لیفت سینه یا ماستوپکسی

شکل سینه های زنان در اغلب موارد با گذر زمان، ظاهر جوان و سفتی خود را از دست می دهند. بارداری، شیردهی، اضافه وزن و کاهش وزن و بالا رفتن سن و و سال، جاذبه زمین و … باعث افتادگی و تغییر شکل سینه ها می شوند. زنانی که از کاهش حجم سینه های خود و شکل و سفتی آن ناراضی هستند می توانند از جراحی ماستوپکسی یا لیفت سینه بهره ببرند. جراحی ماستوپکسی سینه ها را بالا می کشد و باعث سفتی سینه ها می شود. لیفت سینه ها معمولاً با جراحی پروتز سینه انجام می گیرد تا حجم سینه ها هم افزایش یابند.

جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی برای سینه های شل و آویزان انجام می گیرد و به بالا بردن سینه ها و بازگرداندن ظاهر جوان سینه ها کمک می کند. شل شدن سینه ها که پتوز سینه هم نامیده می شود، به مقدار متفاوتی در افراد مختلف بروز می کند. در برخی زنان شل شدن و افتادگی سینه ها شدید است و در برخی زنان خفیف است.

به طور عمده جراحی لیفت سینه با ایجاد برش هایی در اطراف نوک سینه ها و در قسمت پایینی سینه ها شروع می شود. سپس به جراح این امکان را می دهد که پوست ها و بافت های اضافی سینه را ببرد و بافت های زیرین را سفت کند. این تکنیک ها به بالا بردن و بهبود شکل سینه ها کمک می کند.

تکنیک هایی که برای بدن و برای رسیدن به اهداف بیمار و پزشک مناسب هستند انتخاب می گردند. در روز جراحی فرد به طور کامل بیهوش می شود. پس از آن برش هایی بر روی سینه ها ایجاد می گردد. این برش ها به نحوی که کمترین میزان اسکار را بر جای بگذارند ایجاد می شوند. برش های ایجاد شده بر اساس تکنیکی که جراح استفاده می کند، در نواحی زیر ایجاد می گردند:

لیفت سینه یا ماستوپکسی

لیفت سینه یا ماستوپکسی

– در اطراف هاله نوک سینه
– در اطراف نوک سینه و به صورت عمودی رو به پایین تا چین سینه
– در نواحی اطراف نوک سینه و به صورت عمودی رو به پایین چین سینه و به صورت افقی در طول چین سینه

بعد از اینکه برش هایی در روی سینه ها ایجاد شد بافت سینه ها بالا کشیده می شود و شکل سینه ها تغییر پیدا می کند. موقعیت نوک سینه ها تغییر می کند و نوک سینه در ناحیه بالاتری از سینه قرار می گیرد. اگر نوک سینه ها بزرگ باشد احتمالاً بخشی از پوست اضافی نوک سینه ها بریده می شود و اندازه آن کوچکتر می شود. همچنین پوست اضافی سینه ها تا جای ممکن بریده می شود تا تناسب، سفتی و خاصیت کشسانی پوست سینه ها به بهترین شکل ممکن در آید. سپس برش های ایجاد شده با بخیه بسته می شود و از چسب های جراحی و یا بخیه های مناسب برای بستن بخیه ها کمک گرفته می شود.

چه فردی کاندیدای مناسبی برای جراحی لیفت سینه است؟

جراحی لیفت سینه با تکنیک های مختلف و الگوهای برش مختلفی انجام می گیرد. در این جراحی بافت های اضافه و پوست اضافه برداشته و بریده می شود. ناحیه دور نوک سینه بریده می شود و تغییر موقعیت می دهد. بیمارانی که سینه های کوچک تری دارند و شل شدن سینه ها جزئی است، کاندیدای جراحی لیفت سینه با برش های جزئی تری هستند. در حالی که تکنیک های جراحی متنوعی برای جراحی لیفت سینه وجود دارد، بهتر است که قبل از انجام جراحی جلسات مشاوره انجام گیرد و تکنیک مناسب برای فرد به کار رود.

دکتر محمدرضا اخوندی نسب فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز پیشرفته به انجام جراحی های زیبایی می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین فوق تخصص جراح پلاستیک در تهران می توانید با شماره های 22657975 – 22657984 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر محمدرضا اخوندی نسب مراجعه کنید .

چگونه می توان برای جراحی لیفت سینه آمادگی پیدا کرد؟

برای آمادگی برای این جراحی لازم است که آزمایشاتی مانند ماموگرافی انجام گیرد تا هرگونه تغییر بعد از جراحی در بافت سینه قابل تشخیص باشد. در صورتی که فرد سیگاری باشد از وی خواسته می شود که قبل از جراحی سیگار را ترک کند. لازم است که از آسپیرین و برخی داروهای ضد التهابی از چند هفته قبل از جراحی خودداری شود زیرا این داروها خونریزی را افزایش می دهند.

جراحی لیفت سینه چگونه انجام می گیرد؟

جراحی لیفت سینه به صورت جراحی سرپایی انجام می گیرد به این صورت که فرد همان روز جراحی می تواند مرخص شود. فرد در طول این جراحی بیهوش می شود و تقریباً این بیهوشی یک ساعت و نیم تا دو ساعت طول می کشد. این روش جراحی می تواند با الگوهای برش و تکنیک های مختلفی انجام گیرد. پزشک جراح با توجه به شرایط بیمار بهترین تکنیک را برای وی بر می گزیند. بر اساس موارد زیر می توان تکنیک مناسب را انتخاب کرد:

– سایز و شکل سینه ها
– سایز و موقعیت نوک سینه ها ( ناحیه تیره دور نوک سینه ها )
– مقدار شل شدن سینه ها
– کیفیت پوست، قدرت کشسانی و مقدار پوست اضافه

تمامی انواع سینه ها نیازمند یک برش برای برداشتن پوست اضافه هستند. پوستی که باقی می ماند تغییر موقعیت می دهد. تکنیک های مختلفی برای جراحی وجود دارد که در دسترس جراح سینه هستند و برای بالا کشیدن سینه ها به کار می روند.

لیفت سینه یا ماستوپکسی

لیفت سینه یا ماستوپکسی

لیفت سینه استاندارد

یک برش لنگر مانند بر روی سینه ها ایجاد می شود و این برش از زیر سینه و در چین سینه ها ایجاد می گردد و تا نوک سینه ها هم ادامه دارد. در مواردی که افتادگی سینه شدید است از این روش استفاده می شود. اسکار ناشی از این روش کاملاً واضح است.

ماستوپکسی حلقه ای

در این روش که تهاجم کمتری دارد، برش تنها در اطراف نوک سینه ایجاد می شود. مقداری از پوست اطراف سینه ها هم برداشته می شود و نوک سینه تغییر موقعیت می دهد و بالا کشیده می شود.

دوران نقاهت بعد از لیفت سینه

بعد از جراحی، سینه ها با پانسمان و گن های محافظتی پوشانیده می شوند. این گن ها به کاهش تورم ناشی از جراحی و حمایت از بافت سینه ها کمک می کنند. لوله های باریک و مخصوصی به داخل ناحیه جراحی وارد می شوند تا خون و مایعات اضافی از بدن خارج شود. معمولاً بعد ازچندین ساعت که از ریکاوری بگذرد بیمار می تواند مرخص شود.

بعد از بازگشت به خانه با پوشیدن گن های مناسب و دنبال کردن مراقبت های بعد از جراحی می توان شاهد گذراندن راحت تر دوران نقاهت بود. از انجام هرگونه فعالیت فیزیکی سنگین در چند روز اول بعد از جراحی پرهیز شود تا از خونریزی و درد پیشگیری شود. با اینکه درد در طول هفته اول بعد از جراحی به مرور کاسته می شود، حساسیت و تورم سینه ها تا چندین هفته بعد از جراحی ادامه دارد. جای بخیه یا اسکار به مرور بهبود می یابد و کم رنگ تر می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح پلاستیک در تهران مراجه نمایید.

منبع : https://www.medstarprs.org/procedures/breast-lift-mastopexy/ و https://my.clevelandclinic.org/cosmetic-plastic-surgery/procedures/breast-lift#expect-tab

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضويت فعال انجمن بين المللى جراحان پلاستيك آمريكا (ISAPS) – جراحى هاى تغيير جنسيت به روش فالوپلاستى

پاسخ

5 × 5 =

تماس با پزشک