مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل زیبایی سینه / مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه
مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

پنجشنبه, آذر ۲۸

جراحی پروتز سینه با هدف بهبود ظاهر سینه ها و حجیم تر نشان دادن آن ها انجام می گیرد. بعد از جراحی پروتز سینه دوران نقاهت اهمیت بسیار بالایی دارد. زیرا در این دوره بدن ترمیم و پروتز سینه باعث بهبود موقعیت سینه ها و شکل سینه ها می شود.

در طول این مدت اینکه دستور العمل هایی که پزشک به بیمار می دهد دنبال شود اهمیت بسیار بالایی دارد و لازم است که در فواصل زمانی مشخص به پزشک مراجعه گردد. ایجاد مشکل در دوران نقاهت می تواند نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار دهد.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه
مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

مواردی که بعد از جراحی پروتز سینه می توان انجام داد

– غذا خوردن به شیوه معمول می تواند انجام گیرد.

– تنها زمانی می توان از نوشیدنی های الکلی استفاده نمود که دیگر نیازی به استفاده از داروهای مسکن نباشد.

– خوابیدن به پشت مانعی ندارد.

– برگشتن به محیط کار مانعی ندارد ( در صورتی که کار نیاز به فعالیت فیزیکی شدیدی نداشته باشد)

– بالا آوردن بازوها تا شانه ها در دو هفته اول بعد از جراحی

– بلند کردن اجسام تا سنگینی دو کیلو و نیم تا دو هفته اول بعد از جراحی مشکلی ندارد.

– ماساژ دادن سینه ها به سبکی که پزشک می گوید مانعی ندارد. البته در صورتی که لیفت سینه به همراه با پروتز سینه انجام گرفته باشد، ماساژ دادن سینه ها پیشنهاد نمی شود.

دکتر محمدرضا اخوندی نسب فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی با استفاده از تکنیک های روز دنیا و دستگاه های مجهز پیشرفته به انجام جراحی های زیبایی می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح پلاستیک در تهران می توانید با شماره های ۲۲۶۵۷۹۷۵-۲۲۶۵۷۹۸۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر محمدرضا اخوندی نسب مراجعه کنید .

 

مواردی که بعد از جراحی پروتز سینه نباید انجام داد

– خوابیدن بر روی شکم یا پهلو ها برای شش هفته باید منع گردد.

– دویدن، پریدن یا انجام فعالیت های شدید فیزیکی نباید انجام شود. این مورد می تواند باعث باز شدن زخم ها شود و پروتز از جای خود حرکت کند.

– سعی شود که به اسکار هایی که در روی سینه وجود دارند فشاری وارد نشود. زیرا کشیدگی بیش از حد این اسکار ها می تواند باعث باز شدن بخیه ها شود.

– بازوهای خود را بالاتر از شانه ها نبرید مخصوصاً در مواردی که اسکاری در زیر بغل وجود دارد.

– چند روز اول بعد از جراحی پروتز سینه نباید حمام کرد ولی بعد از آن می توان دوش گرفت ولی از قرار گرفتن در وان خودداری شود. ولی اطمینان حاصل شود که زخم ها بعد از حمام به خوبی خشک شوند. لازم است که از یک سشوار استفاده شود تا زخم ها و پانسمان به طور کامل خشک شوند.

– در دو تا پنج روز اول بعد از جراحی زخم ها نباید خیس شوند. مگر اینکه در برخی موارد از پانسمان های ضد آب استفاده شده باشد.

– سوتین مخصوص جراحی و گن بعد از جراحی تا زمانی که پزشک جراح به بیمار می گوید باید استفاه گردد. در مواردی که فرد قصد تمیز کردن ناحیه را دارد و در زمان دوش گرفتن می توان این گن ها را در آورد.

– لازم است که یک سوتین که در زیر آن سیمی وجود ندارد برای شش هفته استفاده شود. این مورد تا ترمیم کامل سینه ها و ثابت شدن موقعیت پروتز سینه انجام می گیرد.

سوالات متداول جراحی پروتز سینه 

در جراحی پروتز سینه برش ها در کدام قسمت سینه ایجاد می شود؟

به طور معمول افرادی که پروتز سینه انجام می دهند، برش به منظور قرار گیری پروتز سینه به دوصورت انجام می گیرد. برش بر زیر چین سینه و در بعضی موارد به دلیل آنکه شکل سینه به صورت خاصی باشد نیاز خواهد بود تا برش دور هاله سینه قرار گیرد.

آیا پروتز ها دارای انواع مختلفی می باشند؟

پروتز سینه دارای انواع مختلفی می باشد که به طور معمول اشکال آن ها به صورت گرد، قطره اشکی و یا آناتومیک می باشد، که در اکثر موارد از پروتز های گرد استفاده می شود و در برخی موارد بسته به شکل سینه می توان از پروتز های آناتومیک استفاده نمود. جالب است بدانید که بیش از نود درصد پروتز های استفاده شده در کشور ایران گرد می باشد.

