مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

روش های بزرگ کردن باسن

پروتزهای باسن از جمله اجزای مصنوعی هستند که در ناحیه باسن کارگذاری می شوند تا حجم مناسبی را در این ناحیه فراهم آورند. پروتز باسن به منظور افزایش حجم باسن انجام می گیرد. این روش جراحی طی سال های اخیر محبوبیت فراوانی پیدا کرده است. درصد افزایش این جراحی از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۵ تا ۲۵۲ درصد بوده است.

از محبوب ترین روش های جراحی پروتز باسن شامل لیفت باسن، پروتز باسن و افزایش حجم باسن با کمک تزریق چربی است. این نوع جراحی همانند بسیاری از جراحی های دیگر شامل خطراتی می باشد. بهتر است که با مزایا و عوارض جانبی این روش جراحی آشنا شوید و همچنین در مورد هزینه ها و مدت زمان دوران نقاهت اطلاعات لازم را کسب نمائید.

روش های بزرگ کردن باسن

روش های بزرگ کردن باسن

پروتز باسن از جمله روش های جراحی است که با هدف تغییر فرم و افزایش سایز باسن انجام می شود. شایع ترین روش برای بزرگ کردن و تغییر فرم باسن، تزریق چربی با استفاده از چربی های خود بدن و یا استفاده از پروتز می باشد.

جراحی پروتز باسن

جراحی پروتز باسن یک هدف اولیه دارد و آن هم افزایش حجم باسن است. برای این منظور لازم است که شکل باسن متناسب باشد. روش های محدودی برای این جراحی وجود دارد و دو روش اصلی که برای این منظور انجام می گیرند شامل تزریق چربی و پروتز باسن هستند.

تزریق چربی به باسن

تزریق چربی یکی از محبوب ترین روش ها برای افزایش حجم باسن هستند که با نام لیفت باسن برزیلی هم شناخته می شود. در طول این روش جراح ناحیه ای از بدن که تجمع چربی قابل توجهی دارد را انتخاب می کند و چربی را به مقدار مورد نیاز ساکشن می کند. معمولاً نواحی که برای این جراحی انتخاب می شوند شامل شکم، ران ها و پهلوها هستند.

پس از گرفتن چربی از این نواحی لازم است که چربی تصفیه شود و سپس به ناحیه باسن برای افزایش حجم باسن تزریق شود. این روش گاهی اوقات همراه با روش پروتز سیلیکونی انجام می گیرد تا ظاهری طبیعی تر برای باسن ایجاد شود.

لیفت باسن

در روش دیگری که با نام اسکالپترا شناخته می شود، فیلری به نام اسکالپترا به بافت نرم باسن تزریق می شود. این روش در مطب پزشک انجام می گیرد و دوران نقاهت خاصی ندارد.

موادی که در این روش به کار می روند در هنگام تزرق حجم کمی به باسن می دهند و در طول هفته ها یا ماه ها بدن از این مواد استفاده می کند تا کلاژن سازی بیشتری کند و به این ترتیب حجم باسن افزایش می یابد.

برای مشاهده نتیجه قابل توجه نیاز است که چندین جلسه این روش انجام گیرد که می تواند هزینه زیادی در پی داشته باشد.

تزریق هیدروژل و سیلیکون به باسن

در مورد تزریق هیدروژل به باسن حتماً شنیده اید که یکی از روش های ارزان قیمت برای افزایش حجم باسن است. این روش نتیجه ای موقتی در پی دارد و نیازی به جراحی ندارد. این روش خطراتی هم در پی دارد که باید به آن ها هم توجه کرد.

همانند روش تزریق هیدروژل، تزریق سیلیکون هم نیازی به جراحی ندارد و مستقیماً باعث تغییر شکل باسن نمی شوند. با اینکه تزریق این ماده به جای پروتز باسن مورد استفاده قرار می گیرد، این روش پیشنهاد پزشکان نیست. در حقیقت تزریق سیلیکون به باسن می تواند تا حدودی خطرناک باشد.

جراحی پروتز باسن چه زمانی انجام می شود؟

 • در صورتی که باسن کوچک باشد و بیمار خواهان برقراری تناسب بیشتر در بدن خود باشد.
 • اگر فرم باسن صاف و یا مربعی باشد.
 • اگر کاهش وزن شدید و یا روند بالا رفتن سن منجر به افتادگی پوست این ناحیه شده باشد.
 • اگر لباس ها به خوبی فیت نمی شوند.
 • اگر فرد اعتماد به نفس خود را از دست داده باشد.

می توان از مزایای جراحی پروتز باسن بهره مند شد.

مزایای پروتز باسن

 • تناسب و توازن بیشتری در بدن ایجاد می شود.
 • باسن فرم سفت تر و گردتری پیدا می کند و در نهایت، زیبایی ظاهری بیشتری حاصل خواهد شد.

مزایای-پروتز-باسن

معایب پروتز باسن

 • امکان جابجا شدن پروتز بعد از جراحی و یا جذب مجدد چربی ها وجود دارد.
 • در خانم های بسیار لاغر که خواهان بزرگ شدن قابل توجه باسن هستند، ممکن است نیاز به استفاده از پروتزهایی باشد که نتیجه مورد دلخواه حاصل شود.
 • به دلیل بروز ورم بعد از جراحی، معمولا سه تا شش ماه طول می کشد تا نتایج نهایی مشخص شود.

مراقبت ها و اقدامات قبل از جراحی پروتز باسن

تمامی نکاتی که باید قبل از عمل رعایت شوند، در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. پزشک نیز به بررسی سوابق پزشکی بیمار می پردازد و معاینات فیزیکی و بالینی را انجام می دهد تا اطمینان حاصل شود که بیمار گزینه مناسبی برای انجام جراحی می باشد.

مواردی که قبل از جراحی باید رعایت شوند، عبارتند از:

 • کنار گذاشتن استعمال سیگار و دخانیات، شش هفته قبل از جراحی، به منظور تسریع روند بهبودی.
 • قطع مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی و مکمل های گیاهی. این قبیل داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
 • نوشیدن آب و مایعات و حفظ هیدرانه بدن قبل و بعد از جراحی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

جراحی پروتز باسن به صورت سرپایی انجام می شود، اما توصیه می شود روز جراحی فردی از دوستان و یا اعضای خانواده بیمار را همراهی کند.

مراقبت ها و دوره نقاهت جراحی پروتز باسن

بلافاصله بعد از جراحی، درن در ناحیه بخیه قرار می گیرد تا خون و مایعات اضافی تخلیه شوند.

توصیه می شود بیمار گن مخصوص را بپوشد تا از میزان التهاب و ورم کاسته شود.

ممکن است با برطرف شدن اثرات بیهوشی، بیمار با درد روبرو شود که در چنین شرایطی، می تواند از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک استفاده کند. در صورت ادامه دار شدن و یا تشدید درد باید با پزشک تماس بگیرید.

آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار باید در طول سپری شدن دوره نقاهت، تمام نکات گفته شده از سوی پزشک مانند پوشیدن گن، مراقبت از بخیه ها و مصرف داروها را رعایت کند تا به تسریع روند بهبودی کمک شود.

پروتز-باسن

دو هفته اول بعد از جراحی

 • از آن جایی که از این ناحیه برای فعالیت های فیزیکی مانند راه رفتن، دویدن و حتی ایستادن استفاده می شود، بیمار درد بیشتری را تجربه خواهد کرد.
 • توصیه می شود روز بعد از جراحی بیمار استراحت کند و پاها را حرکت دهد تا به گردش بهتر خون کمک شود. بیمار از روز دوم به بعد می تواند بلند شود و راه برود.
 • هنگام خوابیدن و یا تماشای تلویزیون، بیمار باید بر روی شکم دراز بکشد.
 • متورم بودن ناحیه جراحی کاملا طبیعی است و بعد از گذشت چند روز تا چند ماه برطرف خواهد شد.
 • بیمار باید آنتی بیوتیک های تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کند.

هفته دوم تا هشتم بعد از جراحی

 • از وارد آمدن فشار مستقیم به باسن به مدت حداقل هشت هفته باید خودداری شود. حتی توصیه می شود هنگام نشستن از بالشت استفاده شود.
 • گن مخصوص باید به مدت شش تا هشت هفته پوشیده شود.
 • نتایج نهایی این روش جراحی با برطرف شدن التهاب و ورم مشخص می شود، که معمولا بازه زمانی سه تا شش ماه در نظر گرفته می شود.
 • بعد از تزریق چربی، بیمار می تواند ده تا چهارده روز بعد به محل کار خود برگردد. البته هنگام نشستن نباید فشاری به باسن وارد شود. بیمار هشت هفته بعد از جراحی، قادر به انجام کارهای روزانه و ورزش خواهد بود.
 • بعد از جراحی پروتز، بیمار دو تا سه هفته بعد می تواند به محل کار خود برگردد. هنگام نشستن حتما باید از بالشت استفاده شود. هشت تا ده هفته بعد از جراحی، بیمار توانایی انجام ورزش را خواهد داشت.

توصیه می شود بیمار بعد از جراحی، به طور مرتب توسط پزشک معاینه شود تا درصد موفقیت جراحی و هم چنین هر گونه تغییر در باسن بررسی گردد.

:Source

https://www.smartbeautyguide.com/procedures/body/buttock-augmentation/

https://www.healthline.com/health/butt-implants#augmentation-procedures

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

دکتر محمدرضا آخوندی نسب

فوق تخصص جراحی پلاستیک – عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران

عضویت فعال انجمن بین المللى جراحان پلاستیک آمریکا (ISAPS) – جراحى هاى تغییر جنسیت به روش فالوپلاستى

مقالات مرتبط
لیپوماتیک؛ بهترین روش پیکر تراشی

لیپوماتیک؛ بهترین روش پیکر تراشی

میل به زیبایی یک علاقه فطری است و اکثریت افراد تمایل زیادی به زیبایی و جذابیت دارند و از این رو در تلاشند تا اندام و چهره ای زیبا داشته...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *