همه چیز در مورد جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی که با عنوان رینوپلاستی نیز شناخته می شود، از جمله جراحی های زیبایی در حوزه پلاستیک است که به اصلاح فرم و ظاهر بینی و یا رفع مشکلات تنفسی می پردازد. شایع ترین دلایل انجام جراحی بینی عبارتند از:

  • تغییر شکل و یا بهبود زیبایی ظاهری
  • رفع انسداد مجاری تنفسی ناشی از انحراف تیغه میانی بینی
  • اصلاح آسیب های وارده به بینی و یا ناهنجاری های بدو تولد

این جراحی، از طریق ایجاد برش در داخل سوراخ های بینی و یا خارج سوراخ بینی و در عرض کولومولا انجام می شود. سپس، تغییرات مورد نیاز بر روی ساختارهای غضروف و بینی صورت می گیرد تا نتیجه و فرم دلخواه حاصل گردد.

جراحی بینی

جراحی بینی

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی که با نام جراحی بینی شناخته شده تر است، با استفاده از تکنیک های بروز جراحی به تغییر شکل بینی می پردازد. با تغییر استخوان ها و غضروف ها می توان شکل بهترین برای بینی فراهم نمود. رینوپلاستی یکی از متداول ترین و شناخته شده ترین انواع جراحی زیبایی است.

علت انجام رینوپلاستی چیست؟

افرادی که قصد ترمیم بینی و بازسازی شکل آن را دارند، برای اصلاح مشکلات تنفسی مراجعه می کنند و یا نقص مادرزادی دارند و یا در کل از ظاهر بینی خود راضی نیستند برای انجام این جراحی اقدام می کنند. از تغییرات احتمالی که بعد از جراحی رینوپلاستی رخ می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تغییر سایز بینی
– تغییر زاویه بینی
– صاف کردن تیغه بینی
– تغییر شکل نوک بینی
– باریک کردن سوراخ های بینی

در صورتی که رینوپلاستی برای بهبود ظاهر انجام گیرد و با هدف اصلاح ساختار بینی انجام نگرفته باشد، لازم است که تا رشد کامل استخوان بینی صبر نموده و سپس برای جراحی اقدام گردد. برای مثال در دختران از سنین 15 سال و برای پسران کمی بیشتر باید صبر کرده و سپس برای جراحی بینی اقدام کرد. با این حال اگر جراحی بینی برای اصلاح مشکلات تنفسی انجام گیرد می توان جراحی را در سنین پایین تر هم انجام داد.

چه افرادی برای انجام جراحی بینی مناسب هستند؟

امکان انجام جراحی بینی در تمامی سنین وجود دارد، اما توصیه جراحان پلاستیک بر این است که انجام این جراحی تا زمان رشد کامل استخوان و غضروف بینی به تاخیر بیفتد.

تمامی افرادی که خواهان بهتر شدن ظاهر بینی خود هستند، می توانند این جراحی را انجام دهند.

افراد با سابقه آسیب بینی و یا افرادی که از مشکلات تنفسی و انحراف تیغه میانی بینی رنج می برند، کاندیدای مناسب جراحی بینی هستند.

افرادی که خواهان انجام این جراحی هستند، باید از لحاظ بدنی در سلامت کامل باشند، سابقه ابتلا به شرایط خاص پزشکی را نداشته باشند و در ضمن، انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند.

آمادگی و اقدامات پیش از جراحی بینی

پیش از جراحی بینی، توصیه هایی از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد، که عبارتند از:

  • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات، چرا که نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبودی را به تاخیر می اندازد.
  • قطع مصرف داروهای ضد التهابی، آسپیرین و یا داروهای حاوی آسپیرین، چرا که این داروها احتمال بروز خونریزی را افزایش می دهند. بیمار باید مصرف هر گونه داروی تجویزی، مکمل و ویتامین را به اطلاع پزشک خود برساند.
  • نخوردن وعده غذایی و نیاشامیدن آب، شب قبل از عمل.

در کنار موارد گفته شده، پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار و مواردی از قبیل گرفتگی بینی، مشکلات تنفسی و یا جراحی قبلی می پردازد.

معاینه فیزیکی بینی و تجویز تست های آزمایشگاهی از دیگر اقداماتی هستند که از سوی  پزشک انجام می شوند. بررسی ساختار آناتومی بینی، از جمله وضعیت استحکام استخوان و غضروف و هم چنین وضعیت پوست بینی از نظر ضخامت نیز از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

معمولا پیش از انجام جراحی، عکس برداری سه بعدی از بینی انجام می شود. پزشک می تواند بر روی عکس، تغییرات احتمالی را برای بیمار خود شرح دهد. پزشک از این عکس ها در مقایسه وضعیت قبل و بعد بیمار نیز استفاده می کند.

شیوه جراحی رینوپلاستی

رینوپلاستی می تواند در بیمارستان یا مطب پزشک و مجهز به تمامی امکانات انجام گیرد. پزشک برای این جراحی از بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی کمک می گیرد. اگر جراحی بینی نیاز به تغییرات وسیعی نداشته باشد معمولاً به بی حسی انجام می گیرد. در این شرایط ناحیه بینی بی حس می شود و به فرد آرام بخش تزریق می شود. به این ترتیب بیمار در طول جراحی بیدار است ولی کاملاً آرام است.

ولی در مواردی که نیاز به شکسته شدن استخوان و اصلاح غضروف و استخوان های بینی باشد معمولاً بیمار بیهوشی عمومی را تجربه می کند. در این شرایط بیمار در طول جراحی بینی کاملاً خواب است و هیچ گونه احساسی ندارد.

بعد از بیهوشی بیمار، برش هایی در داخل سوراخ های بینی ایجاد می گردد تا پوست از غضروف استخوان های ناحیه بینی جدا شود. سپس به تغییر شکل بینی پرداخته می شود. این جراحی بین یک تا دو ساعت زمان می برد و در طول این مدت زمان استخوان ها تراشیده شده و غضروف ها تغییر شکل داده می شوند. همچنین در برخی از موارد برای ایجاد ظاهری مناسب برای بینی می توان از غضروف استفاده نمود.

جزئیات روند جراحی بینی

جراحی بینی به روش های مختلف (برش های متفاوتی) انجام می شود. جراح پلاستیک با بررسی و معاینه کامل صورت، بهترین روش و تکنیک را برای بیمار خود در نظر خواهد گرفت. پیش از جراحی، محل ایجاد برش به بیمار گفته می شود.

در کل، جراحی بینی شامل سه مرحله می باشد:

  • برداشت پوست بینی از روی استخوان و غضروف. ابتدا بینی با ماده بی حس کننده، بی حس می شود و معمولا جهت به حداقل رساندن خونریزی، اپی نفرین تزریق خواهد شد. بعد از ایجاد برش، پوست بینی از روی استخوان و غضروف برداشته می شود تا دسترسی به این قسمت ها و امکان تغییر فراهم گردد.
  • تغییر مدل و فرم استخوان و غضروف. بسته به نتیجه دلخواه بیمار، تغییرات بر روی استخوان، غضروف و یا هر دو صورت می گیرد. گاهی نیاز به گرافت و پیوند غضروف نیز خواهد بود.
  • بازگشت پوست به جای جدید. بعد از پایان جراحی و بخیه زدن برش ها، پوست بر روی استخوان قرار خواهد گرفت. در این مرحله، اسپلینت جهت محافظت از بینی و حفظ فرم، بر روی قسمت خارجی بینی گذاشته خواهد شد.

جراحی بینی عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، اما امکان انجام این جراحی با بی حسی موضعی نیز وجود دارد.

جراحی بینی

جراحی بینی

اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

در بسیاری از موارد، بیماران بلافاصله بعد از جراحی از احساس ناراحتی و تورم بینی خود شکایت می کنند. نکته ای که وجود دارد این است که بیمار باید جهت رفع این مورد، سر خود را تا حد امکان بالا نگه دارد. حتی هنگام خواب نیز یک تا دو بالشت را زیر سر خود قرار دهد.

مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک نیز به تسکین درد کمک می کند.

بعد از جراحی، تنفس و عطسه باید از راه بینی انجام شود و فین کردن بعد از جراحی ممنوع می باشد.

معمولا بعد از جراحی، زیر چشم ها کبود می شود. البته جای نگرانی وجود ندارد و به مرور از میزان کبودی کاسته خواهد شد.

بسیاری از بیماران، ده تا چهار روز بعد از جراحی می توانند به محل کار خود برگردند.

امکان استحمام چند روز بعد از جراحی وجود دارد، اما مراقب باشید تا گچ بینی خیس نشود.

انجام فعالیت های شدید بدنی مانند خم و راست شدن، بلند کردن اجسام سنگین و هم چنین ورزش، باید به مدت شش هفته به تعویق بیفتد.

در طول دوره نقاهت، هیچ گونه ضربه ای نباید به بینی وارد شود. به عنوان مثال، استفاده از عینک آفتابی و طبی برای مدتی ممنوع می باشد. حتی هنگام شستن صورت نیز، باید مراقب ضربات و فشار وارده به بینی بود.

رژیم غذایی سالم، متعادل، سرشار از فیبر، پروتئین، میوه و سبزیجات در این دوران همواره توصیه می شود.

هنگام مسواک زدن، حرکات لب بالا باید بسیار کم باشد.

یکی از نکات مهم بعد از جراحی بینی، استراحت در منزل، پیشگیری از وارد آمدن فشار به بینی و عدم تماس مستقیم با نور خورشید می باشد.

نتایج جراحی بینی

فرم بینی در طول زندگی تغییر می کند و به همین خاطر نمی توان با قاطعیت گفت که بینی فرد در آینده به جراحی نیاز دارد یا خیر.

هر گونه تغییر جزئی در ساختار بینی، حتی در حد چند میلی متر، اثرات بسیاری بر ظاهر فرد می گذارد و اعتماد به نفس فرد را بالا می برد. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که بافت و ساختار بینی افراد با هم تفاوت دارد و بیماران باید از مقایسه بینی خود با دیگران خودداری کنند، چرا که نتایج واقعی این جراحی بعد از چند ماه و با از بین رفتن تورم و التهاب مشخص خواهد شد.

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضويت فعال انجمن بين المللى جراحان پلاستيك آمريكا (ISAPS) – جراحى هاى تغيير جنسيت به روش فالوپلاستى

پاسخ

4 × دو =

تماس با پزشک