مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

جوانسازی دست

پوست دستان ما نیز به اندازه ی پوست صورت علائم پیری را آشکار می کند. با این حال، درمان های جوانسازی پوست دست می تواند با استفاده از همان روش های مراقبتی که برای تقویت، نگهداری و جوانسازی پوست صورت طراحی شده اند، ظاهر جوانی را برای پوست دست ها نیز ایجاد کنند. بازسازی سطح پوست با لیزر، موجب کاهش لکه های کبدی می شود. در حالی که تزریق فیلر حجم ناحیه ی تحت درمان را افزایش می دهد. از لایه برداری با مواد شیمیایی گرفته تا تزریق چربی به دست ها، روش ها و عمل های زیبایی زیادی برای بهبود زیبایی دست ها وجود دارند.

انجام جوانسازی پوست برای چه افرادی مناسب است؟

هر فرد غیر سیگاری که از سلامت جسمی خوبی برخوردار باشد و تمایل داشته باشد که دستانی جوانتر داشته باشد، می تواند کاندید مناسبی برای انجام جوانسازی دست باشد. افرادی که متقاضی این عمل می شوند ممکن است به دلیل مشکلاتی از قبیل موارد زیر تصمیم به جوانسازی دستان خود بگبرند. مشکلاتی از قبیل:

  • داشتن دست‌های چروکیده
  • نازکی پوست روی دست ها
  • داشتن لکه های پوستی ناشی از افزایش سن
  • داشتن دست هایی که رگ های بیرون زده دارند.
جوانسازی دست

با این حال انجام روش های جوانسازی دست به افرادی که شرایط زیر را دارند توصیه نمی شود:

  • زنان باردار و زنان شیرده
  • کسانی که اختلالاتی در رابطه با خون ریزی دارند
  • افرادی سیگار می کشند و نمی خواهند سیگار کشیدن را ترک کنند
  • افرادی که اهداف غیر منطقی و غیر واقع بینانه ای در رابطه با نتیجه ی کار دارند
  • افرادی که سابقه ی ابتلا به آنافیلاکسی را دارند که نوعی واکنش شدید آلرژیک می باشد
  • افرادی که حساسیت شدیدی به انواع فیلرهای پوستی دارند (تزریق چربی می تواند یک گزینه ی جایگزین برای این افراد باشد)

آمادگی های پیش از جوانسازی دست

پیش از جوانسازی دست ها، مشاوره ی اولیه ی شما باید پاسخ تمامی سوالات شما را برای کسب آمادگی های لازم برای زمان قبل از انجام جوانسازی پاسخ بدهد. همچنین می توانید از مراحل مراقبتی بعد از عمل برای رسیدن به بهترین نتیجه ی ممکن نیز طی همین جلسه ی مشاوره آگاهی های لازم را به دست بیاورید. توانایی مقاومت شما برای انجام مراحل درمان نیز، باید از طریق ارزیابی های فیزیکی و جمع آوری سوابق پزشکی شما پیش از عمل توسط پزشک سنجیده شود.

برخی از درمان های لیزری یا لایه برداری شیمیایی خاص ممکن است نیاز به استفاده از کرم های مخصوص در هفته های قبل از عمل داشته باشند. همچنین از بیماران خواسته می شود که برای جلوگیری از بروز خونریزی زیاد، پیش از درمان سیگار را ترک کرده و از مصرف آسپرین، مکمل ها و داروهای ضدالتهاب خودداری کنند.

درمان دست های لاغر، دارای چین و چروک و پوست لکه دار

سن افراد را معمولاً می توان با مشاهده وضعیت پوست در پشت دست و انگشتان آنها مشخص کرد. با روند افزایش سن و پیری، ظاهر سفت و پر در پوست دست ها ممکن است به مرور از بین برود و رگ های برجسته و قابل مشاهده در روی دست ها، لکه های قهوه ای و پوست نازک و دارای چین و چروک ظاهر نازیبایی برای دست ها ایجاد کنند. لکه های قهوه ای کبدی می تواند در نتیجه قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، روی دست ها ایجاد شوند، در حالی که از بین رفتن بافت چربی می تواند به طور طبیعی و در طول زمان اتفاق بیفتد.

از آنجا که پوست روی دست ها به اندازه سایر نواحی مانند صورت در معرض آفتاب قرار می گیرد، همان نوع چین و چروک و مشکلات رنگدانه ای مانند لکه ها ی ناشی از افزایش سن، ممکن است برای پوست دست ها نیز ایجاد شوند. با این حال، چندین گزینه درمانی برای برطرف کردن این مشکلات وجود دارد که جراحان پلاستیک برای بهبود ظاهر، رنگ پوست، از بین بردن لکه های آفتابی، پوست اضافی یا حجم از دست رفته بافت دست ها در دست هایی که لاغر و نحیف شده اند استفاده می کنند. در ادامه به برخی از این روش های درمانی و جوانسازی دست ها اشاره می کنیم.

تزریق فیلرهای پوستی

فیلرهای موقت را می توان برای قسمت هایی غیر از پوست صورت، مانند پوست دست ها، پوست گردن و قسمت دکلته نیز که ممکن است دچار افت حجم شده باشند، استفاده کرد و ایرادات آن ها را با استفاده از این روش اصلاح و برطرف کرد. چندین فیلر تزریقی بافت نرم می توانند حجم از دست رفته ی بافت پشت دست ها را اصلاح کنند، برخی از این فیلر ها عبارتند از:
تزریق فیلر ژویدرم (Juvéderm)
تزریق فیلر ریدیس (Radiesse)
تزریق فیلر رستلین (Restylane)

تزریق چربی

تزریق چربی روشی است که در طی آن چربی از سایر قسمت های بدن برداشته می شود و به دست ها تزریق می شود تا بافت از دست رفته ی روی دست ها را اصلاح و چین و چروک و خطوط ایجاد شده بر روی پوست دست ها را از بین ببرد. این روش در صورتی که به طور اصولی و توسط فردی متخصص انجام شود می تواند تأثیرات ماندگار و دائمی در جوانسازی دست ها داشته باشد. حتی بافت روی انگشتان دست را نیز می توان با استفاده از تزریق چربی افزایش حجم داد.

