مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
پروتز بیضه - دکتر محمدرضا اخوندی نسب

پروتز بیضه

سه شنبه, خرداد ۲۹

پروتز بیضه یکی از جراحی‌های زیبایی است که در میان افرادی که از بدو تولد یا در طول زندگی بیضه آنها برداشته شده و دچار آسیب شده و یا در موارد جراحی تغییر جنسیت، پرطرفدار است. پروتز بیضه یک ایمپلنت مصنوعی است که با قرارگیری در کیسه بیضه خالی ظاهری طبیعی ایجاد می‌کند. این وسیله برای پر کردن فضای خالی کیسه بیضه (اسکروتوم) و بهبود ظاهر فیزیکی اندام مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد و عملکرد بیضه طبیعی را نخواهد داشت. ایمپلنت قرار گرفته در بیضه توانایی تولید اسپرم را ندارد و تنها در ایجاد ظاهر نرمال موثر است. اگر شما هم به دلایل گوناگونی بیضه خود را از دست داده‌اید و به دلیل ظاهر غیر نرمال اندام جنسی خود دارای اعتماد بنفس پایینی هستید، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله از سایت دکتر محمدرضا آخوندی نسب همراه ما باشید تا در رابطه با این جراحی تصمیم آگاهانه‌ای بگیرید.

عمل پروتز بیضه چه زمانی پیشنهاد می‌شود؟

هنگامی که پسری بدون بیضه متولد می‌شود یا در طول زمان یکی از بیضه‌های او به دلیل بیماری یا آسیب دیدگی برداشته می‌شود و یا حتی برای عمل تغییر جنسیت افراد تراجنسیتی پروتز بیضه بهترین گزینه برای بهبود ظاهر اندام جنسی است. آمار انجام این جراحی در افرادی که به هر دلیلی بیضه خود را از دست دادند بیشتر از افرادی است که از بدو تولد با مشکل نبود بیضه یا بدفرمی آن مواجه هستند. برداشتن بیضه در مواردی انجام می‌شود که بیضه فرد به دلیل پیچ خوردگی، سرطان بیضه، عفونت و مواردی از این قبیل با تشخیص پزشک برداشته می‌شود. عدم نزول بیضه در کیسه بیضه از مواردی است که در صورت بروز، این عمل به فرد توصیه می‌شود. همچنین افرادی که قصد تغییر جنسیت از زن به مرد را دارند، لازم است برای داشتن ظاهری طبیعی این جراحی را انجام دهند.

فواید و مزایای پروتز بیضه

ایمپلنت و پروتز بیضه از جراحی‌هایی است که علاوه بر داشتن جنبه‌های بهبود ظاهری و جنبه‌های زیبایی، منجر به بهبود کیفیت زندگی فرد می‌شود. این جراحی دارای ابعاد مثبت مختلفی است که به نگرانی ذهنی تمامی افراد پاسخ می‌دهد. به عبارتی این جراحی منجر به افزایش کیفیت زندگی شده و فرد نسبت به خود احساس بهتری خواهد داشت. جراحی پروتز بیضه به شکل سرپایی انجام شده و حدود ۱ ساعت طول میکشد و در بیشتر موارد فرد همان روز از بیمارستان ترخیص می‌شود. دوره بهبودی و نقاهت پس از این جراحی کوتاه است. در صورت بروز هر گونه عارضه احتمالی و نادر، امکان حذف ایمپلنت یا تعویض آن وجود دارد.

پروتز بیضه بعد از انجام فالوپلاستی ضروری است؟

فالوپلاستی جراحی ساخت یا ترمیم آلت تناسلی است که در موارد آسیب دیدگی و تروما، اصلاح نقص‌های موجود از بدو تولد و تایید جنسیت زن به مرد انجام می‌شود. این جراحی نسبتا پیچیده به همراه چند جراحی دیگر در راستای بهبود ظاهر اندام جنسی انجام می‌شود. تشخیص ضرورت این جراحی برای تعادل ظاهری و آرامش روانی فرد با نظر بهترین پزشک فوق تخصص پلاستیک صورت می‌گیرد.

مراحل کاشت پروتز بیضه

مراحل کاشت پروتز بیضه

جراحی پروتز بیضه یک عمل سرپایی است که ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. این جراحی دارای ۴ مرحله اصلی است که به شرح زیر اند:

  1. در مرحله اول بسته به وضعیت فرد و تشخیص جراح، بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می‌‌شود. 
  2. بعد از ایجاد برش در اسکروتوم یا قسمت تحتانی کشاله ران، فضای مناسبی برای قرارگیری ایمپلنت ایجاد می‌شود. 
  3. پیش از قرارگیری پروتز در بدن، برای جلوگیری از عفونت ایمپلنت در محلول آنتی بیوتیک شسته می‌شود و درون آن با سرم نمکی پر می‌گردد. 
  4. بعد از قرارگیری ایمپلنت در اسکروتوم، محل برش با بخیه بسته می‌شود.

الزامات قبل از پروتز بیضه

برخی از الزامات قبل از پروتز بیضه در دستیابی به نتیجه ایده‌آل و کاهش عوارض احتمالی بسیار موثر است. یکی از مهم‌ترین نکات دقت در انتخاب کیفیت پروتز است. پروتز استاندارد لازم است شکل صحیحی داشته باشد و باعث التهاب نشود. مقاومت مکانیکی و مقاومت در برابر واکنش شیمیایی ضمن راحتی یکی دیگر از ویژگی‌های پروتز بیضه خوب است. بهتر است پیش از انجام این جراحی با پزشک خود مشورت کنید و برای بررسی وضعیت سلامتی تحت نظر پزشک خود اقدامات لازم نظیر آزمایش را انجام دهید. همچنین در رابطه با مراقبت‌های پس از جراحی با پزشک خود مشورت کنید.

توجه داشته باشید که می‌بایست پیش از جراحی مصرف برخی از داروهای خاص مانند داروهای رقیق کننده خون نظیر وارفارین را قطع کنید. پرهیز از مصرف الکل و سیگار از دیگر موارد مهم پیش از جراحی است. همچنین بهتر است در رابطه با ورزش و فعالیت‌های سنگین پیش از پروتز بیضه با پزشک مشورت شود. داشتن دقت و توجه بالا  در انتخاب پزشک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

پروتز بیضه برای چه کسانی خطرناک است؟

پروتز بیضه یکی از جراحی‌های پرطرفدار از سوی افرادی است که به دلیل آسیب، پیچ خوردگی، ضربه یا پارگی بیضه یکی از بیضه‌های خود را از دست داده‌اند. با این حال؛ این جراحی برای همه افراد مناسب نیست. افرادی که سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند و دارای بیماری‌هایی نظیر دیابت، سرطان و عفونت علی‌الخصوص عفونت مزمن در مجاری ادراری هستند در مرکز گزینه‌‌های نامناسب برای جراحی پروتز بیضه هستند. داشتن سابقه جراحی در اسکروتوم از دیگر مواردی است که باعث ممنوعیت پروتز بیضه می‌شود.

نکته مهمی که بهتر است پیش از پروتز بیضه بدانید..

جراحی پروتز بیضه نوعی جراحی زیبایی است که برای پر کردن جای خالی بیضه برداشته شده انجام می‌شود. این جراحی تنها در مواردی که فرد به دلایل متعدد بیضه خود را از دست داده است انجام می‌شود. در این جراحی برش مورد نظر در کیسه بیضه یا ناحیه تحتانی کشاله ران ایجاد شده و پروتز مورد نظر  در فضای ایجاد شده قرار می‌گیرد. این جراحی باعث تقویت اعتماد بنفس افراد می‌شود و آنها را از ترس‌های روانی نجات می‌دهد. نگرانی برخی از افراد از انجام این جراحی و عوارض احتمالی آن باعث شده تا علی‌رغم میل خود از انجام این جراحی امتناع کنند. توجه داشته باشید که انتخاب دقیق پزشک متخصص و مجرب باعث کاهش نگرانی‌ها و عوارض ناشی از جراحی به میزان قابل توجهی می‌شود.

*~ سوالات متداول درباره پروتز بیضه ~*

۱. آیا بعد از انجام پروتز بیضه در رابطه جنسی می‌توان به ارگاسم رسید؟

بله. انجام پروتز بیضه تنها بر روی ظاهر بیضه‌های فرد تاثیر می‌گذارد و تاثیری در به ارگاسم رسیدن نخواهد داشت. در نظر داشته باشید این جراحی با افزایش اعتمادبنفس فرد موجب افزایش کیفیت رابطه جنسی می‌گردد.

۲. هزینه پروتز بیضه ۱۴۰۳ چقدر است؟

هزینه پروتز بیضه بسته به تعداد آن (یک یا دو بیضه)، برند پروتز، قیمت اتاق عمل شامل دستمزد پزشک، محل انجام جراحی، هزینه‌های بیهوشی و هزینه بستری در صورت نیاز تعیین می‌شود و متفاوت از یکدیگر است. برای اطلاع قطعی از هزینه‌ها بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

۳. آیا عمل پروتز بیضه یک درمان همیشگی است؟

این جراحی مانند سایر جراحی‌های پروتز یک درمان دائمی نیست و برخی مولفه‌ها مانند افزایش سن نیاز به تعویض سایز پروتز را تشدید می‌کند.

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:
مقالات مرتبط
برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی    

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی    

امروزه جراحی زیبایی شکم یا برداشتن پوست و چربی اضافه شکم در جهت سفت‌شدن ماهیچه‌ها و بافت‌های زیرین و در نتیجه دستیابی به اندامی ایده‌آل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *