دکتر محمدرضا آخوندی نسب / عمل زیبایی سینه / پروتز سینه و تمامی آنچه باید در این باره بدانید!
مدت زمان مطالعه ۲۰ دقیقه

پروتز سینه و تمامی آنچه باید در این باره بدانید!

پروتز سینه، از جمله روش های جراحی زیبایی سینه در حوزه پلاستیک است که به منظور بزرگ تر شدن سینه ها انجام می شود. خانم هایی که سینه های کوچکی دارند و یا به دلیل بارداری، کاهش وزن های شدید و عوامل ژنتیکی، سینه های افتاده ای دارند، بیشتر خواهان انجام این جراحی هستند.

در جراحی پروتز سینه از پروتز (ایمپلنت) های مصنوعی محتوی ژل سیلیکونی و یا سالینی استفاده می شود. پروتز زیر بافت سینه و یا عضلات سینه ای قرار داده می شود. امکان قرارگیری پروتز از طریق ایجاد برش بسیار کوچک اطراف هاله قهوه ای رنگ دور نوک سینه و یا زیر بغل نیز وجود دارد.

در برخی موارد و در صورتی که نیاز به بالا کشیده شدن یا لیفت سینه باشد، برش های بزرگ تری ایجاد خواهد شد.

همه چیز در مورد پروتز سینه

چرا از پروتز سینه استفاده می کنیم؟

فهرست محتوا

در شرایطی که بافت شیردهی دچار تحلیل شود یا به طور کل تشکیل نشود از پروتز سینه استفاده می شود که بهترین جایگزین برای این مشکل پروتز سینه خواهد بود.

فرض کنید فردی در زمان بلوغ بافت شیردهی در ناحیه سینه تشکیل نشده باشد و یا پس از بارداری و یائسگی بافت سینه تحلیل رود در چنین زمان هایی از پروتز سینه استفاده خواهد شد.

انواع پروتز سینه

پروتز سینه یک جسم خارجی است که لایه خارجی آن از سیلیکون ساخته شده است. براساس لایه داخلی چگونه باشد انواع پروتز سینه بر دو دسته تقسیم می شود.

پروتزهای از جنس سیلیکون یا ژل و نوعی دیگر از پروتز ها که به آن ها پروتز های سالین یا نمکی گفته می شود. در واقع ماده پر کننده داخلی پروتزهای سالین نمک است و در مورد پروتز های ژلی، ژل سیلیکون است که داخل آن را پر می نماید.

مزیت پروتز های ژل سیلیکونی چنین است که از قوام بهتری برخوردار هستند و فرم سینه را زیباتر خواهند کرد. به همین منظور امروزه در اکثر کشورها از این نوع پروتز ها استفاده می شود.

بهترین نوع پروتز سینه از لحاظ استاندارد پروتزهای سیلیکونی هستند و تمامی پروتز ها مدت ماندگاری یکسان دارند اما مارک های مختلفی دارند. معروف ترین نوع پروتزها، پروتز منتول آمریکا، پولتیک آلمان و مولتی وای کاستاریکا می باشد که هر کدام از این نوع مارک ها مورد تایید FDA آمریکا می باشند.

انواع پروتز سینه از لحاظ میزان برجستگی

پروتز ها با توجه به میزان برجستگی دارند به سه دسته  تقسیم می شوند:

 1. Low profile یا پروتز با برجستگی کم
 2. High Profile یا پروتز با برجستگی زیاد
 3. Ultra high profile یا پروتز سینه با برجستگی خیلی زیاد

فرم پروتز های سینه

تقسیم بندی های پروتزهای سینه براساس شکل و لایه روی آن متفاوت است، که عبارت است از:

پروتز های گرد

برخی پروتز ها گرد بوده و در نیم رخ این نوع پروتز ها قسمت فوقانی و تحتانی یکسان است که اصطلاحا به این نوع پروتز ها، پروتز گرد گفته می شود.

پروتز های اشکی

برخی دیگر از پروتز ها از ناحیه روبرو به صورت گرد می باشند اما از نیمرخ بدین صورت است که در قسمت تحتانی برجستگی بیشتری دارد که اصطلاحا به این نوع پروتز ها، پروتز های اشکی و آناتومیک گفته می شود.

تفاوت پروتزهای اشکی و گرد چیست؟

پروتزهای آناتومیک یا اشکی شکل طبیعی تری را به سینه می دهند و باعث می گردد تا قسمت بالای یک شیب ملایم داشته و قسمت حجیم سینه در پایین پستان قرار گیرد و همانند یک سینه طبیعی خواهد بود.

اما افرادی که تمایل دارند قسمت فوقانی سینه آن ها پر باشد استفاده از پروتز های گرد نتیجه مطلوب تری را به همراه خواهد داشت.

توجه داشته باشید در افرادی که مقداری از نسج سینه در آن ها وجود داشته باشد در صورت استفاده از پروتز های گرد نتیجه ای که بدست می آید همانند نتیجه پروتز آناتومیک خواهد بود و نسج سینه در قسمت تحتانی قرار می گیرد و شکل طبیعی تری را به سینه خواهد داد.

اما در افراد جوانی که اصلا سینه ندارد پروتزهای آناتومیک یا اشکی شکل طبیعی تری ایجاد می کند و توصیه جراحان پلاستیک چنین است افرادی که سینه ندارند از پروتز های اشکی استفاده شود.

اندازه و سایز پروتز چگونه تعیین می شود؟

قبل از این که جراحی سینه انجام دهید پزشک در جلسات مشاوره سینه شما و میزان کش آمدن پوست را بررسی میکند، سپس بهترین پروتز از نظر سایز، برجستگی و مدل را برای شما انتخاب میکند. اگر شما فردی لاغر هستید پروتز های بزرگ به شما پیشنهاد نمیشود زیرا سینه شما فرم غیر طبیعی خواهد گرفت.

سطح پروتز سینه بایستی چگونه باشد؟

نکته ای دیگر در خصوص سطح پروتزهای سینه چنین است که سطح پروتز می تواند زبر باشد که اصطلاحا بدان تکسچر گفته می شود و نوعی از سطح پروتز که می تواند کاملا صاف باشد.

مزیت پروتز های که سطح زبر دارند چنین است که در داخل سینه چرخش پیدا نمی کند و کمتر جابه جا می شوند.

بیشتر بخوانید
جراحی بازسازی پستان

اما پروتز های که سطح صاف دارند، گذاشتن آن ها آسان تر و نیاز به برش کمتری خواهند داشت.

در اکثریت افراد می توان از هر دو نوع پروتز استفاده نمود و انتخاب هر کدام از این نوع پروتز ها بسته به صلاحدید جراح پلاستیک مشخص می شود.

نحوه برش های تعبیه پروتز سینه

در اکثریت بیماران از برش های چین قسمت زیر سینه استفاده می شود. زیرا تعبیه پروتز در این نوع برش راحت تر و دسترسی به قسمت های مختلف سینه امکان پذیرتر خواهد بود.

اما روش های دیگری همانند برش دور هاله و برش زیر بغل وجود دارد.

در افرادی که دور هاله سینه آن ها متناسب باشد و در حدود چهار تا پنج سانتی متر قطر داشته باشد، تعبیه پروتز سینه از این طریق امکان پذیر است و قاعدتا اسکار و محل برش در مرز بین تیرگی هاله سینه و سفیدی آن قرار دارد بسیار واضح نخواهد بود.

همچنین درباره زیربغل این امکان وجود دارد. اما توجه داشته باشید اگر پروتز سینه بالای سیصد تا سیصد و پنجاه سی سی باشد، معمولا پروتز های دور هاله و زیربغل نتیجه بخش نخواهد بود و در اکثر مواقع که تصمیم داریم از پروتز های بالای 350 سی سی استفاده نماییم برش ارجح از برش ناحیه چین تحتانی خواهد بود.

محل قرارگیری پروتز سینه

یکی از سوالات شایع در خصوص محل قرارگیری پروتز سینه چنین است که پروتز بایستی زیر عضله قرار گیرد یا بر روی عضله؟ در حقیقت محل قرارگیری پروتز سینه بسته به شرایط فیزیکی بیمار متفاوت می باشد.

افرادی که لاغر هستند و چربی زیر پوست آن ها کم است، به طور معمول جراح تصمیم می گیرد از لایه زیر عضلانی جهت تعبیه پروتز استفاده نماید زیرا این لایه سبب می شود تا شیب پروتز سینه طبیعی باشد و لبه پروتز دیده نشود.

اما در افرادی که وزن ایده آل داشته باشند و چربی زیر پوست آن ها به  اندازه کافی باشد. در حقیقت اندازه میزان چربی ملاک دو سانت خواهد بود اگر این میزان چربی وجود داشته باشد می توان پروتز را بر روی عضله سینه قرار داد.

تفاوت محل قرارگیری پروتز سینه

تفاوت قرارگیری پروتز سینه بر روی عضله یا زیر عضله چنین است که پروتز های زیر عضله علاوه بر آنکه در افراد لاغر باعث می شود تا لبه فوقانی پروتز مشخص نشود مزیت دیگر آن ها این است که وزن پروتز توسط عضله گرفته می شود و به پوست انتقال داده نخواهد شد. لذا در افرادی که کیفیت پوست خوبی ندارند و احتمال افتادگی در آن ها وجود دارد به ویژه افرادی که جراحی پروتز و لیفت سینه را به صورت همزمان انجام می دهند تعبیه پروتز در زیر عضله منطقی تر خواهد بود.

اما مزیت تعبیه پروتز بر روی عضله چنین است که عضله کاملا حفظ می شود و درد پس از جراحی کمتر خواهد بود. علاوه بر این افرادی که چربی کافی داشته باشند و کیفیت پوست خوبی را دارا باشند نتیجه همانند پروتز های زیر عضله مطلوب خواهد بود.

اقدامات و مراقبت های پیش از جراحی پروتز سینه

پیش از جراحی پروتز سینه، جراح پلاستیک به جمع آوری اطلاعات و بررسی سوابق پزشکی بیمار خود می پردازد و مواردی مانند سابقه مشکلات مربوط به سینه در خود فرد و یا در خانواده نیز بررسی خواهد شد.

در خانم های بالای 35 سال، نتایج تست ماموگرافی نیز باید بررسی شود.

در کنار موارد فوق، یک سری نکات و اقدامات وجود دارد که رعایت آن ها از سوی بیمار ضروری می باشد. مواردی از قبیل:

 • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات، از چند هفته پیش از جراحی. احتمال بروز عوارض ناشی از جراحی به مراتب در افراد سیگاری بیشتر می باشد.
 • قطع مصرف داروهای ضد التهابی، داروهای رقیق کننده خون، آسپیرین و داروهای حاوی آسپیرین. چرا که این قیبل داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
 • انجام آزمایشات و تست های تجویز شده از سوی پزشک

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تمامی داروهای تجویز شده، مکمل های گیاهی و ویتامین ها باید به پزشک گزارش داده شود. گاهی نیاز به قطع دارو و جایگزین کردن داروی جدید می باشد.

جهت انجام این جراحی، از هشت ساعت پیش از جراحی نباید چیزی خورده و یا آشامیده شود.

معمولا پیش از جراحی، مصرف آنتی بیوتیک جهت پیشگیری از بروز عفونت در نظر گرفته می شود.

پیش از جراحی، موارد زیر از سوی پزشک مطرح خواهد شد:

 • محل قرارگیری پروتز
 • اندازه پروتز
 • نوع پروتز (ژل سیلیکونی و یا سالینی)
 • احتمال بروز عوارض حین و بعد از جراحی

جزئیات روند پروتز سینه

پزشک با معاینه کامل بافت سینه، بررسی از نظر اندازه و فرم و هم چنین در نظر گرفتن هدف و نتیجه دلخواه بیمار، بهترین تکنیک و نوع پروتز را در نظر می گیرد. گاهی نیاز به ترکیبی از روش ها و یا ایجاد برش در هاله قهوه ای  رنگ سینه و یا زیر بغل می باشد.

روند جراحی پروتز سینه به این صورت است که بعد از تعیین نوع و اندازه پروتز، محل دقیق قرارگیری پروتز علامت گذاری می شود. بعد از ایجاد برش، پروتز در قسمت مورد نظر قرار داده خواهد شد. در پایان، برش ها بخیه زده می شوند.

در پایان، پانسمانی بر روی بافت سینه قرار می گیرد.

به مرور زمان، خط برش ها محو خواهد شد.

نتایج این جراحی، بلافاصله بعد از جراحی مشهود می باشد.

اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

از آن جایی که جراحی پروتز سینه تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، ممکن است بعد از جراحی، اثرات مواد بیهوشی برای مدتی در بدن باقی بماند. به همین خاطر توصیه می شود، فردی بیمار را همراهی کند.

در بیشتر موارد، بیماران طی 24 تا 72 ساعت بعد از جراحی، از درد شکایت می کنند. به همین خاطر، داروهای مسکن برای بیمار از سوی پزشک در نظر گرفته خواهد شد.

احتمال مشاهده التهاب و ورم بعد از جراحی وجود دارد که به مرور برطرف خواهد شد.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

استفاده از پانسمان الاستیک و یا پستان بند مخصوص، جهت کاهش التهاب و کشیده شدن سینه ها به سمت هم، همواره توصیه می شود.

لوله ای ظریف، جهت جمع آوری خون و مایعات اضافی زیر پوست سینه و به طور موقت گذاشته می شود.

بسته به نوع جراحی، بیمار چند روز بعد می تواند به محل کار خود برگردد.

بیشتر بخوانید
جراحی ماموپلاستی؛ از افزایش تا کاهش سایز سینه

یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه این است که، بلافاصله بعد از جراحی بیمار قادر به راه رفتن و انجام کارهایی مانند غذا خوردن می باشد.

از آن جایی که احتمال خونریزی وجود دارد، توصیه می شود انجام فعالیت های سنگین بدنی مانند بلند کردن اجسام سنگین و یا خم و راست شدن به مدت چند هفته (تقریبا چهار هفته) محدود شود. ورزش هایی مانند دو و یا ایروبیک نیز در این بازه زمانی ممنوع می باشد.

خوابیدن بر روی سینه ها به مدت چند هفته ممنوع است. در طول دوره نقاهت نباید هیچ گونه فشاری به سینه ها و بخیه ها وارد شود.

بخیه ها تقریبا یک هفته بعد از جراحی کشیده می شوند. اسکارهای این جراحی در نواحی ایجاد می شوند که کمترین  میزان اسکار بر جای بماند.

در چه صورت بعد از عمل پروتز سینه به پزشک مراجعه کنیم؟

شما باید هر چند وقت یکبار برای معاینه به پزشک مراجعه کنید اما اگر دچار مشکلات زیر شدید فورا پزشک خود را در جریان بگذارید:

• افزایش تورم و کبودی محل جراحی
• افزایش قرمزی در محل برش جراحی
• خروج ترشح بد بو یا زرد رنگ از محل زخم یا خونریزی از محل زخم که با فشار پانسمان بند نمی‌آید
• داشتن احساس بی‌حالی و ضعف شدید
• داشتن درد شدیدی که با مسکن‌های تجویزشده کاهش پیدا نکند
• آلرژی نسبت به داروهای مصرفی یا عدم تحمل داروها
• بروز تب و درجه حرارت دهانی بالای ۳۸ درجه
• احساس تنگی نفس، درد قفسه سینه یا ضربان قلب غیر‌طبیعی

زمان مناسب تعویض پروتز سینه

 یکی از سوالات شایع اکثریت افراد این است که زمان مناسب برای تعویض پروتز چه موقع خواهد بود؟ گفتنی است، پروتزهای استاندارد دائمی بوده و  نیازی به تعویض نخواهند داشت.

به طور معمول تنها در دو حالت می توان اقدام به تعویض پروتز سینه نمود، زمانی که فرد تمایل داشته باشد که سایز پروتز را تغییر دهد و در زمانی که بافت بدن نسبت به پروتز واکنشی همچون انقباض کپسولی و افتادگی شدید داشته باشد می توان پروتز را تعویض نمود.

عوارض پروتز سینه

لنفوم سینه از عوارضی است که در اثر جراحی پروتز سینه اتفاق می افتد که این عارضه یک نوع سرطان خفیف است و میزان شیوع آن یک در سی هزار می باشد، بدین صورت که از هر سی هزار نفر یک شخص به این نوع سرطان مبتلا می شود و به دلیل آنکه میزان شیوع آن بسیار کم است هیچ نوع ممنوعیتی برای این جراحی از جانب سازمان FDA آمریکا تعیین نشده است.

در صورت آنکه فردی در اثر انجام جراحی پروتز سینه دچار لنفوم سینه شود در مراحل اولیه پروتز سینه همراه با کپسول اطراف آن برداشته می شود ولی در موارد شدید نیاز به شیمی درمانی خواهد بود که این مورد به ندرت اتفاق می افتد.

از دیگر عوارض این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت
 • تاخیر در بهبودی محل برش جراحی
 • تغییر در حس سینه و نوک سینه به صورت موقت و دائم
 • نشت یا پارگی جدار پروتز
 • ظاهر غیرقابل قبول محل برش جراحی
 • خونریزی و تجمع خون (هماتوم)
 • جدا شدن زخم
 • نامتقارن بودن سینه‌ها
 • جا‌به‌جایی پروتزها به جهات مختلف
 • نارضایتی فرد از نظر زیبایی و نتیجه‌ی عمل
 • ایجاد لخته خون در رگ‌ها که ممکن است باعث عوارض قلبی و ریوی شود
 • احتمال نیاز به عمل مجدد.
 • قرار دادن غیر‌اصولی و نادرست پروتز در محل
 • چین‌خوردگی پوست روی پروتز
 • عوارض بیهوشی عمومی
 • تجمع مایع اطراف پروتز
 • درد ممتد

نحوه اصلاح افتادگی و عدم قرینگی سینه با لیفت

سینه های که در اثر لاغری و بارداری دچار افتادگی شده اند را می توان برای اصلاح آن از روش لیفت سینه یا ماستوپکسی استفاده نمود. لیفت سینه روش های مختلفی دارد که هر کدام از آن ها با درصد موفقیت بالایی برخودار است.

در صورت آنکه سینه های یک فرد قرینه نباشد به دو طریق می توان عدم قرینگی را برطرف نمود. اگر بافت یکی از سینه ها بزرگ باشد در چنین مواقعی برای قرینه سازی سینه ها، سینه ای که بافت بزرگ تر دارد مقداری از بافت برداشته می شود.

اما در صورتی که سینه ای با کمبود بافت مو.اجه است در چنین حالتی از پروتز سینه استفاده می شود و سپس سینه ای که بافت مناسب دارد همزمان لیفت می شود.

البته می توان گفت به صورت همزمان انجام جراحی پروتز و لیفت سینه وجود دارد و نتها نکته ای که می بایست رعایت نمود این است که میزان بیشتر از بافت سینه بزرگ تر برداشته می شود و سپس پروتز و لیفت انجام می گردد تا قرینگی ایجاد شود.

پروتز سینه در افراد مبتلا به سرطان پستان

بازسازی سینه پس از درمان سرطان پستان به دو صورت استفاده از بافت بدن و پروتز سینه انجام می گردد.

به طور معمول در زمانی که تصمیم داشته باشیم به صورت همزمان با برداشتن تومور سینه بازسازی انجام گردد می توان از پروتز سینه استفاده نمود، اما در اکثر موارد پروتز سینه را در جلسه دوم پس از اطمینان از عود توده پستانی اقدام می نمایند.

افرادی که رادیوگرافی انجام نداده اند و پوست سالمی دارند و علاوه بر این بافت سینه مقابل آن ها شل و افتادگی ندارد بازسازی با استفاده از پروتز یک انتخاب مناسب خواهد بود.

معمولا در چنین مواردی در ابتدا از یک اتصال دهنده بافتی که به صورت یک بادکنک می باشد زیر عضله سینه قرار داده می شود و به تدریج به صورت هفتگی داخل آن تزریق می شود تا به حجم دلخواه برسد، زمانی که پوست به اندازه کافی کشیده شد و اتصال صورت گرفت، اتصال دهنده بافتی خارج می گردد و به جای آن پروتز مناسب تعبیه می شود.

امروزه اتصال دهنده های بافتی وجود دارد که به صورت همزمان می تواند به صورت پروتز عمل کند و نیازی به خارج کردن آن ها نمی باشد، با رسیدن اتصال دهنده های بافتی به حجم ایده آل لوله ی متصل از آن جدا می شود.

سوالات متداول جراحی پروتز سینه

آیا اسکار ناشی از جراحی پروتز سینه مشخص است؟

اسکار های ناشی از جراحی پروتز سینه طول کوتاهی دارند و به طور کلی به خوبی در چین سینه مخفی می شوند. این اسکار در زیر سوتین قرار می گیرد و مشخص نیست. در صورتی که جراحی همزمان لیفت سینه و پروتز سینه انجام گیرد، برش دیگری به صورت عمومی تا نوک سینه وجود دارد.

بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

آیا بروز سرطان پستان به همراه پروتز سینه امکان دارد؟

یک واقعیتی وجود دارد که در هر سی هزار فردی که پروتز سینه انجام می دهید، یک نفر مبتلا به لنف پستان می شود. علامت این بیماری به صورت بزرگ شدن یک طرفه یا دو طرفه سینه می باشد. درمان این ضایعه بسیار راحت است بدین طریق که با خارج نمودن پروتز و بافت همراه آن می توان ضایعه را درمان نمود.

یکی از سوالات شایع در میان عموم افراد به شمار می آید. در صورتی که تمایل دارید پاسخ سوال خود را دریافت نمایید پیشنهاد می کنم صبحت های دکتر محمدرضا آخوندی نسب در این خصوص را بشنوید

چه افرادی می توانند تحت جراحی پروتز سینه قرار بگیرند؟

معمولا خانم ها در سنین 18 تا 60 سال که خواهان زیباتر شدن فرم سینه های خود هستند، بیشتر جهت انجام جراحی پروتز سینه مراجعه می کنند. پروتز به عنوان جراحی زیبایی سینه در نظر گرفته می شود.

خانم های جوانی که سینه های متقارنی ندارند (یکی از سینه ها از دیگری بزرگ تر می باشد) و یا از ناهنجاری های رشد رنج می برند، نیز می تواند تحت این جراحی قرار بگیرند. بهتر است این موضوع را متذکر شویم که ژل های سیلیکونی برای خانم های بالای 22 سال استفاده می شود.

 • کسانی که به دلایلی همچون تصادف و سرطان تمام و یا بخشی از سینه خود را از دست دادند.
 • کسانی که از زمانی که متولد شدند سینه های غیر طبیعی و نا متقارن داشتند.
 • کسانی که به دلیل نقص مادر زادی فقط یک سینه دارند.
 • کسانی که به دلیل مشکلات هورمونی یا لاغری بیش از حد سینه های کوچکی دارند.
 • کسانی به دلیل رژیم، افزایش سن، بارداری و دوران شیردهی بافت سینه شان تحلیل رفته و کوچک شده است.

چه افرادی نمی توانند تحت جراحی پروتز سینه قرار بگیرند؟

 • کسانی که دارای بیماری اتوایمیون هستند زیرا احتمال پس زدن پروتز بالا میرود.
 • کسانی که دیابت و یا بیماری هایی دارند که روند بهبود زخم یا انعقاد خون را مختل میکند.
 • کسانی که دچار بیماری های عفونی هستند.

آیا می‌توانیم بعد از پروتز سینه برنزه کنیم؟

سولاریوم و حمام آفتاب معمولا به پروتز آسیبی وارد نمی کند اما پیشنهاد می شود به مدت یکسال از انجام چنین فعالیت های اجتناب ورزید زیرا ممکن است تابش نور آفتاب و اشعه سولاریوم باعث تیره شدن محل جراحی شود. نکته ای که باید بدانید این است که پروتز سینه در مواجهه با گرما دیرتر از سایر بخش ها حرارتش را از دست می دهد به همین دلیل ممکن است شما تا مدتی حس کنید که پروتز ها نرم شده اند.

چه تفاوتی بین پروتز اشکی و گرد وجود دارد؟

شکل پروتزهایی که امروز استفاده می شوند یا به صورت اشکی است و یا به صورت گرد است. پروتز های اشکی به نوعی طراحی شده اند که ظاهری طبیعی تر داشته باشند. با این حال احتمال چرخش آن ها در زیر سینه وجود دارد و این مورد می تواند ظاهر پروتز را به هم بریزد. پروتزهای گرد در موقعیتی بهتر قرار می گیرند و بدون احتمال چرخش، نتیجه مشابهی را به ارمغان می آورند. در طول جلسه مشاوره با جراح خود درباره شکل پروتز درخواستی صحبت کنید.

انواع پروتز سینه

پروتز سینه چه مدت زمان دوام می آورد؟

برخی از پروتزهای سینه دائمی هستند و نیازی به تعویض ندارند در حالی که برخی از پروتزها لازم است که بعد از چندین سال تعویض شوند. این مورد بستگی به نوع پروتز و جنس آن دارد. برخی پروتزها از نوع آب نمکی هستند که احتمال دارند آسیب ببینند و نیاز به تعویض داشته باشند. ولی در صورتی که پروتز سالم باشد احتمالاً می تواند برای یک عمر در ناحیه سینه ها باقی بماند و نیازی به تعویض نیست.

آیا پروتز پستان در ارتفاعات بالا آسیب می بیند؟

یکی از بیشترین سوالاتی که بیماران از ما می پرسند این است که آیا ارتفاع می تواند تاثیر بر پروتز داشته باشد؟ باید بگوییم ارتفاع نمی تواند تاثیری بر روی پروتز سینه بگذارد و شما می توانید به راحتی غواصی کنید و یا سوار هواپیما شوید.

پروتزهای آب نمکی و سیلیکونی چه تفاوتی دارند؟

پروتزهای آب نمک یک رویه سیلیکونی دارد که با محلول آب و نمک پر شده است. پروتز سیلیکونی همان لایه سیلیکونی را دارد ولی با ژل سیلیکون پر شده است. بسیاری بر این باورند که پروتز های سیلیکونی نرم تر و طبیعی تر هستند. پروتز های سیلیکونی شکل گرد تری دارند.

ولی پروتزهای آب نمکی مقداری سنگین تر هستند و به مرور زمان باعث افتادگی سینه ها می شوند. در صورتی که پروتز سینه آب نمکی آسیب ببیند ظرف چند روز محلول تخلیه می شود و کاملاً واضح است. در حالی که اگر پروتز سیلیکونی تخریب شود، توسط فرد قابل تشخیص نیست و لازم است که به پزشک مراجعه شود و ماموگرافی انجام گیرد.

آیا می توان بعد از جراحی پروتز سینه شیردهی انجام داد؟

امروزه شیردهی بعد از جراحی پروتز سینه چالش برانگیز نیست و موادی که در پروتز ها به کار می رود هیچ خطری برای جنین ندارند.

پروتز سینه و شیردهی

هزینه‌ جراحی پروتز سینه

هزینه جراحی پروتز سینه به عوامل مختلفی مانند نوع پروتز، تجربه جراح و محل جراحی بستگی دارد. از دیگر هزینه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حق العمل جراح
 • بیمارستان
 • بیهوشی
 • داروها
 • آزمایش‌ها
 • کرست‌های مخصوص

معمولا هیچ کدام از هزینه های جراحی پروتز سینه و همچنین عوارض ناشی از آن تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد و شما باید صفر تا صد هزینه را خودتان پرداخت کنید.

نتایج جراحی پروتز سینه

پروتز سینه از جمله جراحی هایی است که نتایج درخشانی را برای خانم ها با سینه های کوچک به همراه دارد. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که مواردی مانند بالا رفتن سن و یا تغییرات وزن بر روی فرم و اندازه سینه تاثیر می گذارند به همین خاطر خانم هایی که قصد کاهش و یا افزایش وزن دارند، باید انجام این جراحی را به تعویق  بیندازند.

اما در کل، جراحی پروتز سینه، به جوانسازی، زیباتر شدن و پر بودن فرم سینه ها و در نهایت، بالا رفتن سطح اعتماد به نفس خانم ها کمک می کند.

 https://www.refinedlooks.com/our-practice/breast-augmentation-faq/

دکتر اخوندی نسب

 

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

آخرین دیدگاه ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۰ دیدگاه ها
 1. سلام من الان شش ماه زایمان انجام دادم میتونم بعداز شش ماه جراحی پروتز و لیفت سینه را انجام دهم ؟
  ممنون میشم جوابم بدید

  پاسخ
  • سلام
   در صورتی که شیردهی تمام شده باشد جراحی بلامانع است.

   پاسخ
 2. سلام آقای دکتر من الان دوسال زایمان کردم و نمیخوام دیگه بچه دار بشم سینه هام افتاده شدند هم میخوام لیفت انجام بدم و هم پروتز امکان انجام جراحی همزمان وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام
   بله امکان انجام جراحی همزمان سینه وجود دارد. برای آگاهی بیشتر در این خصوص می توانید به صفحه انجام جراحی همزمان پروتز و لیفت سینه مراجعه نمایید.

   پاسخ
 3. سلام آقای دکتر زمان مناسب برای تعویض پروتز سینه چه موقع است ؟ اصلا نیاز به تعویض داره ؟

  پاسخ
  • سلام
   پروتز سینه نیازی به تعویض نخواهد داشت و در مواقعی اقدام به تعویض می شود که مشکلی پیش آمده باشد.

   پاسخ
 4. سلام آقای دکتر مدت ماندگاری پروتز سینه چقدره؟ لطف میکنید جواب بدید

  پاسخ
  • سلام
   پروتز سینه نیازی به تعویض ندارد و مدت مشخصی تعیین نشده است.

   پاسخ
 5. سلام آقای دکتر اسکار ناشی از برش برای انجام جراحی پروتز سینه تا چه مدت باقی میمونه ؟ برای از بین رفتن این اسکار ها باید چکارکنم ؟

  پاسخ
  • سلام
   از ژل استراتادرم استفاده کنید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + بیست =

تماس با پزشک