انواع پروتز سینه
انواع پروتز سینه

آیا جراحی پروتز سینه عوارض دارد؟

پروتز سینه شایعترین جراحی زیبایی است که در حال حاضر در تمام دنیا این جراحی شیوع بالایی دارد، جراحی پروتز سینه همانند هر جراحی دیگر با عوارضی موقتی و جانبی همچون عفونت و خونریزی همراه است که این موارد جز عارضه ترین شایع های هر جراحی از جمله جراحی پروتز سینه می باشد.

اما در این بین یکی از عوارض جراحی پروتز سینه که به ندرت اتفاق می افتد، انقباض کپسولی پروتز سینه است که معمولا این عارضه به ندرت اتفاق می افتد ولی بهتر است بدانید که عارضه خاصی نیست.

عوارض پروتز نامناسب چیست؟

ممولا سایز پروتز سینه براساس اندام فرد و سایز قفسه سینه محاسبه می شود، حال اگر کسی بخواهد از پروتزی با سایز نامناسب استفاده نماید بهتر است بداند که احتمال قرارگیری در پروتز در محل نامناسب وجود دارد و احتمال وجود عارضه وجود خواهد داشت.

آیا پروتز سینه نیاز به تعویض دارد؟

پروتز سینه یک جراحی دائمی است و نیازی به تعویض پروتز سینه پس از مدت ده یا پانزده سال نخواهد بود ولی جالب است بدانید که اگر به هر دلیل پروتز با عارضه ای همراه باشد بایستی پروتز سینه را تعویض نمود.

آیا جراحی پروتز سینه سبب ایجاد سرطان می شود؟

جالب است بدانید که جراحی پروتز سینه شانس ابتلا به سرطان سینه را تغییر نمی دهد و به هیچ عنوان تاثیری بر روی ریسک ابتلا به سرطان پستان را ندارد.

در جراحی پروتز سینه برش ها در کدام قسمت سینه ایجاد می شود؟

نحوه برش و قرار گیری پروتز در بافت سینه از زیر سینه می باشد و به هیچ عنوان نسج سینه دستکاری نمی شود ولی اگر از دور سینه پروتز گذاشته شود، مقدار کمی از نسج سینه دستکاری می شود که این امر هیچ گونه تغییری در شیردهی ایجاد نمی کند.

پروتز سینه و شیردهی
پروتز سینه و شیردهی

آیا انجام همزمان جراحی پروتز سینه و لیفت سینه وجود دارد؟

یکی از سوالات شایع در میان افراد این است که امکان جراحی همزمان لیفت و پروتز وجود دارد، بایستی گفت: جراحی لیفت و پروتز سینه را می توان به طور همزمان با یکدیگر انجام داد.

سن مناسب جراحی پروتز سینه چه زمانی است؟

سن مناسب برای جراحی پروتز سینه پس از اتمام رشد کامل بافت سینه صورت می گیرد، به همین منظور به طور معمول این جراحی پس از اتمام دوران بلوغ و از سن پانزده سالگی به بعد انجام می گردد.

زمان مناسب فعالیت های ورزشی پس از جراحی پروتز سینه به موقع است؟

به طور معمول افرادی که جراحی پروتز سینه انجام می دهند، بلافاصله پس از جراحی می توانند پیاده روی داشته باشند اما ورزش های مربوط به پاها پس از یک ماه و نیم توصیه می شود و ورزش های مرتبط با بالاتنه پس از سه ماه بهتر است انجام شود.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه
مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

افراد مبتلا به فیبروکیستیک می توانند جراحی پروتز سینه انجام دهند؟

فیبروکیستیک نسج پستانی است، که معمولا در افراد جوان وجود دارد و داشتن فیبروکیستیک هیچ منعی برای انجام پروتز سینه ندارد، زیرا به طور معمول در جراحی پروتز سینه به نسج سینه تغییر داده نمی شود.

آیا با انجام جراحی پروتز سینه حس در نوک سینه تغییر می کند؟

برخی از افراد تصور می کنند جراحی پروتز سینه بر روی حس سینه آن ها تاثیری می گذارد، در صورتی که چنین نیست و حس نوک سینه تغییری پس از جراحی نمی کند.

منبع :

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:
مقالات مرتبط
لیفت سینه بدون جراحی

لیفت سینه بدون جراحی

لیفت سینه بدون جراحی امروزه نسب به دیگر روش های موجود متقاضیان زیادی دارد و باید توسط پزشک متخصص انجام شود. افتادگی و شل شدگی سینه...

صفر تا ۱۰۰ پروتز سینه

صفر تا ۱۰۰ پروتز سینه

پروتز سینه، از جمله روش های جراحی زیبایی سینه در حوزه پلاستیک است که به منظور بزرگ تر شدن سینه ها انجام می شود. خانم هایی که سینه های...

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

انتخاب جراح خوب و رعایت مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه، دو عامل اصلی در میزان موفقیت عمل محسوب می شود. به طورکلی، توجه به دستورالعمل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *