لیپوماتیک؛ بهترین روش پیکر تراشی

لیپوماتیک

لیپوساکشن روش استانداری است که با ایجاد فشار منفی سلول ها و تیکه های چربی را از مناطق مورد نظر خارج می کند. بعد از آن روش هایی آمده است که انجام روش لیپوساکشن را تسریع و تسهیل می بخشد. یکی از این روش ها لیزر لیپولیز و امواج اولتراسوند بوده است. بعد از آن وایزر و لیپوماتیک روش های پیشرفته تری بودند. تمامی این ها روش هایی هستند که می توان بهتر محل های سلولیت و سلول های چربی را خرد کرده و با استفاده از فشار منفی خارج کرد.

روش های عمل لیپوماتیک

با پیشرفت علم و تکنولوژی با استفاده از دستگاه های جدید عمل لیپوماتیک را می توان به چند طریق انجام داد، که عبارت است از:

لیپوماتیک؛ بهترین روش پیکرتراشی

لیپوماتیک؛ بهترین روش پیکرتراشی

لیزر لیپولیز

یکی از روش های لیپوماتیک لیزر لیپولیز می باشد که در این روش با استفاده از رشته های فیبروتیک اشعه لیزر به زیر پوست نواحی مورد نظر تابانده می شود که حرارات ایجاد شده سبب خورد شدن سلول های چربی می شود. در نهایت بلافاصله پس از اتمام لیزر می بایست با استفاده از فشار منفی سلول های خوردن شده را خارج نمود.

مزیت لیزر لیپولیز بدین صورت است که منجر به ایجاد فیبروز و سفتی در آن ناحیه می شود که این امر از احتمال تجمع چربی در آن ناحیه می کاهد.

اما لیزر لیپولیز با معایبی همراه است. لیزر لیپولیز طی دو مرحله انجام می شود، لذا این عامل سبب می شود تا مدت زمان این جراحی نسبت به لیپوماتیک و روش های دیگر افزایش یابد. همچنین در این روش احتمال سوختن پوست توسط لیزر وجود دارد و افراد متعددی مشاهده شده است که به این عارضه مبتلا شده اند، البته لازم به ذکر است که جراح پلاستیک در نتیجه جراحی تاثیر بسزایی دارد لذا سعی نمایید قبل از انجام اعمال جراحی زیبایی در انتخاب جراح پلاستیک خود دقت لازم و کافی را داشته باشید.

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز

امواج اولتراسوند

یکی از روش های دیگر لیپوساکشن استفاده از امواج اولتراسوند Ultrasound می باشد، که اصطلاحا به دستگاه آن وایزر گفته می شود.

این روش جراحی طی دو مرحله انجام می گردد. در ابتدا با استفاده از پروب های مخصوص امواج اولتراسوند به زیر پوست ناحیه مورد نظر تابانده می شود و پس از آنکه چربی ها خورد شدند، توسط فشار منفی و یک کانول سلول های چربی خارج می شوند.

مزیت بدین صورت است که احتمال افتادگی پوست بسیار کمتر خواهد بود، اما برخلاف لیپوساکشن معمولی و لیپوماتیک به دلیل آنکه طی دو مرحله انجام می شود، جراحی مدت زمان بیشتری به طول می انجامد.

دستگاه پال

روش جدید دیگری که نوعی از لیپوماتیک به شمار می آید، استفاده از دستگاه پال می باشد، در این روش جراحی با کمک نیرو برق لرزش های بسیار ظریفی در قسمتی ناحیه مورد نظری که لازم است سلول های چربی خارج شود، ایجاد می گردد، که این ارتعاشات به صورت طولی خواهد بود و همین ارتعاشات سبب خورد و شکسته شدن سلول های چربی می شود که کشیدن سلول های چربی را تسهیل می بخشد.

برخلاف لیپوماتیک این ارتعاش تنها به صورت طولی است در حالی که در لیپوماتیک این ارتعاش به حالت دورانی است. در نتیجه خورد شدن سلول های چربی در لیپوماتیک بهتر صورت می گیرد اما از لحاظ نتیجه نمی توان گفت کدام روش بهتر از آن یکی است زیرا هر دو نتایج بسیار خوبی را دارند.

نکته اصلی در انجام لیپوساکشن یا هر کدام از روش هایی که توضیح داده ایم مانند لیپوماتیک، پال، وایزر و لیزر، این است که پوست قابلیت جمع شدن بعد از اینکه چربی زیر آن خالی می شود، را داشته باشد. اگر پوست ترک های زیادی مانند ترک های حاملگی و ترک های ناشی از تغییرات وزن را داشته باشد، پوست کلاً کاندید مناسبی برای انجام هیچ کدام از روش های لیپوساکشن نیست و نباید اصرار کرد که پزشک این جراحی را انجام دهد. زیرا باعث شلی و افتادگی پوست می شود و از لحاظ ظاهری ممکن است که نسبت به قبل از عمل هم وضعیت بدتر شود.

لیپوساکشن با دستگاه پال

لیپوساکشن با دستگاه پال

رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک

برای انجام لیپوماتیک ما تغذیه خاصی را قبل از عمل پیشنهاد نمی کنیم. معمولاً فردی که تغذیه روتین داشته باشد تمام المان های لازم را دارد و کمبودی در بدن وجود ندارد. اما برای بعد از عمل لیپوماتیک توصیه می شود که فرد تغذیه ای متناسب برای خود داشته باشد. زیرا اگر میزان کالری دریافتی نسبت به کالری که سوزانده می شود بیشتر باشد دوباره چربی تجمع می یابد و در واقع نتیجه جراحی لیپوماتیک از بین خواهد رفت.

آیا تفاوتی بین نواحی مختلف بدن وجود دارد؟

این مورد بستگی به پوست دارد. هر جایی که کیفیت پوست مناسب باشد نتیجه مناسبی هم گرفته می شود. از جمله نواحی مناسب می توان به غبغب، شکم و پهلوها اشاره کرد. اما استثناعاً شاید بتوان گفت که بازوها و ران ها شاید نتیجه نسبتاً پایین تری نسبت به نواحی دیگر داشته باشد. مخصوصاً ران ها که اگر بخواهیم دور تا دور ران ها را لیپوساکشن کنیم و چربی ها را تخلیه کنیم امکان افتادگی وجود خواهد داشت. در نواحی ران ها و بازوها پیشنهاد می شود که چربی کمتری تخلیه شود تا افتادگی رخ ندهد.

آیا تفاوتی در دوران نقاهت روش های مختلف لیپوساکشن وجود دارد؟

با توجه به اینکه در روش های جدید که با استفاده از ارتعاش و لیزر چربی ها خرد می شوند، احتمال آسیب به عروق ریز و اعصاب ریز کمتر است و می توان نتیجه گرفت که احتمال کبودی و بی حسی پوست بعد از انجام این روش ها نسبت به روش لیپوساکشن استاندارد، کمتر است، نمی توان با قطعیت گفت ولی احتمالاً این عوارض کمتر خواهد بود.

راه های ارتباطی با دکتر محمدرضا اخوندی نسب فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی: شماره های تماس 22657975-22657984 و آدرس اینستاگرام دکتر محمدرضا اخوندی نسب 

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن چیست؟

در روش لیپوماتیک با ایجاد فشار هوا کانولی که مخصوص کشیدن چربی است دچار ارتعاش می شود و این ارتعاش به صورت خیلی ریز و در دامنه چند هزار دور در ثانیه است. این لرزش باعث می شود که سلول های چربی خرد شوند و راحت تر توسط فشار منفی دستگاه کشیده شوند. این روش کلی در لیپوماتیک است. در روش لیپوساکشن معمولی این لرزش وجود ندارد و فقط فشار منفی وجود دارد که جراح با حرکت دست مناطق مختلف را تحت لیپوساکشن قرار می دهد.

چه افرادی برای لیپوماتیک مناسب هستند؟

همان افرادی که برای لیپوساکشن کاندید مناسبی هستند می توانند برای لیپوماتیک هم کاندید مناسبی باشند. کسانی که خیلی چاق نباشند، توده بدنی از 35 بیشتر نباشد و دچار ترک های پوستی ناشی از بارداری و تغییرات شدید وزنی نباشند تا پوست قابلیت این را داشت باشد که بعد از تخلیه چربی زیر آن بتواند جمع شود. البته در لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن جمع شدن پوست بهتر انجام می گیرد.

دوران نقاهت لیپوماتیک به چه صورت است؟

دوران نقاهت در حدود دو تا سه هفته است. معمولاً کبودی ناشی از لیپوماتیک ظرف یک هفته تا ده روز برطرف می شود. در دوران نقاهت درد نسبتاً ممکن است که قابل توجه باشد بنابراین ما معمولاً به بیماران مسکن به اندازه کافی تجویز می کنیم و تا زمانی که ورم وجود دارد بهتر است که از گن استفاده شود. منتهی گن در نتیجه نهایی تاثیر ندارد ولی باعث تسریع کاهش ورم می شود و توصیه می کنیم که بین یک تا دو ماه از گن استفاده شود.

48 ساعت بعد از انجام عمل لیپوماتیک فرد می تواند استحمام کند. ولی در این 48 ساعت می تواند از محل سوراخ هایی که توسط آن چربی بیرون کشیده شده است، خونابه بیرون آید که البته بعد از 48 ساعت متوقف می شود و بعد از آن استحمام بلامانع است و بهتر است که گن دو عدد وجود داشته باشد که فرد بتواند به صورت متناوب از آن ها استفاده کند.

لیپوماتیک

لیپوماتیک

چه زمان بعد از زایمان می توان برای لیپوماتیک اقدام نمود؟

حدوداً شش هفته بعد از اتمام بارداری به شرطی که فرد شیردهی نداشته باشد، می تواند لیپوماتیک را انجام دهد. اما در صورتی که شیردهی داشته باشد بهتر است که این کار موکول شود به بعد از شیردهی، البته انجام آن منعی ندارد و لازم است که تنها تا 24 ساعت بعد از عمل که مواد بیهوشی داخل بدن هست شیردهی صورت نگیرد و بعد از آن مشکلی ندارد. همچنین لیپوماتیک برای قاعدگی مشکلی ایجاد نمی کند.

نکته ای که درباره لیپوماتیک باید عرض کنیم این است که لیپوماتیک برای لاغر شدن نیست. لیپوماتیک به منظور حذف چربی های نواحی از بدن است و فردی که اضافه وزن دارد نباید با استفاده از لیپوماتیک بخواهد وزن اضافه را از دست دهد. اگر فرد نتواند دریافت کالری و سوخت کالری را متناسب کند، بعداز یک سال دوباره چربی ها در نواحی باز می گردند. بنابراین نمی توان با این روش به طور کلی و برای همیشه چربی ها را حذف کرد.

چه مدت بعد از لیپوماتیک می توان فعالیت های ورزشی را شروع کرد ؟

معمولاً بعد از اینکه درد و ورم کاهش پیدا کرد فرد می تواند فعالیت های ورزشی را شروع کند. منعی برای آن وجود ندارد. برای بارداری هم منعی وجود ندارد. بر خلاف ابدومینوپلاستی که روشی باز است، در لیپوماتیک فرد می تواند بعد از جراحی باردار شود. همچنین محدودیت سنی هم برای این جراحی وجود ندارد. هر فردی که از لحاظ طبی جسماً سالم باشد می تواند لیپوماتیک را انجام دهد.

هزینه لیپوماتیک

هزینه جراحی لیپوماتیک به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی همچون شرایط پوست، وضعیت طبی فرد و میزان چربی که بایستی خارج شود بر روی میزان هزینه لیپوماتیک تاثیر می گذارد.

به طور معمول افرادی که تصمیم به جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو را دارند به صورت فرضی اگر لازم باشد سه تا چهار لیتر چربی از بدن فرد خارج شود میزان هزینه به صورت تقریبی حدود هفت تا ده میلیون تومان خواهد بود.

در نهایت بگوییم، برای کسب اطلاع از هزینه عمل لیپوماتیک بهتر است به جراح پلاستیک مراجعه نموده تا پس از بررسی های لازم هزینه دقیق مشخص گردد.

هزینه جراحی لیپوماتیک

هزینه جراحی لیپوماتیک

کلام آخر

عمل لیپوماتیک یکی از بهترین روش های جراحی شکم است که پوست پس از آن به هیچ عنوان دچار شلی و افتادگی نخواهد شد. در صورتی که قصد جراحی لیپوماتیک را دارید بهتر است در این زمینه با بهترین جراح شکم مشورت نمایید، تا از بروز عوارض ناشی از جراحی بکاهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح پلاستیک در تهران مراجعه نمایید.

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضويت فعال انجمن بين المللى جراحان پلاستيك آمريكا (ISAPS) – جراحى هاى تغيير جنسيت به روش فالوپلاستى

پاسخ

3 × یک =

تماس با پزشک