دکتر محمدرضا آخوندی نسب / لاغری و پیکر تراشی / مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک

روش های پیکرتراشی متعددی وجود دارد که کمک می نماید تا افراد اندام زیباتری داشته باشند. در واقع هر کدام از این روش های پیکرتراشی از شایع ترین اعمال جراحی است که برای تناسب اندام مورد استفاده قرار می گیرد. از بین تمامی این روش ها لیپوماتیک طرفداران مخصوص به خود را دارد.

با پیشرفت علم و تکنولوژی با استفاده از دستگاه های جدید همچون لیزر لیپولیز، امواج اولتراسوند و دستگاه پال عمل لیپوماتیک را می توان به چند طریق انجام داد. اما آنچه در نتیجه جراحی تاثیر بسزایی می گذارد مراقبت های پس از جراحی است که برای رسیدن به نتیجه مطلوب می توانید به ادامه مطلب بپردازید تا به آگاهی در این زمینه دست یابید.

مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک

مراقبت های پس از جراحی لیپوماتیک تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت، که در ادامه به شرح هر کدام از این توصیه ها می پردازیم.

مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک

تورم و پوشیدن گن پس از لیپوماتیک

تورم پس از جراحی لیپوماتیک بدین صورت است در چند روز ابتدایی پس از جراحی افزایش می یابد، به نوعی که فرد احساس می کند سایز و وزن کم نکرده است، اما به تدریج در هفته های دوم و سوم پس از جراحی تورم کاهش می یابد.

به طور معمول حدود 70 درصد از تورم جراحی در دو ماه ابتدایی و حدود 90 تا 95 درصد در شش ماه کاهش می یابد. در حالت کلی بگوییم، که به دلیل کاهش تورم 95 درصدی پس از شش ماه، لذا نتیجه جراحی پس از شش ماه مشخص می شود.

پوشیدن گن به مدت دو ماه پس از جراحی ضروری خواهد بود و بهتر است بین 18 تا 20 ساعت در روز از گن استفاده شود. در این بین استفاده از گن کمک می نماید تا تورم ناشی از جراحی با فشار ایجاد شده ناشی از جراحی برطرف شود.

اهمیت پوشیدن گن پس از لیپوماتیک

تخلیه مایعات خونابه

به طور معمول به مدت 24 تا 48 ساعت از نواحی سوراخ های که کانولا وارد شده است، خروج مایعات به صورت خونابه وجود خواهد داشت و این یک امر طبیعی است. برخی از جراحان توصیه می نمایند تا فرد پس از جراحی ماساژ انجام دهد، در حقیقت ماساژ پس از جراحی لیپوماتیک جهت تخلیه خونابه اهمیتی چندانی ندارد زیرا خونابه ها ناخودآگاه جذب خواهند شد.

نحوه خوابیدن پس از لیپوماتیک

پس از جراحی نحوه خوابیدن خاصی توصیه نمی شود، به طور معمول فرد می تواند به هر طریق که راحت است، استراحت نماید. به طور مثال فردی که عمل لیپوماتیک شکم و پهلو را انجام داده است، بهترین نحوه خوابیدن به پشت می باشد زیرا در چنین شرایطی فرد راحت تر خواهد بود.

همچنین فردی که تحت جراحی لیپوماتیک پهلو و پشت قرار گرفته مناسب ترین طریق خوابیدن به شکم می باشد. لذا نحوه خوابیدن فرد پس از جراحی بسته به ناحیه جراحی و احساس راحتی او بستگی دارد.

بیشتر بخوانید
آیا بعد از عمل ابدومینوپلاستی میتوان باردار شد؟

نحوه صحیح خوابیدن پس از لیپوماتیک

تغذیه پس از عمل لیپوماتیک

تغذیه پس از جراحی لیپوماتیک بسیار حائز اهمیت می باشد، فردی که تحت جراحی قرار می گیرد می بایست کالری که دریافت می کند تحت کنترل و میزان کالری دریافتی رعایت شود. زیرا در صورت آنکه فردی بیش از حد کالری دریافت نمایند، مجدد چربی  کشیده شده جایگزین خواهد شد.

اهمیت تغذیه پس از لیپوماتیک

 فیبروز و سفتی پس از عمل لیپوماتیک

فیبروز و سفتی پس از جراحی ایجاد خواهد شد و علت تشکیل آن ناشی از جراحی و دستکاری بافت بدن می باشد. همچنین علت سفت شدن پس از جراحی این است که هر گونه دستکاری در بافت بدن انجام شود به علت روند ترمیم در آن ناحیه و رسوب بافت های فیبروزه در قسمت های که دچار آسیب شده اند دچار سفتی می شود.

به طور معمول این سفتی حدود شش ماه می باشد و پس از شش ماه نرم شده و به حالت طبیعی بازمی گردد.

اما اگر لیپوماتیک به صورت یکسان انجام نشده باشد، بعد از انکه تورم می خوابد ممکن است حالت پستی و بلندی داشته باشد که یک حالت پستی و بلندی و ناهمواری داشته باشد که اصلاح آن بسیار مشکل خواهد بود.

فیبروز و سفتی پس از لیپوماتیک

سرم های که پس از لیپوماتیک جمع می شود، در بعضی مواقع مقاوم است و علارغم اینکه فرد به مدت مناسب گن را بسته است ممکن است فرد با تجمع مایع و سرما مواجه شود که درمان آن تخلیه با استفاده از سوزن است که در این موارد در آن ناحیه از فشار مناسب استفاده شود علاوه بر گنی که استفاده می کند بدین صورت که با کمک یک تا دو گاز روی آن ناحیه فشار موضعی ایجاد کند تا دچار تجمع مایع نشود.

 در صورت آنکه فرد پس از جراحی میزان کالری دریافتی را رعایت نکند، چربی ها باز خواهد گشت. البته برخی از افراد این تصور را دارند که چربی در نواحی دیگر رسوب کرده است در صورتی که از لحاظ علمی چنین نیست و به دلیل احتمال سفتی و فیبروزی که در آن ناحیه ایجاد شده است، رسوب چربی را به خوبی نشان ندهد و فرد احساس نمایند که در نواحی دیگر چربی رسوب کرده است.

به طور معمول این حالت در مواردی که لیزر لیپولیز و یا اولتراسوند رخ می دهد زیرا با چنین روش ها بافت با سوختگی و آسیب شدیدی مواجه خواهد بود در صورتی که در لیپوماتیک چنین حالتی رخ نمی دهد زیرا با لیپوماتیک بافت نواحی مورد نظر با سوختگی مواجه نخواهد بود.

فعالیت ورزشی پس از لیپوماتیک

انجام فعالیت های ورزشی سبک بعد دو تا سه هفته از جراحی لیپوماتیک بلامانع است و در صورت آنکه تصمیم به انجام فعالیت های ورزشی سنگین دارید بهتر است به مدت دو ماه صبر نمود و بعد از این زمان اقدام به فعالیت های ورزشی سنگین نمایید.

فعالیت ورزشی پس از لیپوماتیک

استراحت پس از جراحی لیپوماتیک

استراحت پس از عمل لیپوماتیک بسته به شرایط فرد خواهد بود. در صورت آنکه اندام های تحتانی تحت جراحی لیپوماتیک قرار گرفته اند بهتر است فرد زمان ایستادن و راه رفتن را کاهش دهد تا تورم ناشی از فشار هیدرواستاتیگ کاهش یابد.

استراحت پس از لپیوماتیک

زمان مناسب رانندگی پس از جراحی لیپوماتیک

به طور معمول رانندگی پس از هفته دوم به مدت کوتاه بلامانع خواهد بود، به دلیل آنکه در طول رانندگی پاهای فرد آویزان است، در صورت آنکه تحت جراحی لیپوماتیک ران قرار گرفته است احتمال افزایش تورم وجود خواهد داشت لذا بهتر است فرد از رانندگی به مدت طولانی بپرهیزد.

بیشتر بخوانید
عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟

رانندگی پس از لیپوماتیک

اسکار جراحی و استحمام پس از جراحی لیپوماتیک

به طور معمول به مدت 48 ساعت پس از جراحی استحمام بلامانع است. اما اسکار پس از جراحی به دلیل آنکه عمل لیپوماتیک تنها با ایجاد تعدادی سوراخ های کوچک در حدود نیم سانت انجام می شود و گاها بخیه زده شده که در چنین مواقعی بخیه ها پس از ده روز کشیده می شود که نیاز به اقدام خاصی نخواهد بود.

در صورت تمایل فرد می تواند از پمادهای موضعی جهت اسکار بخیه ها استفاده نماید و خوشبختانه از لحاظ ظاهری فرد مشکلی نخواهد داشت اما بایستی توجه داشت در طول جراحی لیپوماتیک برش ها بسیار کوچک ولی میزان آسیب و دستکاری بسیار گسترده خواهد بود لذا بیمار پس از جراحی با احساس درد مواجه خواهد بود که آنچنان نگران کننده نیست و با مصرف قرص های مسکن بهبودی حاصل می گردد.

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − چهار =

تماس با پزشک