دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل زیبایی سینه / لیفت سینه یا ماستوپکسی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

لیفت سینه یا ماستوپکسی چیست؟

شکل سینه های زنان در اغلب موارد با گذر زمان، ظاهر جوان و سفتی خود را از دست می دهند. بارداری، شیردهی، اضافه وزن و کاهش وزن و بالا رفتن سن و و سال، جاذبه زمین و … باعث افتادگی و تغییر شکل سینه ها می شوند. زنانی که از کاهش حجم سینه های خود و شکل و سفتی آن ناراضی هستند می توانند از جراحی ماستوپکسی یا لیفت سینه بهره ببرند. جراحی ماستوپکسی سینه ها را بالا می کشد و باعث سفتی سینه ها می شود. لیفت سینه ها معمولاً با جراحی پروتز سینه انجام می گیرد تا حجم سینه ها هم افزایش یابند.

جراحی ماستوپکسی برای سینه های شل و آویزان انجام می گیرد و به بالا بردن سینه ها و بازگرداندن ظاهر جوان سینه ها کمک می کند. شل شدن سینه ها که پتوز سینه هم نامیده می شود، به مقدار متفاوتی در افراد مختلف بروز می کند. در برخی زنان شل شدن و افتادگی سینه ها شدید است و در برخی زنان خفیف است.

جراحی لیفت سینه چه نوع عملی است؟

جراحی لیفت سینه که در اصطلاح پزشکی ماستوپکسی نام دارد، روش جراحی است که با برداشت پوست اضافی از سینه ها همراه می باشد که در نهایت، منجر به کشیده شدن سینه ها به سمت بالا، تغییر فرم و جوانسازی سینه ها خواهد شد.

به طور عمده جراحی لیفت سینه با ایجاد برش هایی در اطراف نوک سینه ها و در قسمت پایینی سینه ها شروع می شود. سپس به جراح این امکان را می دهد که پوست ها و بافت های اضافی سینه را ببرد و بافت های زیرین را سفت کند. این تکنیک ها به بالا بردن و بهبود شکل سینه ها کمک می کند.

جراحی لیفت سینه - دکتر آخوندی نسبتکنیک هایی که برای بدن و برای رسیدن به اهداف بیمار و پزشک مناسب هستند انتخاب می گردند. در روز جراحی فرد به طور کامل بیهوش می شود. پس از آن برش هایی بر روی سینه ها ایجاد می گردد. این برش ها به نحوی که کمترین میزان اسکار را بر جای بگذارند ایجاد می شوند. برش های ایجاد شده بر اساس تکنیکی که جراح استفاده می کند، در نواحی زیر ایجاد می گردند:

– در اطراف هاله نوک سینه
– در اطراف نوک سینه و به صورت عمودی رو به پایین تا چین سینه
– در نواحی اطراف نوک سینه و به صورت عمودی رو به پایین چین سینه و به صورت افقی در طول چین سینه

بعد از اینکه برش هایی در روی سینه ها ایجاد شد بافت سینه ها بالا کشیده می شود و شکل سینه ها تغییر پیدا می کند. موقعیت نوک سینه ها تغییر می کند و نوک سینه در ناحیه بالاتری از سینه قرار می گیرد. اگر نوک سینه ها بزرگ باشد احتمالاً بخشی از پوست اضافی نوک سینه ها بریده می شود و اندازه آن کوچکتر می شود. همچنین پوست اضافی سینه ها تا جای ممکن بریده می شود تا تناسب، سفتی و خاصیت کشسانی پوست سینه ها به بهترین شکل ممکن در آید. سپس برش های ایجاد شده با بخیه بسته می شود و از چسب های جراحی و یا بخیه های مناسب برای بستن بخیه ها کمک گرفته می شود.

بیشتر بخوانید
جراحی زیبایی سینه؛ انواع جراحی های سینه تا مراقبت های قبل و بعد

چرا خانم ها دنبال جراحی لیفت سینه هستند؟

سینه ها به مرور زمان و با بالا رفتن سن، بعد از بارداری و شیردهی و یا تغییرات وزن حالت افتاده ای پیدا می کنند. این حالت به این دلیل است که پوست و رباط های فیبری موجود در سینه دچار کشیدگی می شوند و بافت سینه حمایت نخواهد شد. امکان ایجاد مجدد این رباط ها وجود ندارد، اما با برداشت پوست اضافی می توانیم به تغییر فرم سینه و یا قرارگیری نوک سینه در پوزیشن جدید کمک کنیم.

هاله قهوه ای رنگ دور نوک سینه به مرور زمان بزرگ تر می شود و جراحی لیفت سینه می تواند به کوچک تر شدن این ناحیه کمک کند.

لیفت سینه کمک می کند تا سینه های سفت و بالاتری داشته باشید. خود بیمار نیز بعد از جراحی، احساس بهتری نسبت به ظاهر خود خواهد داشت. بهترین نتایج زمانی حاصل می شود که سینه ها کوچک و افتاده باشند، اما امکان انجام این جراحی برای هر سایزی وجود دارد.

لیفت سینه یا ماستوپکسی

لیفت سینه یا ماستوپکسی

چه فردی کاندیدای مناسبی برای جراحی لیفت سینه است؟

جراحی لیفت سینه با تکنیک های مختلف و الگوهای برش مختلفی انجام می گیرد. در این جراحی بافت های اضافه و پوست اضافه برداشته و بریده می شود. ناحیه دور نوک سینه بریده می شود و تغییر موقعیت می دهد. بیمارانی که سینه های کوچک تری دارند و شل شدن سینه ها جزئی است، کاندیدای جراحی لیفت سینه با برش های جزئی تری هستند. در حالی که تکنیک های جراحی متنوعی برای جراحی لیفت سینه وجود دارد، بهتر است که قبل از انجام جراحی جلسات مشاوره انجام گیرد و تکنیک مناسب برای فرد به کار رود.

چگونه می توان برای جراحی لیفت سینه آمادگی پیدا کرد؟

برای آمادگی برای این جراحی لازم است که آزمایشاتی مانند ماموگرافی انجام گیرد تا هرگونه تغییر بعد از جراحی در بافت سینه قابل تشخیص باشد. در صورتی که فرد سیگاری باشد از وی خواسته می شود که قبل از جراحی سیگار را ترک کند. لازم است که از آسپیرین و برخی داروهای ضد التهابی از چند هفته قبل از جراحی خودداری شود زیرا این داروها خونریزی را افزایش می دهند.

یکی از نکات مهم در خصوص جراحی لیفت سینه، انتخاب جراح پلاستیک باتجربه و صحبت در خصوص خواسته های تان از انجام این روش جراحی می باشد. پزشک به بررسی سوابق پزشکی و هم چنین هر گونه داروی مصرفی، مکمل ها و ویتامین ها خواهد پرداخت.

سینه ها نیز به طور کامل توسط پزشک معاینه خواهند شد. یکی دیگر از اقداماتی که توسط پزشک انجام می شود، اندازه گیری وزن و قد بیمار است تا از ایمن بودن انجام این روش جراحی اطمینان حاصل گردد. خانم هایی که اضافه وزن دارند و یا در آینده تصمیم به بارداری دارند باید انجام این روش جراحی را به تاخیر بیندازند.

روند جراحی لیفت سینه به چه صورت انجام می شود؟

انواع مختلفی لیفت سینه وجود دارد که با توجه به اندازه سینه و نتایج مورد دلخواه بیمار در نظر گرفته خواهد شد. هر یک از این تکنیک ها، اسکارهای مختلفی را به همراه دارند، اما بخیه ها به گونه ای زده می شوند که کمترین میزان اسکار بر جای بماند.

بیشتر بخوانید
تزریق چربی به سینه

شایع ترین نوع جراحی به این صورت است که برشی اطراف هاله قهوه ای رنگ سینه و به طور عمودی تا زیر سینه زده می شود. گاهی برش در چین های طبیعی زیر سینه زده می شود. سپس، پوست اضافی از زیر سینه برداشته و سینه کشیده و تغییر فرم داده خواهد شد. در برخی موارد، نوک سینه نیز در پوزیشن بالاتری نسبت به قبل قرار خواهد گرفت.

اگر سینه ها علاوه بر افتادگی، کوچک نیز باشند می توان از پروتز سیلیکونی استفاده کرد. جراحی پروتز سینه می تواند باعث شود سینه ها پرتر به نظر برسند، اما توجه داشته باشید که بالا رفتن سن می تواند مجدد باعث افتادگی سینه ها شود.

این جراحی به صورت جراحی سرپایی انجام می گیرد به این صورت که فرد همان روز جراحی می تواند مرخص شود. فرد در طول این جراحی بیهوش می شود و تقریباً این بیهوشی یک ساعت و نیم تا دو ساعت طول می کشد. این روش جراحی می تواند با الگوهای برش و تکنیک های مختلفی انجام گیرد. پزشک جراح با توجه به شرایط بیمار بهترین تکنیک را برای وی بر می گزیند. بر اساس موارد زیر می توان تکنیک مناسب را انتخاب کرد:

– سایز و شکل سینه ها
– سایز و موقعیت نوک سینه ها ( ناحیه تیره دور نوک سینه ها )
– مقدار شل شدن سینه ها
– کیفیت پوست، قدرت کشسانی و مقدار پوست اضافه

تمامی انواع سینه ها نیازمند یک برش برای برداشتن پوست اضافه هستند. پوستی که باقی می ماند تغییر موقعیت می دهد. تکنیک های مختلفی برای جراحی وجود دارد که در دسترس جراح سینه هستند و برای بالا کشیدن سینه ها به کار می روند.

لیفت سینه یا ماستوپکسی

لیفت سینه یا ماستوپکسی

لیفت سینه استاندارد

یک برش لنگر مانند بر روی سینه ها ایجاد می شود و این برش از زیر سینه و در چین سینه ها ایجاد می گردد و تا نوک سینه ها هم ادامه دارد. در مواردی که افتادگی سینه شدید است از این روش استفاده می شود. اسکار ناشی از این روش کاملاً واضح است.

ماستوپکسی حلقه ای

در این روش که تهاجم کمتری دارد، برش تنها در اطراف نوک سینه ایجاد می شود. مقداری از پوست اطراف سینه ها هم برداشته می شود و نوک سینه تغییر موقعیت می دهد و بالا کشیده می شود.

دوره نقاهت جراحی لیفت سینه

بعد از جراحی، سینه ها با پانسمان و گن های محافظتی پوشانیده می شوند. این گن ها به کاهش تورم ناشی از جراحی و حمایت از بافت سینه ها کمک می کنند. لوله های باریک و مخصوصی به داخل ناحیه جراحی وارد می شوند تا خون و مایعات اضافی از بدن خارج شود. معمولاً بعد ازچندین ساعت که از ریکاوری بگذرد بیمار می تواند مرخص شود.

بعد از بازگشت به خانه با پوشیدن گن های مناسب و دنبال کردن مراقبت های بعد از جراحی می توان شاهد گذراندن راحت تر دوران نقاهت بود. از انجام هرگونه فعالیت فیزیکی سنگین در چند روز اول بعد از جراحی پرهیز شود تا از خونریزی و درد پیشگیری شود. با اینکه درد در طول هفته اول بعد از جراحی به مرور کاسته می شود، حساسیت و تورم سینه ها تا چندین هفته بعد از جراحی ادامه دارد. جای بخیه یا اسکار به مرور بهبود می یابد و کم رنگ تر می شود.

بیشتر بخوانید
پروتز سینه نامناسب چه عوارضی دارد؟

بیمار همان روز جراحی می تواند از رختخواب بیرون بیاید و امکان انجام کارهای سبک بعد از دو هفته برای بیمار مقدور می باشد، اما توصیه می شود تا شش هفته از انجام فعالیت های شدید بدنی و یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود.
معمولا نیاز است بیمار دو هفته در منزل استراحت کند.

مشاهده ورم و کبودی در سینه ها بعد از جراحی کاملا طبیعی است و به مرور از میزان التهاب کاسته می شود. نتایج نهایی این روش جراحی نیز بعد از برطرف شدن التهاب، مشخص خواهد شد.

آیا خود بیمار می تواند به موفق آمیز بودن جراحی کمک کند؟

بله، بیمار باید تا جایی که می تواند باید به سلامت بدنی خود اهمیت دهد. آن چه که اهمیت دارد این است که وزن بدنی باید با ورزش و رژیم غذایی سالم، متعادل نگه داشته شود.

افرادی که سیگاری هستند، باید استعمال سیگار را چه قبل از عمل و چه بعد از آن کنار بگذارند تا احتمال بروز عوارض به حداقل برسد.

توصیه می شود بیماران، بیست و چهار ساعت قبل از جراحی استحمام کنند تا از تمیز بودن ناحیه جراحی اطمینان حاصل گردد.

از جراحی لیفت سینه چه انتظاراتی می توان داشت؟

جراحی لیفت سینه عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و در حدود نود دقیقه به طول می انجامد. معمولا به بیمار آنتی بیوتیک داده می شود تا از بروز عفونت پیشگیری به عمل آید.

بعد از جراحی، لوله ای به بیمار وصل می شود تا خون و مایعات اضافی تخلیه شوند که البته اغلب قبل از مرخص شدن از بیمارستان، برداشته خواهد شد.

در صورتی که بیمار درد داشته باشد، می تواند از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک مصرف کند.

Source: https://baaps.org.uk/patients/procedures/5/breast_uplift_mastopexy, https://www.medstarprs.org/procedures/breast-lift-mastopexy/, https://my.clevelandclinic.org/cosmetic-plastic-surgery/procedures/breast-lift#expect-tab

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 3 =

تماس با پزشک