دکتر محمدرضا آخوندی نسب / جراحی های زیبایی / مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش که با عنوان اتوپلاستی نیز شناخته می شود، یکی از شایع ترین روش های جراحی در سراسر دنیاست که با هدف اصلاح بیرون زدگی و برجسته بودن گوش ها انجام می شود. بسیاری از بیماران از اندازه، فرم و بیرون زدگی گوش های خود ناراضی بوده و خواهان اصلاح این قبیل مشکلات زیبایی هستند.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

برخی والدین نگرانی هایی را در خصوص احساس درد و ناراحتی و یا دوره نقاهت بعد از جراحی دارند. به همین خاطر، شرکت در جلسات مشاوره و آشنایی با تمام جوانب جراحی توصیه می شود. اما نکته مهم در خصوص جراحی زیبایی گوش، آشنایی با دوره نقاهت و مراقبت های بعد از این روش جراحی می باشد.

در ابتدا و مهم تر از هر مساله ای، این است که بیماران بدانند هر فردی منحصر به فرد است و مراقبت های مورد نیاز از سوی پزشک ارائه خواهد شد. در ابتدا، پزشک به بررسی و معاینه کامل گوش ها می پردازد و هر مرحله جراحی برای شما شرح داده خواهد شد.

مراقبت-های-بعد-از-جراحی-زیبایی-گوش

این روش جراحی می تواند با بی حسی موضعی انجام شود، بدین صورت که بیمار در طول جراحی هوشیار است اما متوجه روند جراحی نمی شود و دردی را احساس نخواهد کرد.

پیش از جراحی، در خصوص مزایا، معایب و یا عوارض احتمالی این روش جراحی صحبت خواهد شد.

از جمله مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بالا نگه داشتن سر

به منظور تسهیل در جریان خون، توصیه می شود سر به مدت یک هفته و تا حد امکان بالا نگه داشته شود. بروز ورم و کبودی تا چند هفته بعد از جراحی کاملا طبیعی است و بالا نگه داشتن سر به کاهش ورم و قرمزی کمک خواهد کرد.

هنگام خوابیدن باید یک یا دو بالشت زیر سر قرار بگیرد و از خوابیدن بر روی گوش نیز باید خودداری شود.

– سر باید در طول سپری شدن دوره نقاهت خنک و خشک نگه داشته شود.

از آن جایی که نیاز است گوش ها پانسمان شوند، مهم است که سر خنک و خشک نگه داشته شود. توصیه می شود از حرارت بسیار زیاد و یا استفاده از سشوار برای خشک کردن موها خودداری شود.

ممکن است گوش ها برای مدتی بی حس باشند و در این دوره نباید هیچ گونه آسیب و فشاری به گوش ها وارد شود.

در صورت احساس حرارت در گوش ها و ناراحتی ناشی از ورم و التهاب می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید، اما توجه داشته باشید از قرار دادن مستقیم کمپرس بر روی پوست باید خودداری شود.

مصرف به موقع داروها

معمولا داروهایی به منظور تسکین درد و ناراحتی و هم چنین کاهش التهاب از سوی جراح پلاستیک تجویز می شود. این داروها باید به موقع و طبق تجویز پزشک مصرف شوند.

بیشتر بخوانید
لیفت بدن؛ ترمیم افتادگی و شل شدگی بدن

استفاده از پمادهای موضعی

توصیه می شود داروهای موضعی بر روی بخیه ها زده شوند. توجه داشته باشید که دست ها باید کاملا تمیز باشند تا از بروز عفونت پیشگیری به عمل آید. این پمادها باید به طور مرتب استعمال شوند تا احتمال بروز اسکار به حداقل برسد و به تسریع روند بهبود زخم نیز کمک شود.

مراقبت-های-عمومی-بعد-از-جراحی-زیبایی-گوش

داشتن رژیم غذایی سالم

یکی از مهم ترین نکات دوره نقاهت و بهبودی جراحی گوش، داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل می باشد. بدن برای تسریع روند بهبودی به مواد مغذی و حیاتی نیاز دارد. ممکن است برخی بیماران در ابتدا با مشکلاتی در جویدن مواد غذایی جامد روبرو شوند، در چنین شرایطی توصیه می شود بیمار رژیم غذایی نرم و البته حاوی مواد مغذی داشته باشد.

پوشیدن لباس های راحت

از پوشیدن لباس های جلو بسته باید خودداری شود چرا که می تواند فشاری را به سر وارد کند و بخیه ها آسیب ببینند.

بستن پانسمان طبق دستور پزشک

پانسمان های جراحی به گونه ای طراحی شده اند که کمک می کنند گوش در جای مناسب خود قرار بگیرد. توجه داشته باشید برداشتن پانسمان می تواند تداخلی را در روند ترمیم ایجاد کند و احتمال بروز عفونت و یا آسیب گوش را افزایش دهد. به همین خاطر، توصیه می شود پانسمان همواره تمیز و خشک نگه داشته شود.

انجام چه کارهایی بعد از جراحی زیبایی گوش ممنوع می باشد؟

– از لمس کردن گوش ها حتی به صورت اتفاقی باید خودداری شود.

– از استعمال سیگار و دخانیات باید خودداری شود، چرا که نیکوتین موجود در سیگار، روند خونرسانی و اکسیژن رسانی و در نهایت روند ترمیم را مختل می سازد.

– از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش، بلند کردن اجسام سنگین باید خودداری شود.

– تا یک هفته بعد از جراحی، از شستن موها با شامپو باید خودداری شود.

دوره نقاهت جراحی زیبایی گوش در حدود شش هفته طول می کشد و بیمار به تدریج قادر به انجام کارهای عادی و روزانه خود خواهد بود.

Source: https://www.torontofacialplastic.com/blog/otoplasty-dos-donts-ear-surgery-recovery-timeline/

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =

تماس با پزشک