مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر محمدرضا آخوندی نسب / لاغری و پیکر تراشی / پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی
پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی - دکتر محمدرضا آخوندی نسب

پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی

سه شنبه, اردیبهشت ۱۸

پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی برای بیمارانی اتفاق می‌افتد که فکر می‌کنند بعد از عمل، برای همیشه اندامی متناسب و ایده آل خواهند داشت. در حالی که عدم رعایت نکات مراقبتی و دستوری پزشک قبل و بعد از عمل، می‌تواند منجر به پشیمانی بعد از جراحی تامی تاک شود. افرادی که‌ پرخوری می‌کنند و نمی‌توانند بعد از عمل رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشند، بیشتر از سایر بیماران معمولی دچار پشیمانی می‌شوند. بیمارانی که دچار اضافه وزن و مشکلات هورمونی یا ژنتیکی هستند، معمولا عمل ابدومینوپلاستی برای آن‌ها جواب نخواهد داد و ممکن است پشیمان شوند‌.

چه کسانی بعد از ابدومینوپلاستی پشیمان می شوند؟

پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی مخصوص آن دسته از بیمارانی است که نکات پزشکی را قبل و بعد از عمل رعایت نکرده‌اند. معمولا جراحی ابدومینوپلاستی برای جلوگیری از بزرگ شدن شکم و برگشت چربی‌های بدن انجام می‌شود. با این حال بیمارانی که بعد از جراحی باز هم ورم شکم را تجربه می‌‌‌کنند از عمل ابدومینوپلاستی خود پشیمان خواهند شد. همچنین خانم‌هایی که بارداری بعد از جراحی ابدومینوپلاستی داشته باشند، ممکن است نتایج مثبت جراحی را از بین برده و دچارپشیمانی شوند.

یکی از نکات اصلی که پزشکان بعد از عمل ابدومینوپلاستی به بیماران توصیه می‌کنند، راه رفتن و داشتن تحرک است. بیمارانی که بعد از عمل فعالیت مناسب و کافی نداشته باشند، دچار لخته خون در پاها و قسمت‌های مختلف بدن می‌شوند. به همین دلیل ممکن است جزو افراد ناراضی و پشیمان بعد از عمل ابدومینوپلاستی به شمار بیایند. 

علت پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی

علت پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی در بیشتر مواقع به رعایت نکات دستوری پزشک قبل از عمل و بعد از آن، بستگی دارد. بیمارانی که انتظارات زیادی از جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی دارند، قطعا بعد از عمل با دیدن نتایج متناسب با بدن خود پشیمان خواهند شد. از طرفی هم برخی از بیمارانی که سن بالاتر از ۴۰ سال داشته و قبل از عمل استعمال دخانیات دارند، نتیجه مثبتی از عمل نمی‌گیرند. به همین دلیل ممکن است پشیمان شوند که چرا خود را به دست عمل و تیغ جراحی سپرده‌اند.

برخی بیماران دیگر که بعد از عمل نتوانستند به درستی بخوابند و فعالیت کافی داشته باشند، شاهد نتایج مثبتی از عمل نخواهند بود. از طرفی دیگر موارد زیر نیز ممکن است باعث پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی در بیماران شود:

۱. افزایش وزن

مهم‌ترین دلیلی که افراد را بعد از عمل ابدومینوپلاستی پشیمان می‌کند، بالا رفتن وزن و برگشت شکم است. این دسته از افراد با پرخوری افراطی و عدم رعایت رژیم تغذیه مناسب، وزنشان بالاتر رفته و آسیب پذیرتر خواهند بود.

✍️ بیشتر بخوانید: برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

۲. بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

خانم‌هایی که بعد از جراحی ابدومینوپلاستی باردار می‌شوند، جای بخیه‌ها و جمع و جور شدن شکم باز می‌شود. به همین دلیل دیگر خاصیت مثبت ابدومینوپلاستی و تخت شدن شکم از بین خواهد رفت.

۳. بالا رفتن سن

بیمارانی که سنشان به مرور زمان بالا می‌رود، ممکن است پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی را تجربه کنند. با بالا رفتن سن ممکن است فرد دچار افزایش وزن و شل شدگی پوست بدن شود.

۴. افتادگی و شل شدگی پوست بدن

برخی از افراد با بالا رفتن سن یا به دلیل مشکلات هورمونی و ژنتیکی، ممکن است شل شدگی پوست را به صورت زودرس تجربه کنند. همین عامل بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، باعث ناراحتی و پشیمانی آن‌ها از عمل خواهد شد.

۵. خطای جراح

یکی دیگر از معدود عواملی که ممکن است بیمار پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی را تجربه کند، خطای جراح متخصص در هنگام عمل و پیاده کردن انواع روش های ابدومینوپلاستی است. همچنین متخصصی که دیدگاه نامعقولی از عمل را به بیمار می‌دهد، می‌تواند عامل موثر پشیمانی بیمار بعد از جراحی باشد.