لایه برداری پوست با استفاده از لیزر

گزینه های لیزر درمانی اغلب شامل لیزرهای فرسایشی فراکشنال و لیزر نور پالس شدید (IPL) برای از بین بردن لایه های بیرونی پوست است که در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا پیری زودرس ناشی از سایر منابع UV آسیب دیده اند. لکه های قهوه ای و چین و چروک روی دست را می توان با لیزر درمانی بهبود بخشید. گرمای ایجاد شده ناشی از لایه برداری با لیزر در بافت های عمیق، تولید کلاژن و الاستین را تحریک کرده و در نتیجه موجب شود پوست دست ها ظاهری پرتر و بدون چروک داشته باشند.

اسکلروتراپی یا برداشتن رگ ها

رگ های برجسته ی روی دست ها را می توان با روش هایی مانند اسکلروتراپی از بین برد و یا نمود آنها را کمتر کرد. به این ترتیب که نوعی فوم به داخل رگ های خونی روی پوست دست ها تزریق می شود و باعث می شود خون از رگ های عنکبوتی ناخوشایند خارج شده و به مسیرهای سالم تری برسد و نمود این رگ ها را کاهش دهد. فلبکتومی نیز در واقع روشی برای برداشتن واقعی رگ های بزرگ روی دست ها است که این برآمدگی های ناخوشایند را برای همیشه از بین می برد.

میکرودرم ابریژن و لایه برداری شیمیایی

لایه بردارهای شیمیایی از دیگر راه حل های مختلف برای از بین بردن لایه های سطحی رویی پوست دست ها است که پوست تازه تری روی دست ها  ظاهر می کند. این روش می تواند برای درمان لکه های تیره روی دست ها همراه با سایر قسمت های بدن نیز استفاده شود. میکرودرم ابریژن شامل استفاده از یک دستگاه دستی برای سایش فیزیکی لایه های مرده پوست است و می تواند به بهبود ظاهر دست هایی که رنگدانه های نامطلوب دارند کمک کند.

برش و برداشتن پوست اضافی و افتاده

روش های تقویت دست ها همچنین می تواند شامل جراحی برداشتن پوست اضافی و شل شده روی دست ها باشد.

مزایا و معایب جوانسازی دست ها

نقاط مثبت و منفی جوانسازی دست ها شامل موارد زیر می باشد:

مراقبت های بعد از جوانسازی دست

مراقبت های پس از جوانسازی دست ها نیز بستگی به نوع درمان دریافتی دارد. تزریق فیلرهای پوستی ممکن است مانند سایر روش های تقویت دست به ملاحظات خاص در دوران نقاهت نیاز نداشته باشد، مانند روش های جراحی برای جوانسازی دست ها، که بیماران پس از انجام این جراحی ها نیاز دارند تا یک نفر همراه با خود داشته باشند تا آنها را به خانه ببرد و طی ۲۴ ساعت اول از آنها مراقبت کند.

عوارض جانبی جوانسازی دست ها

جوانسازی دست می تواند عوارضی مشابه سایر روش های جراحی داشته باشد، از جمله حساسیت به مواد بیهوشی، خونریزی، زخم و عفونت. همچنین امکان دستیابی به نتایج نامطلوب در نتیجه درمان های جوانسازی دست نیز وجود دارد که این ها خود برای برطرف کردن، نیاز به انجام درمان های بیشتری برای رسیدن بیمار به نتایجی بهتر دارند. در رابطه با اینکه کدام روش جوانسازی پوست برای شما بهتر و مناسب تر است با پزشک خود مشورت کنید. در طی مشاوره در رابطه با بهترین اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از درمان برای پیشگیری از بروز عوارض جانبی از پزشک خود سوال کنید.

دوران نقاهت در جوانسازی دست ها

روش های تقویت و جوانسازی پوست و ظاهر دست ها عموماً به صورت سرپایی انجام می شود و ممکن است بر اساس روش درمانی انتخابی، با زمان بهبودی کوتاهی همراه باشد. اگر برای جوانسازی دست ها چندین روش درمانی به طور همزمان انجام شود، زمان بهبودی و دوره ی نقاهت شما نیز ممکن است طولانی تر شود. پیش از عمل، سوالات خود را در رابطه  با زمان بهبودی تان از جراح پلاستیک خود بپرسید تا بدانید چه مدت زمان می برد تا بتوانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

تورم، کبودی و سفتی،  بلافاصله پس از جراحی دست ها عارضه و امری کاملاً طبیعی است. در عمل تزریق چربی ممکن است لازم باشد برای قسمتی که چربی از آنجا برداشته شده است، از لباس یا پوشش های فشرده کننده در طول دوران نقاهت و بهبودی استفاده شود. پس از ۱۴ روز اولیه بعد از عمل، شرایط و عوارض ایجاد شده بعد از جراحی باید بهبود یابند در صورت طولانی شدن این دوره حتماُ پزشک خود را در جریان گذاشته و اقدامات لازم را انجام دهید.

Source: https://aedit.com/procedure/hand-rejuvenation

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *