مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل تغییر جنسیت / مراحل تغییر جنسیت و روند تطبیق جنسیت را بشناسید
مراحل تطبیق و تغییر جنسیت - دکتر آخوندی نسب

مراحل تغییر جنسیت و روند تطبیق جنسیت را بشناسید

دوشنبه, آبان ۲۹

مراحل تغییر جنسیت عموما برای تبدیل جنسیت یک فرد به جنس دیگر انجام می‌شوند. افرادی که از اختلال آشفتگی جنسی رنج می‌برند یا به بیماری دیسفوریا جنسی مبتلا هستند، بهترین کاندید برای این عمل به شمار می‌آیند. این افراد احساس می‌کنند که روحیاتی دارند که با جنسیت آن‌ها هماهنگ نیست. در عمل تغییر جنسیت مردان، آلت تناسلی برداشته شده و در بافت ناحیه تناسلی واژن ایجاد می‌شود. عمل تغییر جنسیت زنان نیز به صورت بالعکس انجام خواهد شد. شما قبل از انجام این عمل باید مراحل قانونی را طی کنید و در نهایت جراحی را انجام دهید. ما در این مقاله از سایت دکتر آخوندی نسب درباره مراحل تغییر دادن جنسیت صحبت خواهیم کرد.

کاندیدای مناسب تغییر جنسیت

بهترین کاندیدایی که برای انجام عمل تغییر جنسیت مناسب هستند، عبارتند از:

 • افرادی که از وزن متعادلی برخوردار شده‌اند.
 • افرادی که از اختلالات خون، بیماری‌های مختلف قلبی و ریوی و بیماری کلسترول بالا رنج نمی‌برند.
 • افرادی که افسردگی ندارند.
 • افرادی که دچار اضافه وزن، چاقی و دیابت نیستند.
 • افرادی که سن آن‌ها بین ۱۸ سال تا ۶۰ سال است.
 • افرادی که استرس عمل تغییر جنسیت را ندارند و قادرند به خوبی در این باره تصمیم بگیرند.
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه و صحیحی از نتایج انجام این عمل دارند.

فاز قبل از تغییر جنسیت

بیماران پیش از این که مراحل تغییر جنسیت را طی کنند، باید ابتدا هویت جنسی خود را تعیین کنند. پس از این که فرد از نظر جنسی به بلوغ می‌رسد، می‌تواند با مراجعه به پزشک این هویت را مشخص کند. اگر فرد کاندیدای مناسبی برای تغییر جنسیت باشد، پزشک در مورد روند جراحی برای او توضیحاتی خواهد داد. پس از آن، سوابق بیماری فرد متقاضی بررسی می‌شود. چنانچه بیماری خاصی در بدن یک متقاضی تغییر جنسیت وجود داشته باشد، باید ابتدا آن بیماری برطرف شود.

طبق توصیه پزشکان چند هفته پیش از این که عمل تغییرات جنسیت انجام شود، باید سیگار، دخانیات و الکل کنار گذاشته شود. چرا که این مواد در نتایج عمل تاثیرات نامطلوبی دارند.

تطبیق جنسیت الیوت پیچ

مراحل تطبیق جنسیت

بعد از اینکه بیمار از نظر روانی آماده انجام عمل تغییر جنسیت شد، مراحل آن طی خواهند شد. این مراحل به شرح زیر هستند:

 • تغییر نام و اسناد رسمی
 • مراجعه به تیم‌های پزشکی و روانشناسی
 • گرفتن تاییدیه دادگاه
 • هورمون ‌درمانی
 • جراحی

مراجعه به تیم‌های پزشکی و روانشناسی

در قدم اول، فرد به مراکز پزشکی و تیم‌های روانشناسی معرفی خواهد شد. در این مرحله از مراحل تغییر جنسیت، ابتدا متقاضی به پزشک قانونی رجوع می‌کند‌ سپس به روانشناس ارجاع داده می‌شود تا مراحل روان درمانی را پشت سر بگذارد. چنانچه پس از طی کردن این مراحل نظر فرد در مورد تغییر دادن جنسیت خود عوض نشد، آزمایشاتی تحت عنوان آزمایش تشخیص هورمون انجام می‌شود. این آزمایشات ابتلای یک فرد به اختلالات هورمونی را تشخیص خواهند داد.

در ادامه روانشناس، روانپزشک و پزشکی قانونی تایید می‌کنند که این فرد مستلزم تطبیق جنسیت خود است. در نتیجه تاییده حکم مربوطه از قاضی صادرخواهد شد، این حکم همان مجوز تغییر جنسیت یک متقاضی است.

برای مشاوره و رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۸۸۰۷۷۹۳۱ تماس بگیرید

+ گرفتن تاییدیه دادگاه

مرحله بعد برای تغییر جنسیت، گرفتن تاییدیه از دادگاه است. شما برای انجام کارهای قانونی تغییر جنسیت باید از یک ‌وکیل کمک بگیرید‌. برای گرفتن تاییدیه دادگاه می‌توانید به نزدیک‌ترین دادگاه محل سکونت خود مراجعه کنید. پس از آن که دادگاه درخواست را تایید کرد، این درخواست به اداره ثبت احوال می‌رود تا کارهای مهم جهت تغییر دادن نام و شناسنامه و هویت اصلی انجام شود.

+ تغییر نام و اسناد رسمی

در مرحله تغییر نام به صورت رسمی فرد متقاضی تغییر جنسیت باید به دادگاه مراجعه کند. سپس درخواست تغییر نام در شناسنامه را ثبت کند. پس از این که با درخواست او موافقت شد، این فرد می‌تواند تغییرات اسم کوچک، فامیلی، جنسیت و در صورت نیاز مشخصات همسر را در شناسنامه خوداعمال کند.

+ هورمون ‌درمانی

مرحله بعد در تغییر جنسیت، هورمون درمانی است. در این مرحله هورمون‌هایی که ویژگی‌های ثانویه جنسی را ایجاد می‌کنند، سرکوب خواهند شد. به جای آن‌ها هورمون‌های دلخواه متناسب با جنسیتی که بیمار دارد، در فرد بیمار جریان پیدا می‌کند. برای مثال اگر تغییر جنسیت زن به مرد صورت بگیرد، تغییر هورمون به گونه‌ای انجام می‌شود که مو در صورت و سایر قسمت‌های بدن متقاضی رشد کند. اگر مراحل تغییر جنسیت روی یک آقا اعمال شوند، هورمون به گونه‌ای تغییر خواهد یافت که ظاهری زنانه پیدا کند.

+ جراحی

مرحله آخر، مرحله جراحی است. پیش از این که جراحی انجام شود، بیمار باید به مدت ۱۲ ماه شبیه به فردی که قرار است به آن تبدیل شود، عمل کند. یعنی یک خانمی که می‌خواهد به مرد تطبیق جنسیت دهد، باید لباس مردانه بپوشد و سبک زندگی آقایان را انتخاب کند. همچنین یک سال پیش از عمل باید بیمار از درمان‌های هورمونی که به آن اشاره شد، استفاده نماید. سپس مراحل تغییر جنسیت طی می‌شوند:

 1. جراحی تطبیق جنسیت مرد به زن

در این جراحی آلت تناسلی مردانه به طور کامل از بین خواهد رفت. سپس از گرافت‌های پوستی برای ایجاد واژن استفاده می‌شود. در این روش ابتدا بیمار بیهوش شده و سپس پیشابراه کوتاه می‌شود. در آخر لابیا ایجاد شده و دهانه واژن بازسازی می‌شود‌ تا در نهایت اندام تناسلی زنانه در بدن یک مرد ایجاد شده و این فرد تغییر جنسیت دهد‌.

 1. جراحی تطبیق جنسیت زن به مرد

اگر زن بخواهد تغییر جنسیت بدهد و به مرد تبدیل شود، باید طی دو مرحله جراحی انجام دهد. در این روش ابتدا جراحی هیسترکتومی برای برداشتن رحم انجام خواهد شد. پس از این که رحم از بدن خارج می‌شود، عملی برای ایجاد آلت تناسلی و ایجاد ویژگی‌های مردانه در بدن فرد انجام می‌شود. پس از آن، لابیا ماژور کمی تغییر شکل پیدا می‌کند تا پیش‌براه و بیضه در زیر آلت تناسلی ایجاد شود. در آخر هم تغییرات هورمونی شکل گرفته و جراحی به پایان می‌رسد.

چالش‌‌ها و مشکلات تغییر جنسیت

چالش‌‌ها و مشکلات تغییر جنسیت

اگرچه تطبیق جنسیت می‌تواند اختلالات جنسی یک فرد را از بین برده و زندگی را برای او راحت‌تر کند، اما ممکن است احتمال ادرگیری با عوارض تغییر جنسیت برای متقاضیان این روش وجود داشته باشد:

 • متقاضیان برای بارداری بعد از تغییر جنسیت و فرزندآوری باید تحت درمان و نظارت جدی پزشک قرار بگیرند، به طور کلی بچه‌دار شدن برای این افراد سخت خواهد بود اما نشدنی نیست.
 • این افراد ممکن است با مشکلات فیزیکی و روان ناشی از تغییرات ناگهانی خود رنج ببرند. پس مدام باید تحت نظر یک مشاور باشند.
 • ممکن است عوارض جراحی تغییر جنسیت در بدن این افراد منجر به بروز بیماری‌های جدی شود.
 • هماتوم چالش دیگری است که متقاضیان تغییر جنسیت با این درگیر خواهند شد.

تطبیق جنسیت؛ راهی برای زندگی ایده آل

در این مطلب در مورد مراحل تغییر جنسیت صحبت کردیم. افرادی که از اختلالات جنسی رنج می‌برند، ممکن است زندگی ایده آلی نداشته باشند. زندگی ایده آل این افراد در گرو تغییر جنسیت و انجام مراحل مربوطه خواهد بود. یک جراح فوق تخصص ابتدا مراحل قبل از عمل را انجام می‌دهد و با هورمون درمانی، به انجام جراحی می‌پردازد. متقاضی نیز باید قبل از جراحی مراحل قانونی همچون گرفتن تاییدیه دادگاه، هورمون درمانی را پشت سر بگذارد. این جراحی در آقایان و خانم‌ها با مراحل مختلفی انجام خواهد شد. مشورت با یک پزشک در مورد مراحل مختلف تغییر دادن جنسیت می‌تواند درک واضحی از این جراحی را به شما بدهد.

*~ سوالات متداول مراحل تغییر و تطبیق جنسیت ~*

تست انجام شد.

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر تغییر جنسیت ایران

بهترین دکتر تغییر جنسیت ایران

انتخاب بهترین دکتر تغییر جنسیت به دلیل خاص بودن این جراحی و کم بودن پزشکان متخصص در ایران نیازمند تحقیق بسیاری است و باید تجربه و تخصص...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *