دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل زیبایی صورت / مراقبت های بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مراقبت های بعد از جراحی بینی

جهت اطمینان یافتن از موفق آمیز بودن نتیجه جراحی بینی، مهم است که بیماران آمادگی لازم برای استراحت و سپری شدن دوره نقاهت در منزل را داشته باشند.

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی، مهم ترین بخش جراحی بینی است که بر روی تمامی موارد از سطح درد گرفته تا عوارضی که می توانند طولانی مدت باشند، تاثیر می گذارد.

قبل از انجام جراحی بینی، در خصوص انتظارات جراحی و این که بیمار باید چه مواردی را رعایت کند تا دوره نقاهت ایمن و موفقی را پشت سر بگذارد، صحبت خواهد شد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

آمادگی برای دوره نقاهت جراحی بینی

مهم ترین زمان جهت کسب آمادگی برای دوره نقاهت، قبل از انجام جراحی می باشد. بلافاصله بعد از عمل، بیمار به هوش می آید و بهتر است فردی از دوستان و یا اعضای خانواده، بیمار را شب بعد از جراحی بینی همراهی کند. این فرد می تواند بیمار را هنگام مصرف داروهای مسکن و یا انجام برخی فعالیت های فیزیکی کمک کند.

بعد از جراحی بینی

بیمار باید چهار تا شش مرتبه در طول روز از اسپری سالین و یا پماد آنتی بیوتیک استفاده کند. این کار باعث می شود محیط داخلی بینی مرطوب تر شود و بیمار احساس ناراحتی کمتری داشته باشد.

کاملا طبیعی است که بینی بعد از جراحی متورم و ملتهب باشد. اما آن چه اهمیت دارد این است که باید به سرعت کنترل شود. به منظور کاهش تورم، استفاده از کمپرس سرد، چهار تا شش مرتبه در طول روز توصیه می شود. اگر این کار، طی بیست و چهار ساعت اول بعد از جراحی انجام شود، نتایج بهتری را به همراه خواهد داشت.

یکی دیگر از اقدامات موثر در کاهش تورم بینی، بالا نگه داشتن سر تا حد امکان و هنگام خوابیدن می باشد. توصیه می شود چندین بالشت زیر سر قرار بگیرد. از خوابیدن به پشت و یا پهلوها باید خودداری شود.

دو هفته اول بعد از جراحی

تا دو هفته بعد از جراحی، پوست بینی و اطراف آن به شدت حساس است. بعد از این که پانسمان برداشته می شود، فرد متوجه بی حس بودن بینی خود خواهد شد.

از فین کردن باید خودداری شود. توصیه می شود با دهان باز عطسه شود. هر دو این کار باعث می شوند فشار بیشتری به بینی و بخیه ها وارد شود و احتمال خونریزی بیشتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی طبیعی

علاوه بر این، از عفونی شدن بینی و سینوس ها باید خودداری شود. از تماس با آلرژن ها باید خودداری شود.

ماه اول بعد از جراحی بینی

حتی بعد از برطرف شدن ورم و التهاب، از انجام فعالیت های فیزیکی به مدت حداقل دو هفته باید خودداری شود.

یک ماه اول بعد از جراحی، بینی به شدت آسیب پذیر است. به همین خاطر، باید از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی که فشار به بینی وارد می کنند و احتمال بروز آسیب را افزایش می دهند، خودداری شود.

استفاده از عینک چه طبی و چه آفتابی تا یک ماه بعد از جراحی، ممنوع می باشد.

بعد از گذشت یک ماه از جراحی بینی

معمولا بیمار بعد از گذشت یک ماه از جراحی، احساس بهتری خواهد داشت و می تواند به زندگی طبیعی و عادی خود برگردد. بیشتر تورم و التهاب برطرف می شود. چسب زدن بینی به طور مرتب می تواند به کاهش میزان تورم و التهاب کمک کند.

بیمار باید از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کند. چرا که پوست بینی بیش از هر زمان دیگری حساس است و احتمال آفتاب سوختگی نیز بیشتر خواهد بود.

در نهایت بگوییم که مراقبت های بعد از جراحی بینی اولیه یا جراحی ترمیمی بینی تفاوتی با یکدیگر نخواهد داشت.

مراقبت-های-بعد-از-عمل-بینی

مدت زمان استفاده از کمپرس های سرد چقدر خواهد بود؟

مدت زمان استفاده از کمپرس های سرد بر حسب تحمل بیمار مشخص می گردد که به طور معمول هر ده دقیقه و استراحت سه دقیقه بر روی صورت می باشد و این امر برای 24 ساعت ابتدایی مفید خواهد بود.

چه عواملی سبب کاهش کبودی پس از جراحی می شود؟

همان طور که ذکر شد، استفاده از کمپرس سرد تاثیر بسزایی در کاهش کبودی خواهد داشت اما برای برخی از افراد به منظور کاهش کبودی ممکن است از قرص های آناهیل استفاده شود و حتی در مواردی از کرم لافارر برای این عارضه استفاده می شود که به صورت موضعی در نواحی زیر چشم زده می شود که این عامل تاثیر چشم گیری در کاهش کبودی خواهد داشت.

شست و شو بینی پس از جراحی

پس از 48 ساعت و کشیدن تامپون ها فرد می تواند بینی را با سرم شست و شو دهد اما برخی جراحان شست و شو با سرم در این زمان را توصیه نمی کنند زیرا انجام این امر سبب خیس شدن چسب بینی و همچنین شل شدن چسب ها زودتر از موعد یک هفتگی خواهد بود و پس از آن برای نگهداری بینی با آتل و چسب با مشکل مواجه خواهیم شد.

لذا توصیه اکثریت جراحان پلاستیک چنین است که داخل بینی تا زمانی که آتل برداشته نشده است شست و شو داده نشود. اما می توان با پمادهای چشمی همچون ویتامین آ، جنتامایسین یا پماد تترامایسین داخل بینی و روی بخیه ها را با کمک گوش پاک کن چرب نمود.

زمان مناسب برداشتن آتل بینی

به طور معمول زمان کشیدن بخیه ها و برداشتن آتل بینی در روز ششم یا هفتم انجام می شود و پس از آن بینی چسب زده خواهد شد.

هدف از چسب زدن بینی چیست؟

به طور معمول هدف از چسب زدن بینی جلوگیری از کاهش تورم و افتادگی نوک بینی می باشد، لذا چسب زدن بینی بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی و تمامی آنچه باید از این عمل بدانید!

نحوه چسب زدن بینی

نحوه چسب زدن بینی به بیمار آموزش داده می شود. جالب است بدانید که در زمان آموزش چسب زدن بینی ویدئویی گرفته می شود تا فرد بتواند در منزل از آن جهت چسب زدن صحیح استفاده نماید.

          برای آشنایی با نحوه صحیح چسب زدن بینی به تماشایی ویدئو دکتر محمدرضا آخوندی نسب بپردازید.

مدت زمان تعویض چسب بینی

مدت زمان استفاده از چسب بر روی بینی بر حسب پوست خشک یا چرب متفاوت خواهد بود. در بینی های چرب ممکن است یک روز در میان و حتی در مواردی هر روز چسب بینی تعویض شود اما بینی های که پوست خشک دارند ممکن است سه تا پنج روز این چسب بر روی بینی باقی بماند.

مهمترین اصل این است که هر زمان چسب بینی شل شد بلافاصله چسب آن را تعویض نمایید لذا زمان دقیقی را نمی توان مشخص نمود و این بسته به پوست بیمار خواهد بود.

مدت زمان استفاده از چسب بینی

مدت زمان استفاده از چسب بینی یک ماه به صورت دائم خواهد بود. اما برای دومین ماه هر سه روز یک بار در مواقعی که تصمیم دارند چسب بینی را تعویض نمایند به مدت یک شب از چسب استفاده نکنند.

توجه داشته باشید در دومین ماه فرد می تواند به مدت حدودا پنج ساعت از چسب استفاده نکند. اما نکته ای دیگر که بایستی بدان دقت نماید این است که با برداشتن چسب بینی تورم آن بیشتر خواهد شد که این امر جایی هیچ گونه نگرانی نخواهد داشت و به تدریج این تورم کاسته خواهد شد.

تغذیه پس از جراحی بینی

به طور معمول در 24 ساعت پس از جراحی بینی توصیه می شود فرد از مایعات استفاده نماید و خوردن مواد غذایی جامد در روز دوم بلامانع است اما به شرطی که غذا سفت نباشد. لازم به ذکر است که از مواد غذایی جامد سفت همچون ته دیگ و گاز زدن سیب در این زمان اجتناب ورزند.

نحوه خوابیدن پس از جراحی

پس از عمل بینی بهتر است سر به اندازه دو تا سه بالشت به نسبت بدن بالاتر باشد و توصیه ای دیگر این است که فرد به هیچ عنوان بر روی پهلو نخوابد زیرا خوابیدن به پهلو احتمال ایجاد فشار به بینی وجود خواهد داشت.

نکته ای که وجود دارد این است، خوابیدن به پهلو در زمانی که بینی آتل ندارد با ریسک بیشتری همراه خواهد بود، به همین خاطر توصیه می شود به مدت یک ماه شب ها در زمان خوابیدن از آتل بینی استفاده نمایند.

خمیازه کشیدن و خندیدن پس از عمل بینی

خمیازه کشیدن پس از جراحی منعی ندارد اما خندیدن در صورتی که خیلی عمیق باشد و سبب حرکت عضلات صورت شود ممکن است باعث کشش در محل شکستگی استخوان ها شده و برای فرد درد ایجاد کند. لذا به بیماران توصیه می شود در زمان خندیدن گونه های خود را نگه دارند تا این کشش به استخوان های بینی منتقل نشود.

استحمام پس از عمل بینی

زمان مناسب استحمام پس از عمل بینی بهتر است پس از برداشتن آتل یا اسپیلنت بینی انجام شود. بدین معنا که شست و شو صورت پس از برداشتن آتل بایستی انجام گردد و قبل از این زمان اجازه انجام شست و شو را نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید
همه چیز در مورد لیفت صورت

بررسی و کنترل علائم

مهم است که بیمار چند روز تا چند هفته بعد از جراحی، به یک سری علائم اهمیت بدهد، علائمی که می توانند نشان دهنده کند بودن روند ترمیم و بهبودی باشند:

  • بالا رفتن دمای بدن
  • خونریزی غیر طبیعی
  • آسیب مجدد بینی
  • دردی که شدت بگیرد و علی رغم مصرف داروی مسکن آرام نشود

توصیه می شود در صورت مشاهده هر یک از علائم گفته شده با پزشک تماس گرفته شود.

Source: https://www.rhinoplastytoronto.ca/blog/rhinoplasty/rhinoplasty-after-care/

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

تماس با پزشک