برای عدم پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی چه کنیم؟

پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی برای برخی از بیمارانی که بعد از جراحی دچار ظاهری ناخوشایند و افتادگی و شلی پوست می‌شوند، یک امر طبیعی است. با این حال پزشکان متخصص برای جلوگیری از پشیمانی، اول از همه انجام مشاوره‌های تخصصی را پیشنهاد می‌دهند. در ادامه رعایت نکات زیر، مانع از بالا رفتن احتمال پشیمانی بعد از جراحی و درگیری با عوارض ابدومینوپلاستی می‌شود:

 • انتخاب پزشک متبحر و باتجربه
 • رعایت نکات مراقبتی قبل از عمل
 •  رعایت نکات رژیم غذایی از جمله جلوگیری از خوردن میوه‌های قرمز رنگ
 • انجام آزمایش CBC خون
 • قطع داروهای انعقادی خون از جمله آسپرین و انواع مسکن‌ها
 • مطلع کردن متخصص جراح از حساسیت‌های دارویی و بیماری‌های زمینه‌ای
 • پرهیز از استعمال دخانیات تا دو هفته قبل از عمل
 • ناشتا بودن قبل از قبل به مدت ۸ ساعت

۱- رعایت دستورالعمل‌ های پزشکی

بعد از جراحی، پزشک متخصص دستورالعمل‌های مخصوص هر بیمار را پیشنهاد می‌دهد که مانع از برگشت شکم و حالت عادی به قبل از عمل می‌شود. در این حالت مصرف به موقع داروها و انجام فعالیت‌های فیزیکی نیز موثر خواهد بود.

۲- رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل

بیشتر افرادی که پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی را تجربه می‌کنند، ممکن است به دلیل عدم رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل ابدومینوپلاستی باشد. مهم‌ترین نکاتی که بعد از عمل باید رعایت شود عبارت هستند از:

 • عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی
 • پرهیز از استعمال هرگونه دخانیات
 • استفاده از گن بعد از جراحی
 • انجام پیاده‌روی‌های ملایم
 •  داشتن رژیم غذایی مناسب و تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه
 • مصرف به موقع داروها
 •  مصرف آبمیوه‌های طبیعی از جمله آب آناناس

اهمیت مراجعه به متخصص پلاستیک برای عدم پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی

قطعا مراجعه به یک متخصص پلاستیک با تجربه که سابقه درخشانی در زمینه جراحی دارد، مانع از پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی می‌شود. پزشک متخصص در ابتدا با انجام مشاوره‌های حرفه‌ای، انتظارات بیمار را از قبل و بعد از عمل به سطح مناسبی می‌رساند. از طرفی هم با سابقه جراحی‌های متفاوت، بهترین نوع عمل را برای هر بیمار انجام می‌دهد. نکاتی که پزشک متخصص قبل از عمل و بعد از آن به بیمار توصیه می‌کند براساس شرایط زمینه‌ای هر فرد متفاوت خواهد بود.

رسیدن به اندامی ایده آل بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

مهم‌ترین هدفی که بیماران از انجام جراحی ابدومینوپلاستی دارند، رسیدن به اندام متناسب و ایده آل است. با این حال از ۱۰۰ درصد بیمارانی که عمل ابدومینوپلاستی انجام می‌دهند، حدود ۵ درصد دچار پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی می‌شوند. این افراد ممکن است انتظارات بالایی از جراحی داشته که برآورده نشده و به دلیل عدم مهارت بالای متخصص در جراحی و آگاه کردن بیمار، بعد از عمل پشیمان می‌شوند. انتخاب بهترین متخصص در زمینه جراحی تامی تاک و همچنین رعایت نکات مراقبتی قبل و بعد از عمل، درصد پشیمانی بیمار بعد از جراحی را کاهش می‌دهد.

*~ سوالات متداول درباره پشیمانی بعد از ایدومینوپلاستی ~*

چه سنی برای جراحی ابدومینوپلاستی مناسب است؟

معمول‌ترین سن برای جراحی از ۱۸ سال تا ۴۵ سال بوده تا نتیجه مطلوبی از عمل تامی تاک حاصل گردد.

آیا ورم کردن شکم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی طبیعی است؟

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی معمولا شکم تا دو ماه ورم دارد. پشیمانی بعد از ابدومینوپلاستی مخصوص بیمارانی است که بیشتر از دو ماه ورم شکم داشته و پرخوری می‌کنند.

بعد از ابدومینوپلاستی چگونه باید خوابید؟

بهتر است بعد از جراحی با استفاده از دو بالش در زیر کمر به صورت خمیده خوابید و کمی هم زانوها را خم کرد.

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

برچسب ها:
مقالات مرتبط
لیپوماتیک؛ بهترین روش پیکر تراشی

لیپوماتیک؛ بهترین روش پیکر تراشی

جراحی لیپوماتیک یک روش جراحی برای از بین بردن چربی های بدن است. لیپوماها تومورهای خوش‌خیمی هستند که از چربی سلول‌ها تشکیل شده‌اند و...

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی    

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی    

امروزه جراحی زیبایی شکم یا برداشتن پوست و چربی اضافه شکم در جهت سفت‌شدن ماهیچه‌ها و بافت‌های زیرین و در نتیجه دستیابی به اندامی ایده‌آل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *