مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جراحی کوچک کردن سینه

اندازه سینه در خانم ها تحت تاثیر عوامل مختلفی از قبیل ژنتیک، تغییرات وزن و هورمون ها قرار می گیرد. بزرگ بودن سینه ها می تواند مشکلاتی از قبیل گردن درد، شانه درد، راش های زیر سینه و یا پایین آمدن اعتماد به نفس را در هر رده سنی به همراه داشته باشد. یکی از شکایت هایی که خانم هایی که سینه های بزرگی دارند این است که هنگام پوشیدن برخی لباس ها احساس راحتی نمی کنند.

اما جراحی کوچک کردن سینه که با برداشت پوست و چربی اضافی همراه است، می تواند به رفع مشکلات گفته شده در خانم ها کمک کند. نوک سینه بالا کشیده می شود و سینه ها تغییر فرم داده می شوند تا اندازه سینه کوچک تر شود.

جراحی-کوچک-کردن-سینه

چرا خانم ها به دنبال جراحی کوچک کردن سینه هستند؟

خانم هایی که خواهان کوچک تر شدن سینه ها و بهبود فرم سینه های خود هستند، جراحی کوچک کردن سینه را انجام می دهند. همان طور که قبلا نیز اشاره شد بزرگ بودن سینه ها می تواند مشکلات فیزیکی و روانی را به همراه داشته باشد.

خانم هایی که از فرم سینه های خود ناراضی هستند و یا سینه ها سنگین و افتاده شده اند، می توانند از مزایای جراحی کوچک کردن سینه بهره مند شوند.

در طول جراحی کوچک کردن سینه چه اتفاقی می افتد؟

در ابتدا، بیمار با پزشک در خصوص خواسته ها و اهداف انجام جراحی صحبت می کند. سابقه ابتلا به هر گونه بیماری و یا شرایط خاص پزشکی، مصرف هر گونه دارو، مکمل گیاهی و ویتامین بررسی می شود.

سینه ها به طور کامل توسط جراح پلاستیک معاینه می شوند و عکس برداری هایی صورت خواهد گرفت. نکته مهم این است که اندازه قد و وزن گرفته می شود تا مشخص گردد که آیا جراحی ایمن است یا خیر. افرادی که اضافه وزن زیاد دارند و یا در آینده قصد بارداری دارند، باید انجام جراحی را به تاخیر بیندازند.

جراحی کوچک کردن سینه به چه صورت انجام می شود؟

جراحی کوچک کردن سینه در ابتدا شامل لیفت نوک سینه در پوزیشن جدید می باشد. سپس، بافت و پوست اضافی سینه برداشته و تغییر فرم داده می شود. نوک سینه نیز در موقعیت جدید و بالاتری قرار خواهد گرفت.

انواع مختلفی جراحی کوچک کردن سینه وجود دارد که بهترین نوع با توجه به اندازه سینه ها و میزان تغییری که بیمار می خواهد، در نظر گرفته می شود. هر یک از روش ها، اسکارهای مختلفی را بر جای خواهند گذاشت. اما خوشبختانه اسکارها زیر لباس محو می شوند.

  • یکی از شایع ترین روش های جراحی به این صورت است که برش از اطراف نوک سینه آغاز می شود و تا چین های طبیعی زیر سینه ها امتداد می یابد. در صورتی که سینه ها بسیار بزرگ و افتاده باشند، نوک سینه به طور کامل برداشته و در پوزیشن جدید قرار می گیرد.
  • روش بعدی این گونه است که برش اطراف نوک سینه و به سمت پایین زده می شود. این روش برای خانم هایی که سینه های بسیار بزرگی دارند، توصیه نمی شود.
  • زمانی که نیاز باشد مقدار کمی از بافت برداشته شود، برشی اطراف هاله قهوه ای رنگ زده خواهد شد.
سینه های بزرگ را مشکلی جدی برای بسیاری از زنان کرده اند. خوشبختانه لزومی ندارد که فرد تا پایان عمر خود با این مشکل زندگی کند و راهکاری قطعی برای کوچک کردن سینه ها وجود دارد که همان جراحی ماموپلاستی است.

برای حاصل شدن نتایج بهتر، بیماران چه باید کنند؟

بیمار باید تا جایی که می تواند به سلامت بدنی خود اهمیت دهد. وزن بدنی را در حالت ایده آل حفظ و ورزش کند. از بیمار خواسته می شود. استعمال دخانیات را به مدت حداقل شش هفته قبل و بعد از جراحی، کنار بگذارد تا احتمال بروز عوارضی از قبیل عفونت به حداقل برسد. توصیه می شود بیمار روز قبل از جراحی استحمام کند، تا ناحیه جراحی کاملا تمیز باشد.

بیشتر بخوانید
پروتز سینه و تمامی آنچه باید در این باره بدانید!

بعد از جراحی کوچک کردن سینه چه انتظاراتی می توان داشت؟

ماموپلاستی کاهشی یا جراحی کوچک کردن سینه عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و در حدود یک تا دو ساعت به طول می انجامد. معمولا آنتی بیوتیک به بیمار داده می شود تا جلوی عفونت گرفته شود.

بیمار همان روز به منزل بر می گردد و توصیه می شود تا حد امکان استراحت کند. در صورت بروز درد، می توان از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک مصرف کرد.

کوچک-کردن-سینه-با-جراحی

دوره نقاهت جراحی کوچک کردن سینه

بیمار بعد از گذشت دو هفته، قادر به انجام فعالیت های سبک خواهد بود. شش هفته بعد نیز انجام ورزش های سبک بلامانع می باشد. از انجام فعالیت های شدید بدنی و بلند کردن اجسام سنگین به مدت چند هفته باید خودداری شود.

برقراری رابطه جنسی به مدت حداقل دو هفته ممنوع می باشد. بسیاری از بیماران، دو هفته بعد می توانند به محل کار خود برگردند. التهاب و تورم سینه ها بعد از گذشت چند هفته برطرف خواهد شد.

نتایج جراحی کوچک کردن سینه

معمولا چند ماه طول می کشد تا ورم سینه بخوابد و نتایج نهایی مشخص گردد. اما بسیاری از بیماران، از نتایج جراحی و کوچک شدن سینه های خود رضایت کامل دارند. در صورتی که از حساسیت نوک سینه ها کم شده باشد، به مرور شاهد بازگشت حساسیت به حالت طبیعی خواهیم بود.

Source: https://baaps.org.uk/patients/procedures/7/breast_reduction

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =

تماس با پزشک