مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

لاغری با لیپولیز

لیپولیز

لیزر لیپولیز، نوع روش جراحی زیبایی محسوب می شود که با استفاده از انرژی لیزر، فرم و ظاهر بدن تغییر می کند. تزریق و درمان با امواج رادیویی انواعی از لیپولیز هستند اما لیزر لیپولیز، شایع ترین تکنیک می باشد.

لیپولیز، ته مانده های کوچکی از چربی در نقاط مشخصی از بدن را مورد هدف قرار می دهد. افرادی که از تجمع چربی در نواحی مانند شکم، ران ها و یا باسن خود ناراضی هستند، می توانند از مزایای لیپولیز بهره مند شوند. این روش به افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، توصیه نمی شود.

توصیه می شود افرادی که خواهان لیپولیز هستند، با جراح پلاستیک با تجربه در این زمینه مشورت داشته باشند.

لاغری با لیپولیز

لاغری با لیپولیز

مقایسه لیپولیز با سایر روش های برداشت چربی

مزایا:

– پایین بودن احتمال بروز عفونت در ناحیه مورد نظر
– میزان اسکار بسیار کم
– کوتاه بودن طول دوره نقاهت نسبت به سایر روش ها. بیمار یک هفته بعد قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود خواهد بود

در لیپولیز، سلول های چربی با استفاده از لیزر شکسته و کوچک می شوند. این روند هم چنین می تواند باعث کشیده شدن پوست در ناحیه درمان نیز شود و بیمار متوجه کشیدگی و صاف شدن پوست خود بعد از درمان خواهد شد.

استفاده از لیزر باعث می شود این روش به صورت کاملا ایمن انجام شود و کمترین میزان عارضه را به همراه داشته باشد. احتمال بروز عفونت و یا اسکار نیز بسیار کم می باشد.

لیپولیز نسبت به سایر روش های جراحی زیبایی مانند لیپوساکشن، مزایای بیشتری را دارد. معمولا بعد از لیپوساکشن بیمار باید دوره نقاهت چند هفته ای را پشت سر بگذارد، در حالی که طول دوره نقاهت لیپولیز تنها در حدود یک هفته خواهد بود.

آمادگی قبل از لیپولیز

توصیه هایی که رعایت آن ها قبل از لیپولیز ضروری است، عبارتند از:

– قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضد التهابی به مدت دو هفته. این داروها می توانند با روند جراحی تداخل داشته باشند.
– دوری از انجام فعالیت هایی که می توانند باعث ایجاد ناراحتی در ناحیه درمان شوند. مواردی از قبیل زدن موهای ناحیه درمان.

از عدم ابتلا به شرایط خاص پزشکی و یا هر گونه داروی مصرفی باید اطمینان حاصل گردد. رعایت موارد گفته شده همگی به تسریع روند بهبودی کمک می کنند. با این که بیمار بعد از جراحی، قادر به انجام کارهای روزانه خود می باشد، اما استراحت در منزل همواره توصیه می شود.

روند لیپولیز به چه صورت انجام می شود؟

روند لیپولیز در حدود کمتر از یک ساعت به طول می انجامد و بیمار کاملا هوشیار خواهد بود. در بیشتر موارد، تنها یک جلسه درمان نیاز می باشد. در برخی موارد، لیپولیز به همراه لیپوساکشن انجام می شود که بالطبع طول دوره نقاهت نیز طولانی تر خواهد شد.

بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک

مراحل لیپولیز به شرح زیر می باشد:

– ابتدا بیمار در محیط استریل قرار می گیرد.
– ماده بی حسی در ناحیه مورد نظر تزریق می شود.
– برشی بسیار کوچک در حد چند میلی متر بر روی ناحیه ای که انباشت چربی دارد، زده می شود.
– لیزر از طریق برش به قسمت فوقانی پوست تابیده می شود. لیزر در زوایای مختلف زیر پوست به حرکت در می آید. در طول این مدت، ممکن است بیمار مقداری حرارت و یا سرما را احساس کند. از آن جایی که جراحی با بی حسی انجام می شود، بیمار هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس نخواهد کرد.
– چربی های شکسته شده ماساژ داده می شوند و یا مکیده خواهند شد.

بعد از خارج شدن چربی، بیمار می تواند از جای خود بلند شود، راه برود و کارهای عادی خود را انجام دهد. نیازی به بستری بودن در بیمارستان نخواهد بود.

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از لیپولیز

بعد از لیپولیز، مصرف سه تا پنج روز آنتی بیوتیک تجویز می شود تا از بروز عفونت پیشگیری به عمل آید. معمولا نیاز است تغییراتی در ورزش و رژیم غذایی ایجاد شود تا بهترین نتایج حاصل گردد.

طول دوره نقاهت در هر بیماری متفاوت است، اما در کل بهتر است تا هشت روز از انجام فعالیت های شدید بدنی خودداری شود.

نتایج و تغییرات ناشی از لیپولیز بلافاصله مشاهده می شود. پوست نیز تنگ تر و کشیده تر از قبل خواهد شد. اما احتمال مشاهده کبودی و تورم در ناحیه درمان وجود دارد. هر گونه تغییر در ناحیه درمان از جمله تشدید درد و یا ترشح باید به پزشک گزارش داده شود.

میزان ماندگاری نتایج

اثرات لیپولیز به انتظارات شخصی بیمار بستگی دارد. اما این روش جراحی درصد موفقیت بالایی را به همراه دارد. لیپولیز، به تغییر ظاهر و فرم بدن کمک می کند و ورزش و رژیم غذایی مناسب باعث می شوند جراحی نتایج ماندگارتری را به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که افزایش وزن می تواند نتایج جراحی را بی اثر کند.

راه های ارتباطی دکتر محمدرضا آخوندی نسب:
 شماره های تماس:  22657975-22657984
صفحه اینستاگرام: drakhoondi

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح پلاستیک در تهران مراجعه نمایید.

Source: https://www.healthline.com/health/lipolysis#recovery

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 3 =

تماس با پزشک