی با قوز یا افتادگی همراه باشد نتیجه عمل رینوپلاستی با درصد موفقیت نسبی مواجه خواهیم بود. اما در صورتی که بینی تنها سایز بزرگی داشته باشد کاندید مناسبی برای جراحی نخواهد بود و درصد موفقیت خوبی نخواهیم داشت و نتیجه برمی گردد.

بنابراین درصد موفقیت براساس معاینات انجام شده در مطب مشخص می گردد و در همان ابتدا می توان متوجه میزان موفقیت جراحی گردید.

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. ستاره

  سلام اقای دکتر من یه بار بینی مو عمل کردم ولی بعد از چند وقت نوک بینیم حالت افتاده به خودش گرفت و اینکه قوس بینی ام بیشتر شد
  خواستم بپرسم من میتونم بینی مو عمل ترمیمی انجام بدم و خوب میشه فرم بینیم

  پاسخ
  • دکتر محمدرضا آخوندی نسب

   سلام
   امکان جراحی ترمیم بینی وجود دارد اما در مورد نتیجه جراحی حتما بایستی معاینه شوید، تا بتوانیم درصد موفقیت جراحی را مشخص نماییم.
   در نهایت بگوییم که برای اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی ترمیمی بینی می توانید به مقاله عمل ترمیم بینی
   مراجعه نمایید.

   پاسخ
 2. بهاره

  سلام
  اقای دکتر کسی که بینی گوشتی داده و الان شش ماه از عملش گذشته هم میتونه کورتون تزریق کنه الان اثر داره

  پاسخ
  • دکتر محمدرضا آخوندی نسب

   سلام
   بله اثر دارد می توانید به پزشک خود مراجعه کنید و تزریق نمایید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =

تماس با پزشک